Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Állandóan feszült vagyok,...

Állandóan feszült vagyok, szorongok. Hogyan tudnék ezen változtatni?

Figyelt kérdés

Húszas éveim közepén járó férfiember vagyok, átlagos problémákkal (kevés pénzből megélni, gyomorgörccsel dolgozni menni, kilátástalan jövő, nulla jövőképpel, szar emberi kapcsolatok). Elnézem az ismerőseim, leszarják a gondokat, munkahelyre nem viszik be az otthonit, otthonra pedig nem viszik a munkahelyit. Ez nekem nem megy, mindenhol túlságosan rágörcsölök mindenre, előre leírom, hogy ez a helyzet csak szarul sülhet el (aztán persze az esetek nagy részében jobban, ami legalább pozitív csalódás, mert a negatívat nem viselném el, éljenek a lelki szegények!) A fent taglaltak miatt állandóan működik a védelmi mechanizmus, nem engedem sodródni magam az árral, folyamatosan a biztonságra törekszem, ha nem tudom biztosítani, akkor őrlöm magam, hogy mit csinálok rosszul, hasonlítgatom magam másokhoz, hogy nekik miért megy jobban, miért van párjuk, miért érdemlik, mikor nagy részük semmit sem tett le az asztalra... aztán persze rájövök, hogy én vagyok egy nagy senki, amit kivetítek rájuk, ami elég nyomasztó és taszító is a többiek számára (gondolom). Az életem meghatározója a szorongás, alárendeltség-érzés.


Mi miatt alakulhatott ki mindez? Hogy nem volt pozitív apa- és családkép? Iskolai cikizések? Vagy az ember fiatalabb korában maga rontja el magát, a szülőknek és a lehúzó környezetnek ehhez semmi köze? Szeretnék változtatni, mert ez így nagyon nem jó, csak nem tudom, merre induljak. A pszichológusokban nem bízom, továbbá fogalmam sincs, hogy pszichoterapeuta, pszichológus, vagy pszichiáter ajánlott inkább ebben a helyzetben... De ha nem jutok dűlőre záros határidőn belül, a lelki önpusztítás testibe fog átfordulni, beleőrülök az élet alapvető dolgaiba és önerőből eltávozom a világról, azt érzem.


2018. aug. 10. 13:46
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Én a kilátástalan jövőkép, céltalanság érzése, az állandó magamnak való megfelelési kényszer miatt kezdtem el szorongani, amibe szép lassan bele is betegedtem (19 évesen nőgyógyászati, ebből kifolyólag lelki problémám is lett a műtétet követően). Sajnos nekem ez a betegség "kellett" ahhoz, hogy rádöbbenjek: egy életem van és nagyon nem így akarok élni. Én iskolapszichológushoz fordultam, mert akkor még gimis voltam (de egyébként szorongással érdemes először pszichológushoz fordulni, aztán ha valami többre van szükséged, akkor ő továbbküld pszichiáterhez, de a szorongás gyógyszerek nélkül is gyógyítható, csak te és az akaraterő kell hozzá, a pszichológus támogatásával), 2,5 hónap alatt rendbe jöttem: megtaláltam, hogy mi az, ami éltet, ami motivál ahelyett, hogy visszahúzna, el tudtam engedni minden rossz érzést, illetve eleinte azt kellett megtanulnom, hogyan tudom pozitívvá formálni a gondolataimat, minden rossz ellenére. Persze, ehhez az is kell, hogy tényleg legyen valami cél/elképzelés, ami erőt és hitet ad ahhoz, hogy el tudj indulni egy másik úton. Mióta tudom, hogy mit fogok tanulni ősztől az egyetemen (ahová fel is vettek,bölcsiben leszek kisgyermeknevelő, ha minden jól megy), sokkal jobban érzem magam, mert biztosnak és motiválónak érzem ezt az irányt. Neked is azt tanácsolom, hogy keress egy olyan munkahelyet, ahova nem gyomorgörccsel mész be, mert ez hosszú távon rengeteg betegséghez vezethet. Ha alapvetően szereted a hivatásod és csak a munkahellyel van gond, akkor minél előbb kezdj el másikat keresni. Ha pedig már a hivatás taszít, ahelyett, hogy vonzana, nézz magadba, hogy mi az, ami valójában érdekel. A sz*r emberi kapcsolatokon úgy tudsz változtatni, hogy lezárod/elengeded azokat, akik már nem foglalkoznak veled vagy rossz érzést keltenek benned. Az új ismeretségek mindig feltöltenek, legyél rájuk nyitott, még ha nehéz is.


Nekem pozitív családképem volt mindig is: nincs tesóm, de anyu és apu mindig szeretetre, önzetlenségre, megértésre nevelt. Iskolai cikizéseim (durvább lelki bántásaim is) voltak, de ritka az, akinek nem. A rossz környezet biztos, hogy hatással volt arra a helyzetre, ami kialakult, szóval ebből kéne kilépned minél előbb.


Lépj még ma, ne hagyd, hogy ez a lelki vívódás testileg is felemésszen, kezdj el sportolni (közben és utána nem agyalsz), merj ismerkedni, keress új célt az életednek, mert minden fejben dől el! Tudom, hogy nagyon nehéz pozitívnak lenni, amikor minden sz*r körülötted és úgy még nehezebb, hogy senki sem támogat, de ne add fel! Széppé és boldoggá teheted az életed, ez csak rajtad múlik, legyél bátor és ugorj fejest. Csinálj olyat, amit eddig még soha, valami olyat, ami boldoggá tenne. És tényleg ne várd meg, amíg valamilyen betegség közbeszól, én a saját bőrömön tapasztaltam meg, nagyon nehéz volt kimászni belőle, de sikerült. Minden jót!


L/20

2018. aug. 10. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm #1 a válaszod, inkább privátban írtam mindezekkel kapcsolatban. :)
2018. aug. 10. 14:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!