Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Apámnak borderline személyiség...

Apámnak borderline személyiségzavara lehet?

Figyelt kérdés

Több helyen is nézegettem a borderline tüneteit, és a legtöbb jellemző is rá. 64 éves, van két gyereke (az öcsém, aki 18 és én, a lánya, 21), felesége. Alkoholista, de állítása szerint már fél éve ne iszik. Több soron is leszokott már, de aztán végül kibukott, hogy ivott mindig is, csak hazudott nekünk. Egyik alkalommal mikor kiderült, hogy iszik, sírt is, és öngyilkossággal fenyegetőzött, hogy nincs értelme az életének, mert mindig csak hazudik anyánknak.

Emellett a kapcsolata anyánkkal elég viharos. Ha ő hibázik is, anyám a felelős. Soha nem nézi, hogy esetleg valami mégis az ő hibája lehet, mindig más a hülye, bunkó, ostoba. Ő soha (szerinte). Egy pillanat alatt fel tudja kapni a vizet, és úgy beszélni anyával, mint egy utolsó szeméttel. Kiskorunkban ránk is sokat használta a "semmirekellő patkány" kifejezést.

Persze ezeket ő nem veszi észre, soha meg nem fordul a fejében, hogy ezt nem kellett volna, vagy ő lenne a hibás, esetleg ő bántott másokat.

A féltékenysége is egy komoly jellemzője, de nem személyekre féltékeny, hanem pl képes teljesen megsértődni azért, mert édesanyám elmegy a boltba nélküle. Emellett rám is féltékeny, amikor anyámmal csinálunk valami programot, ahová őt érthető okokból nem hívjuk. Na akkor áll a bál.

Ezek mellett ő baromi okosnak érzi magát, közben alig ért valamihez, az utóbbi 20 évben dolgozni sem volt hajlandó. De mindenbe beleköt, mindenkinél jobban tud mindent (még a szakembereknél is jobban).

Vannak általa idealizált emberek, például öcsém barátnője, vagy a szomszéd, akiket a családja elé helyez, és a tenyerén hordoz, ajándékokat vesz nekik, mindenben segíti őket. Engem (én a lánya vagyok, 21 éves) régóta lenéz, mindig a bukásomat várja. Amikor jogsit csináltam, közölte hogy nem fog sikerülni, amikor barátom lett, mondta, hogy majd úgyis kidob egy hét múlva.

Lehetetlen vele együtt élni, én már hozzá se szólok, anyámat napi szinten bántja, de tettlegességig nem fajult még a dolog. Nem hiszem el, hogy csak bunkó lenne, és sok borderline-ra jellemző tulajdonsága van.

Nyilván nem diagnózist várok, csak véleményt vagy tippet, hogy hogyan lehetne megváltoztatni, vagy előadni neki, hogy forduljon orvoshoz.



2019. jan. 18. 10:56
 1/5 anonim ***** válasza:

Tudom, nehéz elfogadni, hogy tévedsz: simán csak egy lecsúszott alkoholista, aki elitta az eszét.

Hasonló csónakban evezek, csak éppen én már ott hagytam a fenébe, inkább nyomorogtam nincstelenül egy kollégiumban és vadidegeneknek könyörögtem évente azért, hogy legyen tető a fejem felett, minthogy ezt elviseljem, gondolom a saját taasztalataidbl sejted, milyen életem volt mellette, ha még ez is jobb volt annál.

2019. jan. 18. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Próbálom nem gyűlölni, de mindig tesz érte, nem akarom elhinni, hogy csak ilyen hülye és elszállt belőle az ész. Szerintem most is zugivó. Anyám nem akarja elhagyni, mert végülis a ház körüli munkák nagy részét ő végzi el, de másban nem jó. Tényleg lehet valaki ilyen negatív ember pusztán a piálástól?
2019. jan. 18. 11:35
 3/5 anonim ***** válasza:

Alkoholista. Rengeteg lehetőség áll rendelkezésre a leszokáshoz, 64 évesen sem késő változtatni valakinek az életén!

Legjobb lenne pszichiátrián elvonóra mennie! Háziorvoshoz vagy pszichiáterhez kellene fordulni, ők tudnak adni beutalót!

Ajánlom, hogy nézzetek utána a minneszota programnak. Ha az apád akarja a változást, akkor képes arra, hogy leszokjon az italról és teljes élete lehessen, amit nem az alkohol kontrollál, hanem ő. Nem kell többé hazudoznia, titkolóznia, szégyent éreznie amiatt, hogy megint nem tudta megtartani az ígéreteit.


A leírás alapján nem hiszem, hogy személyiségzavarban szenvedne, vagy ha igen, akkor sem a borderlinera gondolnék, hanem narcisztikus személyiségzavarra az alapján, hogy másokat ostobának tart, magát meg baromi okosnak, soha nem fordul meg a fejében, hogy ő is hibázhat és családon kívüli embereket próbál a saját oldalára állítani ajándékokkal és "tenyerén hordozással".

2019. jan. 18. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Közeli rokonom narcisztikus és egy az egyben ilyen, mint amit leírtál.
2019. jún. 26. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A narcisztikusokra jellemző, hogy nem veszik emberszámba a családtagjaikat, de kiválasztanak maguknak valakit (a szakirodalom "aranygyermeknek" hívja), és azt nedégesen kényeztetik, míg mindenki mást aláznak meg kínoznak. Nagyon tipikus narcisztikus az apád. Soha nem fogja elismerni, hogy ővele baj, menekülj. Költözz el. Ha saját családod lesz, azt is meg fogja mérgezni, ha hatóközelben fogtok lakni vele. Kicsinálja a kisgyerekedet, ha lesz.
2019. jún. 30. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!