Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A pszichiáteremnek el kell...

A pszichiáteremnek el kell fogadnia, hogy nem tesz jót nekem a terápia?

Figyelt kérdés

Már 3 éve járok terápiára ugyanahhoz a szakemberhez, és úgy érzem, csak az utóbbi időben kezdett el hatni. Viszont belementünk olyan dolgokba is, amikbe lehet nem kellene. Jó szakember, de olyan súlyos gyerekkori traumáim vannak, amiket úgy érzem, jobb ha elfelejtek. Szerinte mindet elfojtom és azért vannak tüneteim. Ami tulajdonképpen valószínű, csak azt olvastam egy pszichológiai cikkben, hogy egészséges is elhárítani a traumáinkat, mert különben bele lehetne őrülni.

Én is ezt érzem, az analízissel egyre jobban "piszkál" a múltammal, amire még mindig félek visszagondolni. Nem akarok, mert nagyon fájdalmas, és úgy érzem, nem tudnám elviselni a tudatot.

Ez elfogadható? Úgy érzem, beszélnem kellene vele arról, hogy vagy terapeutát váltok vagy módszert. Az analízistől rosszabb nekem, viszont a kognitív vonal elvileg ugyanolyan hatékony, de az nem turkál a múltban.

Megbízok benne, hogy megérti, de olyan rossz érzésem van. Mert ma akaratom ellenére is kérdezgetett, hiába tereltem a témát, vagy hárítottam. Csak azért is, ezt pedig egy olyan sírógörcs követte, amilyen még régen nem, és eléggé rosszul érzem magam. Rosszabb, mint volt.

A legjobb barátnőm azt mondja, hogy jobban érti a pszichiáterem az érzésvilágomat, mint én a sajátomat, bízzam rá magam, ne adjam fel. De én ezzel nem értek egyet, szerintem ő segíteni próbál ahogy tud, de nem ismeri jobban az érzelmeimet, mint én.

Ti mit tennétek a helyemben?

Olyan kilátástalan a helyzet, félek hogy rosszabbul vagyok azóta.


2019. jún. 18. 01:27
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, hogy kicsit unfair lesz amit írok, de első sorban ne internetes cikkekből tájékozódj.

Igen, vannak kivételes esetek amikor ez a technika nem mindig használ, de ennek az egésznek ez a lényege, hogy felhozza hogy aztán kezelni tudja a dolgot.

Egy ripityára tört csontot sem lehet anélkül meggyógyítani, hogy ne nyissák fel a bőrt. Lehet, hogy azért érzed azt, hogy nem jó neked ez, mert nem akarsz együttműködni, ha valamivel direkt ellenkezel akkor az csak rosszabb lesz. Ennek a kezelésnek pont az a lényege, hogy megtanítsa a pácienst szembenézni és elfogadni a történteket, túllépni a dolgon, kegyetlen módszernek tűnhet, de hatásos, ha együttműködő a páciens.

Igaza van a barátnődnek, egy külső személy sokszor objektívebben tudja látni az érzelmeket.

2019. jún. 18. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Elfogadtam, csak nem akarok benne turkálni. És van más terápia ami a turkálás nélkül is hatékony, vagy talán még hatékonyabb.
2019. jún. 18. 02:59
 3/6 Phoney ***** válasza:

Amíg olyan dolgaid vannak, amikben „nem akarsz turkálni”, addig nem leszel egészséges ember. Ennek fényében áldozz pénzt-időt másféle terápiára. Nem „ugyanolyan” hatékony a kognitív terápia, mert nem mindenre jó. Hiába hozod rendbe a felszíni hibás gondolkodást, hogyha a trauma újra fogja generálni. A traumát nem lehet „elfelejtéssel” hatástalanítani, az él benned és hat, akár észreveszed, akár nem. Az nem elfogadás, hogy „elfogadom, de nem akarok turkálni benne”. (Elfogadom az anyóst, csak nem állok szóba vele... :)


A trauma elfojtása egyébként nem „egészséges”, hanem a kisebbik rossz. Jobb elfojtani és neurotikussá válni, mint rögtön megőrülni. A legtöbb elmezavar ilyen kisebbik rosszként kezdődik, de ha idővel nem kezdenek velük valamit, akkor ugyanúgy tönkreteszik az embert.


Az is egy hatalmas félreértés, hogy a terápiától egyre jobb és jobb lesz. Nem, majd akkor lesz jó, ha kezd célba érni. Az persze nem zárható ki, hogy a terapeutáddal nem vagytok megfelelő páros, de a működő terápia mindenkivel fájni fog. Neked is ajánlom ezt az írást: [link]

2019. jún. 18. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Olyan módszert kell választani, ami nem "turkálás". Ez a "Katathim imaginatív pszichoterápia" (KIP). Nem az eseményekkel foglalkozik, hanem csak az érzelmekkel.
2019. jún. 18. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Phoney ***** válasza:
100%
Az imaginatív terápia sem lesz kevésbé borzalmas élmény, hogyha működik, szóval csak emiatt nem érdemes azt választani. Nem az az előnye, hogy nem kell szembesülni a történtekkel, hanem az, hogy nincs szükség hozzá a konkrét történtekre (pl. amikor valaki úgy elfelejtette őket, hogy képtelenség kideríteni, konkrétan mi történt). A trauma imaginatív rémálomban átélve sem lesz kedvesebb, mint eredetiben.
2019. jún. 18. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Miután itt a gyakori közönségére bíztad a véleményalkotást, én is amellett vagyok, csatlakozva 2 előző hozzászólóhoz, hogy az analitikus terápia sokkal hasznosabb, mint a tünetelfedő, valódi megoldást nem nyújtó kognitív. (Vagy legalábbis nagyon kismértékű zavar lehet az, amin segít.) És én is elmondom, hogy egyáltalán nem kell, hogy alkalomról alkalomra jobban legyél a terápia során, senki nem mondta, hogy ez sétagalopp, az önmagunk elől is elzárt dolgokkal szembesülni kifejezetten nehéz, de az nem baj. A sebész is szétvág, folyatja a véred, rosszabb állapotba hoz, mint amilyennel bementél, hogy utána meszabadulva a káros részektől egészségessé válj. Azért van ott a terapeuta, hogy veled legyen ebben a folyamatban, neki kimondhatod a nyomasztó, zavaró érzéseket, ezáltal közelebb is kerültök egymáshoz. De attól függetlenül vesd fel neki az itt leírt gondolatokat, mert akkor lassítani fog a feltáráson, kíméletesebb lesz, hogy a te általad elfogadható tempóban haladjatok.
2019. jún. 25. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!