Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért képzelődök félálomban?

Miért képzelődök félálomban?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy valakinek volt-e már hasonló élménye, netán volna-e valaki, aki ért a témához, és tud tanácsot adni a problémámra. A helyzet az, hogy nagyon gyakran hallucinálok álmomból felkelve. Egészen kicsi koromtól kezdve jellemző volt rám, hogy alva jártam, felriadoztam az éjszaka közepén, nem ott keltem fel, ahol lefeküdtem. Ahogy idősödtem, ezek az élmények szépen lassan elkezdtek ritkábbá válni, és csak az utóbbi időben tértek vissza. A legjellemzőbb, ami mostanában történik, hogy felriadok az éjszaka közepén arra, hogy fogalmam sincs hol vagyok. Ilyenkor legtöbbször azt képzelem, hogy a munkahelyen vagyok, vagy egy ismeretlen helyen, és bepánikolok, hogy valami nagyon fontos dolgot kell csinálnom, de fogalmam sincs hogy pontosan mit. A legrosszabb, hogy részben tudatában vagyok annak amit csinálok, és emlékszem is rá, csak nem tudom hol vagyok és mit kell csinálnom, csak azt, hogy valamit sürgősen. Ilyenkor általában elkezdek keresni valamit, hogy kiderítsem hol lehetek, de sokszor csak lefagyok és állok a sötét szoba közepén bepánikolva, felgyorsult szívveréssel.

Máskor félig felébredve lebénulok az ágyban, és nem tudok percekig megmozdulni. (Olvastam az alvási bénulásról, valami hasonlót élek át.)

Sokszor pedig csak felébredek, és észre veszem, hogy teljesen kivert a víz, és beszéltem álmomban.

Eddig is jellemzőek voltak rám ezek az alvászavarok, de az utóbbi időben már-már elviselhetetlen, heti több alkalommal jelentkezik, sokszor előre félek az alvástól.

Az előző évemben sok megrázkódtatás ért, nagyszülő elvesztése, öngyilkossági kísérlet a családban, betegségek, szünet nélküli stressz, mindezek közben pedig vizsgákat teljesítettem, lediplomáztam, első munkahelyemre vettek fel, és új helyre költöztem.

Az alvás zavaraim az utóbbi másfél-két hónapban lettek a legrosszabbak. Ez az időszak a munkahelyen is kemény volt (kereskedelem + karácsonyi időszak...) Gyakran ébredek izomgörcsre is (amire szedek magnéziumot, és javított is némileg rajta), valamint három hónap alatt harmadszor vagyok megfázva. Nem tudom, hogy ezek a dolgok összefügghetnek-e, de most már gyanús, hogy igen.

A kérdésem, hogy van valakinek tanácsa, aki esetleg élt át hasonlót, vagy jártas a témában, hogy mit kéne tennem? Az alvásos dolog ugyebár nem újkeletű, de minél több stressz ér, annál gyakoribb. Gondolkodtam, hogy elmenjek pszichiáterhez, vagy elkezdjek sportolni, hogy levezessem a feszültséget, esetleg csak simán pihenjek minél többet, de nem tudom pontosan mi lenne a helyes.



2019. jan. 3. 22:04
 1/3 anonim ***** válasza:
Valószínü hogy nagyon fontos neked ez a munka és nagyon komolyan veszed ezért a maximumot akarod kihozni. Ez igy szép és jó, viszont túl hajszolod magad és már szinte kényszerből is ez megy. Szerintem kialakulóban van nálad valami féle megfelési kényszer. Probálj egy kicsit kikapcsolni, és ahogy mondtad menj egy pszcihologushoz az segíthet.
2019. jan. 4. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

31 eves no vagyok, az elmult egy evem ugy nezett ki, hogy

1. munkahelyvaltas es napi ingazas ettol kezdve masik varosba, hajnali fel 5kor keles, hogy hazaerjek este fel 6ra, mert a gyerekeimet akkor hozta haza az apjuk nekem (elvaltam).

