Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mire lehet számítani egy...

Mire lehet számítani egy pszichológusnál? Milyen kérdéseket tenne fel ha elmennék, illetve hogy zajlana az egész esemény?

Figyelt kérdés

Több problémával küzdök és az utóbbi időben (ismét) úgy érzem minden széthullik körülöttem. Korábban, kb. 1 évvel ezelőtt öngyilkossági kísérletem is volt, ami kudarcba fulladt. Mivel ezek a gondjaim újra kezdenek eluralkodni rajtam, ezért elgondolkoztam hogy nem ártana felkeresnem egy szakembert.


A szüleim abszolút nem veszik komolyan a helyzetet, velük nem tudnám megbeszélni ezt. A szétvagdosott karomat meglátva is csak annyit mondtak, ha a gyámügy ránk jön, azt én bánom meg.

Tegnap este anyámmal veszekedtem, amikor már nem bírtam magamban tartani a bennem lapuló feszültséget, szorongást és félelmet. Elmondtam neki, hogy mennyire komolyan gondolom ezt az egészet és attól tartok idő kérdése hogy újra megtörjek. Természetesen mindezt könnyektől fuldokolva tettem, erről nem egyszerű beszélni, nagyon is nehéz. Hogy mi volt a reakciója? Az arcomba nevetett.

Barátaim nincsenek, nyitott sem vagyok rájuk. Nem hazudok, ha azt mondom senkim nincs.


Mielőtt bárki nekem ugrana, tényleg vannak problémáim, amiket nem én nagyítottam fel és nem fogható a hormonokra/tinikorra sem. Az megint más dolog, hogy nem írtam le mindent részletesen. Itt a hangsúly nem a gondjaimon van, de ha valakit érdekelne, privátban adnék egy elérhetőséget és talán beszélhetnénk róla.

(Nem ígérek azonnali választ, mostanában igyekszem eltűnni az internet világából is.)



Összegezve:


Érne bármit is, ha elmennék pszichológushoz? Egy beszélgetés tényleg segíthet? Illetve csak beszélgetés lenne, vagy esetleg valami tesztet is rakna elém?


Attól tartok már elértem azt a pontot, hogy rövid idő után megállapítaná az orvos, hogy gyógyszeres kezelésre lenne szükségem. A zártosztályra való küldésről is sokat olvastam amikor kutattam a témában. Ha valamelyiket javasolná a szakember, lenne beleszólásom ebbe? Nem tudom mit tehet kötelezővé, illetve mit nem. Ez is mind érdekelne.


Ezek bizonyára esetenként változó dolgok, de minden részletre kíváncsi lennék. Ha valaki járt már pszichológusnál/pszichiáternél, szívesen fogadnám ha leírná pontosan mi történik egy ilyen alkalomkor, milyen kérdésekre számítsak. Bármilyen tapasztalat érdekelne.


Előre is köszönöm a válaszokat.


16/L



2018. dec. 31. 19:24
 1/3 anonim ***** válasza:

A pszichológusnál nem igazán tesznek fel (konkrét) kérdéseket, hanem olyanokat, hogy meséld el, mit érzel problémának, miért nem érzed jól magad - de föleg az fontos, hogy te mondd el, ami szerinted gond, esetleg ami szerinted okozza, és - legalább is eleinte - a pszichológus nem sokat mond, esetleg belekérdez, ha valami nem érthetö számára.

Ez nem azért van, mert nem érdekli, amit mondasz, hanem mert abból, amit és ahogy mondod, tud több mindenre következtetni, hogy mi is lehet a tényleges probléma.

Természetesen azt se várd el, hogy mond valamit és attól minden jó lesz, ugyanis a megoldást neked kell megtalálni, ö csk segít a megkeresésben. Ezt úgy képzeld el, hogy egyszerüen beszélgettek egymással, és idövel ráérzel, hogy mit lehetne tenni és hogyan.

Ehhez természetesen idö kell, meg arra is fel kell készülni, hogy eleinte sokszor még rosszabbul érzed amgad, mert felkeverednek bennek félig elfelejtett negatív események, de ez hozzátartozik a probléma-megoldáshoz.

A pszichológus nem orvos, azaz sem gyógyszert nem írhat fel, sem intézetbe nem küldhet. Ez a pszichiáter hatásköre, elöfordulhat, hogy a pszcihológus javasolja pszichiáter felkeresését, ha szerinte gyógyszeres segítség kell, vagy esetleg komolyabb orvosi kezelésre van szükséged. Zárt osztályra csak indokolt esetben utalnak be valakit, de a beleegyezésed nélkül (illetve a te esetedben a szülöknek is lehet beleszólása) nem kötelezö, kivéve néhány igen súlyos betegség esetén.


Én jónak tartom, ha szakember segítségét kéred, azzal ne foglalkozz, ha egyesek jönnek hülye kommentárokkal, hogy aki ezt teszi, az őrült, stb. Elöre ne idegesítsd magad, egyszerüen csak legyél öszinte. Attól nem kell tartani, hogy bármi is kikerül abból, amit mondasz, mert a pszichológusoknak is titoktartási kötelezzsége van, azaz nem mondhat el semmit abból, amit megtud töled.

Jobbulást kívánok! (meg boldog(abb) új évet!)

2018. dec. 31. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A pszichológus tevékenységét #1 leírta. Azt javaslom, inkább pszichoterapeutához (olyan pszichológus, aki kiképzést kapott valamilyen terápiás módszerre) menjél, nála kisebb a csalódás esélye.
2019. jan. 4. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha fennáll az önbántalmazás esélye, könnyen a zárt osztályra viszik az embert, én csak kimondtam hogy megakarok halni és már ott is voltam, azóta óvatosabb vagyok, most csendben tervezgetem hogyan vessek véget a tyúkszaros életemnek.
2019. jan. 8. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!