Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Megváltozhat-e fiatal felnőttk...

Megváltozhat-e fiatal felnőttként egy ember alapszemélyisége?

Figyelt kérdés
Tesóm egykoron egy hihetetlenül toleráns, nagyon empatikus, mindenkivel együttérző ember volt, szinte egy egész érthetetlen, és hihetetlen szinten. Elment segítő pályára dolgozni, és nagyon szűkös időn belül gyakorlatilag teljesen kiégett. Egy 2-3 éves gyűrődés után változott meg, igaz, volt közben egy elég durva magánéleti traumája is. Azóta teljesen befordult, szorongó, egy szűk kört leszámítva nem bírja maga körül elviselni az embereket, állandóan hülyézi magát a korábbi toleráns énje miatt, hogy ő elsz*rta az életét, ő utálja a régi önmagát, stb. Ha valahol meghallja pl., hogy szegény xy ember, vagy csoport, akkor rettentő dühroham kapja el, már szinte semmi empátia nincs benne, gúnyos, nettó hülyeségnek tartja, hogy egyáltalán valaki segítő pályára megy, ahogy tette azt annó ő is. Ez nem az a tipikus változás, amin a legtöbb ember keresztülmegy, mikor rájön, hogy nem érdemes mindenkin segíteni, ez annál több. Ő ugyanis teljesen ennek a témának a bűvkörében él, nem tud a múlton túllépni, illetve ő szélsőségesen megértő emberből lett szélsőségesen mizantróp. Járt több szakembernél is, de tényleges javulást egyik sem hozott. Mit tudnánk érte tenni? Évek óta van ez az állapot, és eléggé megvisel ez minket is már.

2018. dec. 10. 15:51
 1/8 anonim ***** válasza:

Valószínűleg szembekerült azzal, hogy sokszor önzetlenül segített, cserébe kihasználták, vagy kudarcot vallott, visszaéltek bizalmával.

Valószínűsíteni tudom csak ezt, vagy sok szenvedést látott naponta munkája során és nem bírta.

A múltjához azért kötődik, mert "megveti magát" azért amilyen akkor volt és ez visszarántja, ha nem kéri pszichoterapeuta segítségét (akihez tartósan eljár és dolgoznak ezen a problémán), nehezen fog átlépni ezen, persze az idő halványíthatja az emlékeket, de nem lehet tudni.

2018. dec. 10. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A személyogég folyamatosan változik. A temperamentum az ami nem valtozik.
2018. dec. 10. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

De ilyen szélsőségesen?


Egyébként igen, borzasztó negatív hatással volt rá a szakma, utólag már a sulit is bánja, hogy elkezdte.

2018. dec. 10. 19:10
 4/8 anonim ***** válasza:
Szerintem az alapszemélyiség nem változhat meg, a tapasztalatok miatt máshogy reagál dolgokra az ember, szerintem. Nem lehet hogy a magánéleti válság miatt volt? Pl valaki lenézte a munkáját, az az ember aki fontos volt neki, és most ő is lenézi ezt az egészet, mert azt hiszi ezzel rontotta el. Azonkívül az hogy valaki rendes vagy nem, az nem azon múlik, hogy segítségre szorul e. Simán lehet hogy egy szemét embersegítségre szorul, segített neki, és utána szembesült azzal, hogy egy szemét emberen segített. Ezt nem lehet tudni előre. De a rendes embereken ha segít, az örömet fog neki okozni, viszont a segítségre szoruló ember később simán lehet szemét. Nem lehet előre tudni.
2018. dec. 30. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Volt egy segített ember a közelében (nem párkapcsolat, de nagyon közel állt hozzá érzelmileg), aki sokáig zaklatta, visszaélt a helyzettel, megpróbálta elmarni tőle a szeretteit, manipulálta, stb. Nagyon sokáig tartott ez az állapot,tesóm mindig megbocsátott neki, ezáltal elölről kezdődött az egész. Eltelt pár év, mire végleg vége lett, de többé már nem volt az az ember, aki korábban volt, teljesen megváltozott. Persze, voltak még egyéb okok is, de a legkomolyabb ez volt. Évek teltek el, de pl. a mai napig összerezzen, ha csengetnek, ha nincs előre megbeszélt időpont, akkor senkinek nem nyit ajtót, a telefontól is a hideg rázza ki. Senkit nem akar megismerni, abszolút nem nyit új emberek felé, szórakozni sem jár el, és 2-3 igazán régi barátján kívül teljesen kizárta a világot.
2019. jan. 3. 13:16
 6/8 anonim ***** válasza:

Volt egy segített ember a közelében (nem párkapcsolat, de nagyon közel állt hozzá érzelmileg), aki sokáig zaklatta, visszaélt a helyzettel, megpróbálta elmarni tőle a szeretteit, manipulálta, stb. Nagyon sokáig tartott ez az állapot,tesóm mindig megbocsátott neki, ezáltal elölről kezdődött az egész. Eltelt pár év, mire végleg vége lett, de többé már nem volt az az ember, aki korábban volt, teljesen megváltozott. Persze, voltak még egyéb okok is, de a legkomolyabb ez volt. Évek teltek el, de pl. a mai napig összerezzen, ha csengetnek, ha nincs előre megbeszélt időpont, akkor senkinek nem nyit ajtót, a telefontól is a hideg rázza ki. Senkit nem akar megismerni, abszolút nem nyit új emberek felé, szórakozni sem jár el, és 2-3 igazán régi barátján kívül teljesen kizárta a világot.


Remélem nem történt semmi komolyabb, mert ha ennyire összerezzen, akkor lehet hogy volt valami még. Lehet hogy ezért inkább adakoznak sokan ismeretlen embereknek, mert ha személyesen segít valaki, belefuthat ilyenekbe is. Pedig lenne sok olyan ember akinek érdemes segíteni. Besokallt tesód gondolom ettől az élménytől, lehet hogy később majd elhalványul ez nála, ha jó dolgokat átél, és utána megint tud nyitottabban viselkedni.

2019. jan. 6. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Igen. Én pl. Kamaszkoromban imádtam a tömeget a nyüzsgést a zajt az éjszakazást. Delig aludtam ha tehettem. Folyton mentem valahova. Most meg utálom az embereket, utalok elmenni otthonról. Utalom az egeszet amit régen suerettem és a csend, nyugalom és magány ami körbevesz. És folyton szorongok meg panikbeteg lettem. Régen semmitől nem feltem utaztam remgeteget, vakmerő dolgokat csinaltam. Most meg halalfelelmem lesz ha elkapok egy hasmenést. Az ellentéte lettem annak ami viltam.
2019. szept. 13. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon sajnálom, kedves utolsó, hogy te is így jártál! Ha szabad tudni, nálad mi okozta ezt a drasztikus változást?
2019. szept. 14. 23:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!