2. meghalt a parom nagymamaja, az o betegeskedese es halala megviselt minket, en is nagyon szerettem

3. tavaszra kezdtem nagyon kifaradni a sok utazastol es elkezdtem igy random zsibbadni neha, ujjaim, karom, arcom, amitol persze megijedtem, erre valasz lett egy hatalmas panikroham, mento vitt el

4. talaltunk egy hazat es az elso sajat otthonunkba keszultunk bekoltozni, de hitel, minden ugyintezes, ezeket foleg en inteztem meg a munka es a gyerekek mellett

5. csaladi konfliktushelyzetek ossze-vissza

6, koltozes, pakolas, takaritas, rendezes, csomo koltekezes, amiatt idegeskedes

7. munkahelyi zurok, kiutazas kulfoldre munkaugyben

8. folyamatosan szivunk a mesteremberekkel akik a haz koruli szakmelot csinaljak...


Szoval a panikroham utan elmentem pszichologushoz, aki 2 alkalom utan kb elkuldott, mert remekl kezelem en a stresszt...aztan par honappal kesobb annyira rosszul voltam, hogy magam mentem be a korhazba az utolso erommel, ezek olyan tunetek, amik sulyos betegsegeket is kisernek, csak nem igy. Pl stroke lehetne a zsibbadas es idetlen, ugyetlen vegtagok hattere, ha nem tudnem egyebkent verset szavalni kozben, vagy nem lenne mindig veletlenszeru az oldal es nem pont akkor jonne elo, amikor egy szorongos idoszakom van. Stb. Meg tudom allapitani, hogy nem realis, amit epp erzek es foleg a fejemben generalodik, de ez nehezen segit ilyen felfokozott allapotban, mint ahogy Te sem tudod kontrollalni az erzelmeket, mikor pedig tisztaban vagy vele, hogy epp a sajat szobadat ramolod bizonyitekert, hogy az a te szobad :) Annyira szar dolog ez..


Azt figyeltem meg, hogy amikor "idom nincs megdogleni se", vagyis epp a kozepen vagyok valaminek, amit csak en tudok vegigvinni, es nagyon porgok rajta, akkor sosem jon ez elo, de amint vegre hatradolnek es pihennek, legyen ez akarmilyen sokkal kesobb, illetve akarmilyen keves ido, egybol elojon...eloszor csak egy kis fejfajas, zsibbadas, elmulik, majd elkezd kaprazni a szemem (auras migren), majd jon az h nehezen kapok levegot es szur a mellkasom, ez is elmulik, de elkezd allandosulni az erzes, hogy varom, mikor lesz bajom, es ezen agyalok, szazadszorra is raguglizok, stb.

Elkezdtem autogen treningre jarni, most tanulom, probalom tudatosabban uralni a sajat testem. CSak javasolni tudom, amikor tenyleg sikerul megcsinalnom rendesen a gyakorlatot (meg ritka egyelore), soha nem tapasztalt nyugalom szall meg es elmulik a szorongas, meg a nyamvadt testi tunetek is.



menj el dokihoz, de ne irass fel gyogyszert, semmikepp nem tanacsolom, max vegyel Brandenburg Neuro-t, az egesz jo meg ezekre, de en nem szedem honapokig, csak egy ilyen zsufolt idoszak vegen, megelozeskeppen.


[link]


A sport is jo otlet, amikor mozgok barmit (most pl fat pakoltunk be), sosincsen bajom.

2019. jan. 4. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Utolsó: Nem lehetett egyszerű időszak neked sem ez alapján.

Érdekes, mert én is észreveszek néha olyan fájdalmakat, amik alapján nagyobb gondokra asszociálok. Egy ideje előfordul hogy a mellkasom és az ujjaim hegye egyszerre zsibbad, csíp, vagy csak pár percekre lüktetni kezd a fejem nagyon erősen stb.

És nálam is inkább a nyugisabb időszakokban a rosszabb, amíg ment a karácsonyi hajtás, addig kevésbé figyeltem fel az egészre. A vége felé lett rosszabb, és most.

Azt tervezem, hogy elkezdek úszni, egészségesebben étkezni, és talán akkor egy dokit is meglátogatok, az nem árthat. Utána nézek ennek az autogen témának is, köszönöm a válaszodat!

2019. jan. 4. 22:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!