Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért érzem mindig, hogy...

Miért érzem mindig, hogy mindenre igent kell mondanom? Mindent meg kell tennem, amire kérnek mások? Mindig rá kell érnem?

Figyelt kérdés

Lényegében arról van szó, hogy nem tudok bűntudat vagy rossz érzés nélkül nemet mondani az embereknek. Ha valaki megkér valamire, 99%-ban segítek neki vagy teljesítem, és a magam feladata elé teszem. (Pl. tanulnom kéne a saját vizsgámra, de a barátnőm megkér, hogy írjam meg az angol beadandóját, mert nekem jól megy az angol, akkor azt előbb kezdem el, akkor is, ha jó sok időmet elveszi)

Most is tanulnom kéne holnapra, szóbeli vizsgám lesz, de egy másik barátnőm felhívott, hogy szörnyű a kedve (nemrég szakított a barátjával), hadd ugorjon már át csak egy fél órára beszélgetni, de tudom, hogy abból 2 lesz, de nem tudtam nemet mondani, mert rosszul érezném magam.

Mit lehet ez ellen tenni??? Hogy ne érezzem rosszul magam, ha végre egyszer magamat teszem első helyre és nemet mondok??

23/L


2019. jan. 3. 13:50
 1/5 anonim ***** válasza:
Szerintem súlyos megfelelési kényszered van és attól tartassz, hogy ha nem segítesz valakinek akkor az rossz véleménnyel lesz rólad. Sürgősen próbálj meg változtatni ezen, különben kihasználnak. Ha valamihez nincs kedved akkor ne tedd meg és hagyd figyelmen kívül más véleményét. Barátnődnek mond meg szépen, hogy "bocsi tanulnom kell, sajnos most nem alkalmas". Ha normális ember akkor úgy is megérti és nem csinál belőle ügyet. Ha meg nem tetszik neki akkor én elgondolkoznék azon, hogy még is milyen emberekkel veszem körül magam. Egyáltalán ne érezd magad rosszul, amiért nem más sz@rságával foglalkozol hanem a saját, fontosabb dolgaiddal. Ne hagyd hogy az utadba álljanak. Segíts amikor tudsz és amikor van is rá kapacitásod, de a saját dolgaid mindig legyenek egy picit előbbre valóak másokénál. :) Tanulj meg NEM-et mondani!
2019. jan. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a kedves válaszodat!:)
2019. jan. 3. 14:39
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem lehet, hogy erőszakos vagy infantilis szülőkkel nőttél fel? Családban a gyerek könnyen sérül akkor, ha keresztülnéznek az igényein (így nem tanulja meg felismerni és érvényesíteni a szükségleteit se). Ha nem reagáltak kisgyerekkorodban a szükségleteidre és mindig a szülők szükségletei voltak az elsők, annak könnyen lehet ez az eredménye. Különösen ha még szerepcserére is kényszerültél néha, pl. elvárták, hogy gyerekként Te gondoskodj róluk érzelmileg, vagy szolgáld ki őket. Szigorú, erőszakos vagy büntető szülőkkel pedig az alakulhat ki, hogy sose tudsz nekik megfelelni, így folyamatosan csak megfelelni akarsz minden téren, mindenkinek.

Ezt viszont nehéz úgy orvosolni, hogy egyszer csak úgy döntesz, hogy na, mostantól nemet mondasz, hanem ez hosszú önfejlesztést igényel. Először próbálj meg jobban koncentrálni a saját szükségleteidre, igényeidre. Onnantól kezdve, hogy megéhezel vagy pisilni kell, illetve hogy most szükséged van pihenésre stb. Illetve figyeld, hogy mások hogyan érvényesítik az igényeiket. Pl. megkérdezte a barátnőd, hogy Te mit csinálsz épp? Felmérte valahogy, hogy nem zavarna-e? Mert jellemzően ez a mindenkinek megfelelés azzal is járhat, hogy olyan emberek vesznek körül, akik tipikusan keresztültrappolnak a másikon és figyelmen kívül hagyják, úgy mint (valószínűleg) a szüleid gyerekkorodban. Egyébként vannak jó terápiák is, amik segítenek és felgyorsítják ezt a korrigálási folyamatot, hogy megtanulod azt, amit gyerekként kellett volna a szüleidtől, csak ők valamiért alkalmatlanok voltak arra, hogy ezt átadják.

2019. jan. 3. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Túl jófej vagy, ha egyszer engedsz akkor megszokják, és vámpírkodnak rajtad. Sajnálom a baratnődet de ilyen az élet.

Viszont neked holnap lesz szóbeli vizsgád, vele holnap délután is tudsz beszélni. Mielőtt segítesz vagy megígérsz valamit a másiknak, mérlegelj és adj alternatívát, ne add oda magadat egyből. Mindenkinek saját maga az első, ne engedj. Ha barátnőd nem érti meg a nemet, akkor nem igazi barát.

2019. jan. 3. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a biztatásokat, a válaszaitokat!

Nem, a családi hátteremmel, gyerekkorommal semmi ilyesmi gond nem volt, de amúgy ha ez lett volna, az valóban magyarázatot adna rá, szóval ez jó gondolat szerintem. De nem volt ilyesmi!

2019. jan. 4. 16:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!