Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichiáter ismerős azt...

Pszichiáter ismerős azt mondta, hogy a borderline betegek a legrosszabbak/legnehezebb betegek. Szerintetek ezt mire érthette? Miért?

Figyelt kérdés
2019. máj. 29. 17:20
 1/6 anonim ***** válasza:
25%
Szerintem meg a skizofrén betegek a legkezelhetetlenebbek. Mivel az a legsúlyosabb betegség.
2019. máj. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Mert defektesek vagyunk. Pszichózisom van, elkerülő személyiség zavar rekurrens depresszió alkalmazkodási zavarok, bipoláris elmezavar OCD szociális fóbia
2019. máj. 29. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Sokszor nincs betegség belátásunk, bocsánat az előbb kicsit durván fogalmaztam
2019. máj. 29. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
én is BPD-s vagyok,de a dependens végén.Tehát a csendesen haldokló verzió.Nem vagdosom magam,nem volt még öngyilkossági kísérletem,de ha rámtör az üresség és az oknélküli kilátástalanság,harag,akkor abba belehalok mindig egy kicsit...mindig egy túlél az egész.Erről szól.Néha úgy érzem sosem lesz vége,mert mindig visszatérnek a rossz epizódok..A közhiedelem riasztó zavarnak tartja,mert az emberek nem értenek minket,de a jó hírem az,sokszor mi sem magunkat.Ettől még nem vagyunk szörnyek,én életemben nem ártottam még senkinek sem,sokan sosem gondolnák,hogy valami bajom van,mert az egészet ki sem mutatom...Talán sosem fogják.
2019. máj. 29. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg arra értette, hogy a borderlineosok nagyon intenzíven vághatnak bele a terápiába, viszont ugyanilyen intenzíven ki is hátrálhatnak belőle.


A borderlineosok nagyon érzékenyen reagálnak a terapeuták befogadókészségére és ez befolyásolja a terápiához való hozzáállásukat is. Ha az orvos magánügyekre hivatkozva lemond egy terápiás ülést, egy súlyosabb border esetében ez egy katasztrófával ér fel ("már neki sem kellek" "ez a beszélgetés tartott volna életben" "biztos mást tett a helyemre" "lehet így akarja a tudtomra adni, hogy ne jöjjek többé?" "megbántottam valamivel?" stb.)

Előfordulhat az is, hogy a borderlineos személy magányos (érzelmileg) és kötődni kezd az orvosához a terápia alatt, kialakul benne egyfajta függőség és ez nehezíti a kezelését, illetve ez a kapcsolat szintén ok lehet a borderlineos személy számára abban, hogy kihátráljon a terápiás kezelésből és másik orvost keressen, akihez még nem kötődik/érzelmileg nem függ tőle. Illetve ennek az ellenkezője is megtörténhet, a borderlineos személy mindent megtesz azért, hogy fenntartsa ezt a függő kapcsolatot és személyeskedni kezd, ami szintén megnehezítheti a terápiás kezelést.


Nagyon tipikus még, hogy a borderlineal társbetegségek járnak, például szenvedélybetegségek (alkoholizmus, drogfüggőség) pánikbetegség, vagy evészavar (bulímia, anorexia) nagyon súlyos, állandó önsértés stb. Ezek gyakran közvetlenül veszélyeztetik a beteg életét, ezért mielőtt egyáltalán el lehetne kezdeni a borderline kezelését a beteg életéért kell küzdeni...


Egy másik dolog, amire érthette, hogy a borderline nagyon kicsi korban kezd el kialakulni. Az anya érzelmi elérhetetlensége az első kialakító tényező, az anyával vagy szülőkkel, nevelőkkel való ambivalens (kiszámíthatatlan) vagy kifejezetten bántalmazó kapcsolat. Vagyis a borderlineos csecsemők sosem tanulják meg ebben a legintenzívebb, legtanulékonyabb korban azt, hogy milyen a biztonságos kötődés. Azt viszont megtanulják milyen ennek az ellenkezője. A borderlineosokban van egy ősbizalmatlanság éppen emiatt. Na most, hogy lehet egy olyan programot átírni egy ember fejében, ami a 0. perctől már benne van az életében? És erre szépen jönnek a gyermekkori tapasztalatok amik gyakran az érzelmi elhanyagolással, a negatív érzelmek túlzott korlátozásával vannak kapcsolatban.

Ilyen tapasztalatokat, hogy lehet semlegessé tenni, hogy lehet ilyen mélyről visszaépíteni az önértékelést, a bizalmat más emberekben, megtanítani valakivel, hogyan lehet másképp kezelni a stressz, megkeresni a sosem kifejlődő indentitást...?

A válasz: sajnos nagyon nehezen, iszonyatos nagy munkát kell belefektetnie mind a betegnek mind a terapeutának. Van kiút, bizony van. Főleg, ha kifejezetten borderlineosokkal foglalkozó terapeutát keres az ember, aki tudja, hogy mit csinál. De nem könnyű végigvinni ezt a folyamatot.

2019. máj. 30. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
5-ös. köszönöm, ritka, hogy ilyen értelmes/kielégítő választ kapok ezen az oldalon! :D
2019. máj. 30. 11:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!