Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Konyorgom, valaki segitsen,...

Konyorgom, valaki segitsen, szinte menthetetlen a hejzet. Tanacs? Velemeny?

Figyelt kérdés

Itt nyiltan megtudok szolalni, hisz senki nem ismer.. Ezert most megprobalok nagyon reszletes, es pontos lenni;

Unoka testvérem lany, és 18 eves, 3 eve nem mozdult ki a hazbol. Eleve egy szegeny csaladrol van szo. A lany kituno tanulo volt az Altalanos alatt, mindig is vissza huzodo volt, sajna onbizalom hianyos, ennek ellenere sok baratnoje volt,(baratja meg nem) az osztalytarsaival jol kijott, mindig markas, divatos ruhakban jart (amennyire megtehette, sok osztondijat kapott, annak felet altalaban a szuleinek adta, masik felet altalaban ruhakra koltotte) Most lessz 3 eve hogy nem lep ki a hazbol. Anyukaja egyedul neveli ot, es a most 12 eves occset, a lany igenyes, nem hanyagolja el a dolgokat, foz, mos, takarit, egy problema van, hogy nem lep ki a rohadt hazbol. Bezarkozott, az anyja az elejen szepen elbeszelgetett vele, amikor mar 1 hete nem ment ki, stb stb, egyszer ki akarta rangatni, de tiltakozott, nincs mit csinalni, mentalisan nem fogyatekos, ertelmes lanyrol vam szo.. Okos, ugyes.. Sajnos nem tudjuk hogy miert is van ez az egesz.. Amikor rakerdezunk, a valasz annyi hog, "hagyjatok mar ezzel".. Vagy tereli a temat. Ez az egesz akkor kezdodott amikor gimibe kezdett jarni, szecskaztatas volt a gimijukben, de nem ment el, egy hetig nem ment be, az anyja konyorgott neki, de semmi. Aztan kiiratta az anyja. Azota otthon van, a gyerek orvos egyszer kiment, magara huzta a takarot.. Azt modnta az orvos hogy nem mentalis betegseg, hanem hiszti, meg kene gyozni, ez a fejeben dol el. Nem tudunk mit tenni vele.. A rokonokon kivul senkivel nem tartja a kapcsolatot. Valaki valami tanacs?:(


