Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Fel tudnék menni egyedül...

Fel tudnék menni egyedül Budapestre?

Figyelt kérdés

4 éves korom óta metró(- és villamos)-mániás vagyok, és imádom a fővárost, de ritkán jutottam csak fel Pestre a drága útiköltség miatt (kb. 120 km-re lakok Bp-től), 1 évben maximum csak egyszer... 2017-ben (33 évesen) Asperger diagnózist állapítottak meg nálam, azóta 90%-os kedvezménnyel utazhatok távolsági járatokon, a helyi közlekedés meg ingyenes számomra (+1 kísérőmnek)... Így már sokkal gyakrabban is mehetnék, csak az a nagy probléma, hogy egyedül nem merek felutazni, csak anyukámmal (nincs senki más, aki elkísérne rajta kívül)... Ő viszont még dolgozik, de már eléggé idős, és nagy terhet jelent számára felkísérni, hogy ott metrózzunk meg villamosozzunk egész nap... Az utolsó előtti ilyen alkalomkor tavaly rosszul is lett, mikor már jöttünk hazafelé, és azóta 1 évben már csak 4x hajlandó engem felkísérni, így állapodtunk meg... Ez viszont nagyon kevés alkalom számomra, ennél sokkal többször/gyakrabban fel szeretnék menni, de mint írtam, egyedül (egyelőre) nem merek... Ezzel kapcsolatban szeretnék egy kis közvéleménykutatást végezni, hogy szerintetek fel tudnék e menni egyedül?

A legjobban 3 dologtól félek: 1) Elveszítem a cuccaimat (táskámat, pénzemet, stb...), mert véletlen nem figyelek oda... 2) Hirtelen nagyon pisilnem kell, és nem tudok hova menni... 3) Eltévedek úgy, hogy nem találok vissza oda, ahová szeretnék... Ezeken kívül még attól is félek, hogy pánikrohamom lesz, vagy kirabolnak, vagy pont akkor lesz epegörcsöm (epeköveim vannak nagyon régóta, amit még nem műtettem meg), de ezek már kisebb félelmek...

Nagyon megoszlanak a vélemények erről a kérdésről azoknál, akiket már kérdeztem... A jelenlegi pszichiáterem és a volt gondozóm szerint simán fel tudnék menni, a nagynéném (akivel napi szinten levelezek) és jómagam szerint viszont nem, a jelenlegi gondozóm nem tud erről véleményt alkotni... Gondoltam megkérdezem itt neten is, hogy a nagy többség mit gondol...



2019. márc. 28. 16:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Rendszeresen, minden nap utazok Budapesten egyedül. Igaz általában jól megszokott, rutin útvonalon (amit most fel fog rúgni a 3-as metró átadása), de néha elmegyek erre-arra. Nem történt még semmi. Eltévedni meg nem fogsz. Eljutni ismeretlen helyekre igen, de ott ha visszaszállsz az ellenkező irányú járatra, visszavisz oda ahonnan jöttél.
2019. márc. 28. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Hát ha egyedül nekivágok, akkor biztosan nem fogok még egyelőre ismeretlen helyekre menni (csak metró meg esetleg a forgalmasabb villamosok), aztán szépen lassan ha már az megy, akkor nyitok a többi felé... De volt már, hogy anyukámmal is eltévedtünk... :-( Egyszer például mikor hajóval mentünk a Kopaszi gát végállomásig, ahol a térkép szerint átszállás volt az 1-es villamosra, de azt nem találtuk sehol (mármint a megállót)... És vagy egy fél órát bolyongtunk, meg mentünk az úton a villamos sínek mellett (ami szerintem eléggé életveszélyes mutatvány is lehetett, mert többen is ránk dudáltak), mire elértünk egy megállót... Igaz ha egyedül megyek, hajózni biztos nem fogok...

Meg gondolom ha kérdeznék, hogy igazítsanak útba, akkor lennének azért, akik segítenének (sokszor kellett már pestieket kérdezni, hogy ez meg az merre van)... Az 1)-es és 2)-es ponttól viszont nagyon tartok, mert a 2)-esre is volt már példa, hogy majdnem bepisiltem, igaz plázába mentem WC-re, mert nem voltam hajlandó a WC-ért fizetni... 1)-es pontra nyilván még nem volt példa, mert egyedül még sosem mentem, de tartok attól, hogy az is megtörténhet... :-(

2019. márc. 28. 17:01
 3/11 anonim ***** válasza:

Kirabolni nem fognak, de ha ettől félsz, akkor tegyél több helyre dugipénzt, mondjuk a zoknidba is, így mindenképp hazajutsz.

Én mikor először mentem én is rettegtem, attól hogy pest hú de nagy én tuti eltévedek, de ma már minden okostelefonban van gps, ez nekem sokat segített, ajánlom neked is.

Pisit meg tudom milyen érzés, én vízhajtót szedek, ha pestre megyek ezért csak vonattal merek elindulni, mert ott van wc.

A Plázákban, mekikben van wc. De van olyan hely pesten ahol én sem találtam és majd bepisiltem, kerestem egy eldugott helyett vagy bokrot ahol voltam és tt elintéztem. Ne félj attól, ha esetleg nyilvános helyen kell pisilned, az sokkal gázabb ha bepisilsz és úgy kell végigmenned mindenhol.

Egyébként meg a nyilvános wc-k hiányával a pestieknek is nagy gondjuk van.

2019. márc. 28. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Ha eltévedsz lehet kérdezni az emberektől. Segítenek. Vigyél váltás alsóneműt hogy a pisiléstől se kelljen félni.
2019. márc. 28. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Nincs okostelefonom... :-( Viszont szám van, szóval ELVILEG kérdezni tudok... Ha én is egy bokornál pisilek vagy olyan nyilvános helyen, ami eldugottabb de azért láthatják, akkor megbüntethetnek emiatt? :-S


Emlékeztetőül leírnám megint, hogy aszpis vagyok, és nem véletlenül jár az utazási kedvezménynél +1 KÍSÉRŐNEK IS ugyanaz a kedvezmény (gondolom én)... És ezeken kívül más egyéb pszichiátriai betegségeim is vannak...


Mindezek ellenére is fel tudnék menni Pestre szerintetek egyedül? Kiemeltem a kérdést, hátha lesznek még válaszok...

2019. márc. 30. 21:42
 6/11 anonim válasza:
30%
Nincs jobb dolgod de komolyan?? Am fel tudsz menni legyél màr férfi.
2019. ápr. 7. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Szia!

Nem ellened szeretnék szólni, de 90%-os kedvezményt, ha kap valaki (amihez jár kísérőnek is kedvezmény mindig) nem feltétlen pszichés okokból adnak, nekem is van, pedig "csak" súlyos gerincferdülésem van szerencsére, de visszatérve.


Ki lehet nyomtatni metró és villamos hálózatokról térképeket, vagy vihetsz magaddal Budapest térképet, ahol bejelölöd a megálló helyeket, meg azokat a pontokat, amiket ismersz és így is biztonságban érezheted magad :) a vonaton, meg nagyon kicsi az esélye, hogy kirabolnának, én mindig hétvégén leutazok Budapestről Szegedre már lassan több mint egy éve, és sosem volt még semmi gond, ha meg mosdóba megyek viszem a cuccom :) és mielőtt leszállok a vonatról azelött is wc-zek, mégha csak picit is kell, így tudom, hogy jóodeig nem fog kelleni. Remélem segítettem kicsit.

2019. ápr. 7. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

#6: Nem, nincs jobb dolgom, ugyanis ha azok a *hosszúsípszó* pedagógusok gyerekkoromban megállapították már volna az Asperger-t, akkor sokkal de sokkal többször metrózhattam/villamosozhattam volna egész gyerekkoromban (az évi 1 helyett)... Most végre itt lenne az alkalom (meg bepótolni a korábbi elmaradásokat), de nem merek egyedül felmenni... :-S Amúgy honnan tudod, hogy férfi vagyok? Az vagyok egyébként... :-)


#7: Tudom, hogy nem csak pszichiátriai betegeknek jár a kedvezmény... Amúgy mindig térképpel mentünk fel eddig is, szóval ebben nem mondtál újat... :-) Meg abban sem, hogy vonat utazás végén elmegyek WC-re... :-) Nem is a vonatozással van bajom, az az egyszerűbb dolog, hanem a "pestezéssel"... Amúgy kifelejtettem még egy aggodalmamat Pesttel kapcsolatban, ez pedig a baleset... :-S Ugyanis nem egyszer volt már anyukámmal is, hogy véletlenül majdnem átmentem a piroson (nem vettem észre...), ő fogott vissza, hogy piros a lámpa... :-(


Köszönöm a további válaszokat, de még ki fogom emelni a kérdést, mert még szeretnék több véleményt olvasni...

2019. ápr. 12. 17:32
 9/11 anonim ***** válasza:

Csak most félsz.

De ha ennyire tartasz pesttől, először egyszer-kétszer kísérővel menj fel.

Talán így le fogod küzeni a félelmed.

Azt ha legközelebb mész, neten keresgélj, hová, milyen helyekre akarsz menni, ha legközelebb egyedül mész, én is így szoktam.

Összeírom telefonban jegyzetben, de összeírhatod akár füzetbe is. Megnézed a térképen mi merre van, és úgy alakítod a napod, minden helyet ahová menni akarsz tedd sorrendbe, hogy a térkép alapján mi miután következik, így nem kell feleslegesen ssze-vissza utaznod pesten belül.

A piros lámpát is ki tudod küszöbölni, Pest elég nagy, az átkelőhelyeken nem csak te leszek, szóval nézd mikor indulnak meg a többiek, de mielőtt elindulsz nézz körül minden irányban és nézd meg a lámpát is.


A félelem jó, de csak abból, hogy így elővigyázatos az ember. De valahogy le kell küzdened, ha nem is teljesen, de ne a betegségedtől függj.

2019. ápr. 13. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

#9: Eddig mindig kísérővel (anyukám) mentem, és már egy jó ideje próbálok úgy tenni ilyenkor, mintha egyedül lennék (én veszem a jegyeket, stb)... Van térképem, az alapján szoktam/szoktunk tájékozódni, de sokszor még így is kérdezni kell az adott helyzetben...

Amúgy köszönöm neked is a válaszodat és a többieknek is! :-)

2019. ápr. 18. 16:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!