2019. máj. 12. 15:57
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
Azt írod vannak rokonok? Rokonok miért nem segítenek elvinni egy pszichológushoz. Nem tudom hol laktok de a Feldmár intezetet érdemes lenne megkeresni a problémával Budapesten. Ők nem gyógyszerezik be. Azt hiszem van naluk bentlakási lehetőség is keress rá a neten. Lehet írni nekik emailt. Ők nagyon nyitottak bármilyen problémára. Esetleg érdemes lenne felvenni velük a kapcsolatot. Hátha tudnak segíteni tanácsot adni. De ezt anyukának kéne. Ha ő nem lép semmit akkor nem lesz változás. Hacsak a.kisasszony nem gondolja meg magát egyszer.
2019. máj. 17. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
36%
Eszembe jutott valami. De ehhez az öcsi közreműködése kell, úgy hogy anyuka se legyen beavatva a dologba. Öcsi közli egy hétfő reggel, hogy ha a nővérének sem kell mennie sehova akkor ő sem megy. És pont ugyan azt kezdi el csinalni amit nőverke. Ha szólnak neki a fejére húzza a takarót, ha ki akarjak rakni az ajtón azt csinálja amit a nővére egy az egyben. Megmondja, ha majd a nővere megy akkor ő is. De addig nem mert ha ő otthon maradhat neki miért kell mennie, ha nincs kedve. Ezt 2-3 hétig bűntetlenül megteheti. Évet sem fog veszíteni. Ha nagyon aggódik rajta elkezdheti a szünetben is, bár az kevesbé lesz hatásos. Anyukának ez estben muszáj lesz lépnie mert az öcsi 12. Tanköteles. Ha nem megy suliba jön a gyámügy. Szerintem érdekes lenn kiből mit váltana ki a dolog. Nekem azért az elég kamu gyanús, hogy ha 3 éve van bent a lány akkor 15 évesen kezdte. 16 éves korig tankötelezettség van. Nem lehet csak úgy kiiratni a suliból. ???
2019. máj. 17. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 A kérdező kommentje:
Az utolsonak koszonom, ez az ocsis sztori bevalhat! Viszont nem, nem kamu barcsak igazad lenne, de sajna nem az.. Iden lett 18 eves, soha nem bukott, 9.-ben ment gimnaziumban, nem tudom hogy hany evesen, nem is erdekel, Annak aki az elmegyogyintezetet irta, annak pedig csak annyit mondanek hogy nem, es pont, elmegyogy intezettel kapcsolatos valaszokat nem is kerek. Koszonom. El lehet mondani mindennek az anyukat, de o ebbe belepusztul, neki sem jo ez igy, az csak a latszat hogy kiabal, csak a tudatara akarja adni Lillanak hogy ez igy nem normalis, kezdjen valamit az eletevel.. Igazabol az anyja soha nem bantana, tudtommal soha eleteben egy pofonnal tobbet nem kapott.. Tenyleg szereti, de beletorodott (nemtudom, nekem ez jon le, de ki tudja hogy mi zajlik le ilyenkor egy anyuka fejeben). Eroszakkal kivinni meg nem olyan jo megoldas, mit ersz el vele? Amikor vissza megy a hazba, mindenkit utalni fog, bezarkozik, es meg nagyobb gondok lesznek.. Eddig a nyaralos es az ocsis otletnek vettem hasznat, amit koszonok. Igen, es meg annyit hogy a gimibol siman kiiratta a lanyt, igy ketlem hogy akarmilyen problemak merultek volna fel ezzel kapcsolatba... Beszelni meg probaltunk vele, de mint mar az elozo kommentekben is irtam, csak ideges lesz, es tereli a temat, egyszer sikerult ra nagyon hatnom, ott csak mondtam es mondtam es mondtam, az anyja pedig ott ult mellettem, akkor bekonnyezett, es lefekudt aludni, akarmit mondtam neki, miutan lefekudt csak annyit mondott hogy hagyjatok mar.. Azota amiota ilyennel probalkozok, tereli a temat, leraz, vagy egyszeruen anmyit mond hogy most miert provokalsz, hagyj ezzel.. Akik pedig csak hibaztatni tudnak, kerem hogy ne kommenteljenek.. Igaz, itt mindenki hibas, matr az 1. Het utan eroszakkal kellett volna kivinni! De sajnos akkor nem tettek.. Meg egyszer koszonom azoknak akik ertelmes, normalis valaszokat tudnak adni..
2019. máj. 17. 21:45
 24/30 anonim ***** válasza:
A Feldmár intézetet én ajánlottam. NEM ELMEGYÓGYINTÉZET! Ezek szerint semmit nem tudsz se Feldmár Amdrasról se az általa alapított intezetről. Talán keress rá mielőtt tévesen ítélkezel. Ott a legjobb helyen lenne. Segítenének neki, nem bántanák, nem kapna semmilyen gyógyszert. Nem pszichiátria és nem tb támogatott állami hely. Egyébként nem tudom te kije vagy ennek a családnak. De bennem felvetődik a kérdés miért akarsz olyan embereket megmenteni önmaguktól akik nem kérnek belőle. A lány jól elvan otthon, anyukát meg nem érdekli annyira, hogy bármit is lépjen. Itt te azon kívül, hogy felajánlod a csajnak, hogy eseteleg üljetek ki a lakástól pár lépésnyire beszélgetni. Nem tudsz mit tenni. Ha belemegy nyert ügyed van. Hátha legközelebb 5 méter helyett 10re is hajlandó kijönni. Aztán hátha sétálni is hajlandó lesz 5 percet. Fokozatosan. De ha nem a válasz. Akkor azt javaslom a saját életeddel hasznosabb lenne foglalkozni. Mert ez hiábavaló. Rengeteg lehetőség lett volna kivinni a csajt a házból. Szépszóval próbálkozni, erőszakkal, csellel, orvosi segítséget kérni. De ha anyuka nem lép semmit akkor nincs megoldas a helyzetre. Bocsi de ha egy anyát annyira nem érdekli a lány, hogy egy ilyen szituációban az a reakciója, hogy 15 évesen kiiratja az iskolából. Ott te mit szeretnél tenni? Maximum elmondhatsz egy imát. Megjegyzem a csaj nem sokat mozoghat, nem éri napfény, friss levegő, előbb utóbb csak beteg lesz és kénytelenek lesznek orvlst hívni....aztán csak lesz valami.
2019. máj. 18. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
Az előző válaszból kiindulva, ha valami komolyabb baja lesz amihez bármilyen vizsgálat kell majd. Pl. Röntgen, uh, ct, mri....stb. Ha az orvos megtudja mi a helyzet be fogja vitetni kórházba. Ott pedig ha tiltakozik meg ordít úgy be fogják nyugtatózni, hogy onnantól a nyugtatófüggőség lesz a problémája. Ha anyuka nem egy életkeptelen zobit akar akkor mozdítsa meg magát és a millió lehetőség közül válasszon valami élhetőbbet. Mert ez nagyon durva lesz. Arra meg kevés az esély, hogy a 4 fal között sosem lesz semmi baja. Talán ezt elmagyarázhatnád a csodás anyukának. Gondolj bele x év bezártság után az lesz az első külvilági élményed, hogy erőszakkal lekötöznek és telinyomnak nyugtatóval vadidegenek. Az akkora truma lesz amiből normalis ember is nehezen állna fel.
2019. máj. 18. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
55%
Olvastam egy pszichológiai módszerről. Lényege, hogy amit el akarunk érni azt kell tiltani. Magyarán tiltani kell a lánynak, hogy kimehessen a lakásból. Sőt ha otthon vannak rá lehet szólni, hogy a szobájából se jöjjön ki, mert mondjuk úgy gondoljál szüksége van az egyedüllétre és ez fog neki jót tenni. Bejelentheti anyuka, hogy már olyan régen volt kint, hogy nem is engedné ki, belátta ő is, hogy jobb lesz neki otthon. Innentől senki ne hozza fel a témát. Ne foglalkozzanak vele, a lánnyal se túl sokat. Egyre többet menejenk programora ahonnan vidáman menjenek haza. Mikor indulnak öcsi megjegyezheti milyen klassz lesz, kár hogy te nem jöhetsz. Bárhova mennek programra jegyezze meg valaki, hogy neked bjobb lesz itthon, sajnos te nem jöhetsz. Lehet egy idő után megfordul a dolog és dühös lesz, hogy tiltják. De ennek a kísérletnek idő kell és kitartás.
2019. máj. 19. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim válasza:
59%
Pszichológushoz légyszives kuld el befog valni hidd el lecci kuld el pszichologushoz nagyon fontos
2019. jún. 14. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
Utolsó nem fogtad fel, hogy nem teszi ki a lakásból a lábat? Hiába küldik bárhova nem megy. Mi nem érthető ezen? Azóta mi lett? Bevált valami módszer?
2019. jún. 15. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:

Ez nem hiszti, hanem súlyos mentális betegség. Attól függően, hogy miért nem megy ki a házból lehet agorafóbia, súlyos depresszió, poszttraumás stressz, szociális fóbia, személyiségzavar.


Mi az a szecskáztatás? Ha lehet tudni, hogy az egész ezzel kezdődött, akkor nagyon valószínű, hogy azon a "szecskáztatáson" történt vele valami traumatikus, ami megrengette az önképét, értékrendszerét.


A veszekedés, dobálózás, kényszerítés csak rontani fog a helyzeten. A bizalom, szeretet, megértés pedig javítani. Ha majd eljut egy olyan szintre, hogy tud arról beszélni, miért nem megy ki a házból akkor lesz esély a változásra.


Az ilyen hülyeségek, hogy éheztessék meg erőszakkal vigyék el helyekre sokat rontana az állapotán. Jelentkezhet akkut tünetként pánikroham, agresszió, autoagresszió (maga ellen fordulás), disszociatív tünetek, amnézia, elérzéketlenedés, testidegenség érzése stb. Hosszú távon pedig az élettér további beszűkülése (tehát elképzelhető, hogy már a szobájából sem mer kilépni egy ilyen után)


Pszichológus, pszichiáter akkor fog tudni segíteni, ha ő is akarja a változást. Ha retteg attól, hogy kimenjen a házból akkor szükséges lehet ideiglenesen nyugtatók, antidepresszánsok alkalmazása, hogy ne forduljon elő mindaz, amit ez előbb leírtam (pánikroham, disszociáció stb.)

2019. aug. 26. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
Utolsó....ezt a problémát senki nem akarja megoldani a kérdezőn kívül. De valójában ő is csak panaszkodni szeretett volna vagy unalmában írt egy történetet. Mindenki jól elvan ebben a szituációban. Nem kérnek orvosi, vagy pszichológusi segítséget így teljesen felesleges minden válasz. :) szerintem kamu az egész. Mert ilyen hülye anya tuti nincs aki eut elnézi éveken át és a lány még tanköteles volt mikor kezdődőtt a dolog így kiiratni sem lehetett vilna csak úgy a suliból. A kérdezőnek unalmas volt a nyári szünet. Ennyi.
2019. aug. 26. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!