Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » PCOS-sel melyik védekezési...

PCOS-sel melyik védekezési módot ajánljátok: Fogamzásgátló tabletta vagy Rézgyöngy (hormonmentes spirál)?

Figyelt kérdés

23 éves vagyok, nem szültem még és ma kaptam meg a diagnózisomat, de már pár hónapja gyanítottuk, hogy PCOS-em van. Jelenleg egy egy éves kapcsolatban vagyok, ahol eddig csak óvszerrel védekeztünk, de szeretnénk elhagyni.

A PCOS-re rengetegen ajánlják a fogamzásgátlót, így kézenfekvő megoldás lenne, de egyre több orvos nyilatkozza, hogy csak elfedi a tüneteket és sokkal rosszabb lesz, ha le kell rakni babatervezés miatt, vagy 35-40 évesen a kor miatt. A hormonmentes spirál nem kavarna be még jobban a hormondrmendszeremebe, de ez egy elég új eszköz, viszonylag sokaknak le kell venni vérzésprobléma vagy elmozdulás miatt. Nekem elég erős a menzeszem alapból is, ezért tartok tőle, viszont azt mondják, hogy a hormonok szedése egészségtelen még egy jól működő szervezetnek is.

PCOS-sel élők vagy akik a betegséget ismerik: ti mit javasoltok? Nagyon nagyon köszi a válaszokat előre is!



2022. febr. 21. 20:32
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
88%

Tudom, nem erre vagy kíváncsi, de ezt egy jó dokival kellene megbeszélned, nem a gyakorisokat kérdezni róla.

A doki meg tudja mondani, hogy neked személyre szabottan mi volna a jó. Mert PCOS és PCOS között is nagy különbségek vannak.

Személy szerint én előbb igyekeznék kezeltetni magam, rendbe rakni a hormonháztartást, és addig a gumi a legjobb módszer. No meg az sem mindegy, hogy esetleg családalapítás esedékes-e a közeljövőben.

2022. febr. 21. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 A kérdező kommentje:

Családalapítás 3-4 évig még biztosan nem esedékes.

A saját orvosom gyógyszerpárti volt még a PCOS kiderülése előtt is, nála nem kérdés a tabletta. Akkor nem éreztem annyira stabilnak a kapcsolatomat, hogy leváltsam az óvszert, de akkor is a hormonmentes megoldások fele hajlottam. Nekem ez nem annyira szimpatikus, de ezen kívül csak jókat tudok róla mondani. Most viszont van, aki kifejezetten ajánlja PCOS-re a fogamzásgátlót és kezdek elbizonytalanodni, hogy talán célszerűbb lenne azt kipróbálni. Viszont az endokrinológus teljesen ellenzi a hormonszedést.

Nehéz okosnak lenni, amikor mindenki mást mond, és az internet is tele van egymásnak ellentmondó szakvéleményekkel. Kezelés pedig sport és diéta létezik csak, emellett a tabletta. IR nem érint (még?).

2022. febr. 21. 20:59
 3/35 anonim ***** válasza:
60%

PCOS-es vagyok és egyébként nőgyógyász (amit nyilván nem muszáj elhinni, de mindegy).

Én a tabletta mellett döntöttem, méghozzá azért, mert nekem a PCOS miatt gyakorlatilag nem volt ciklusom, évente 1-2 alkalommal menstruáltam csak (bár az az 1-2 azért mindig éppen a nyaralásra/vizsgára/fesztivál idejére/fontos eseményre esett...). Kipróbáltam az összes létező egyéb terápiát (diéta, sport, metformin, inofolic, D-vitamin), nem használt semmi. Szóval két okból döntöttem végül a tabletta mellett:

1. Az én ciklusom annyira szar volt, vagy azon már nem nagyon lehet tovább rontani.

2. Az ovuláció kimaradásából eredő vérzéshiány nem éppen egészséges, a folyamatos ösztrogénhatás progeszteron nélkül onkogén hatású, és őszintén szólva nem nagyon akarok 40 éves koromra méhtestrákot.

Emellett nyilván kényelmes. Nekem nem okozott igazából semmi különösebb mellékhatást, kb. 5 éve szedem. Még nem hagytam abba, az majd az év második felében lesz esedékes, de nyilván tudom, hogy ha eddig nem volt vérzésem, utána se lesz rendben, szóval valószínáleg kezelés kell majd ahhoz, hogy teherbe essek.


A rézgyöngyöt nem választanám, mert a munkám során én azt eddig még szinte csak lecsúszva láttam:D


Ha spirál mellett döntenék, akkor hormonos minispirált rakatnék (Jaydess). Az csak helyileg hat, így igazából a petefészekműködésbe nem szól bele, és baromira jól védi a nyálkahártyát.

2022. febr. 21. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
90%
Utolsó vagyok. Ha PCOS mellett egyébként relatíve normál ciklusom lett volna ovulációval, akkor nem hiszem, hogy tabletta mellett döntöttem volna viszont.
2022. febr. 21. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 A kérdező kommentje:

Nekem viszonylag normális ciklusom van, vannak kilengések, de 26-36 nap közé esik általában. Nem tudom, hogy ez mennyire rossz PCOS-sel.


Félek én is, hogy kilökődik a gyöngy, nem szeretnék terhes lenni, most nem tudnék felnevelni egy gyereket. Viszont ezek alapján te nem választanám a tablettát?

2022. febr. 21. 22:15
 6/35 anonim ***** válasza:
62%
Ezek alapján hormonos spirált választanék.
2022. febr. 21. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítségedet!
2022. febr. 21. 22:28
 8/35 A kérdező kommentje:
Még azt megkérdezhetem, hogy összességében mi a véleményed a hormonmentes spirálokról?
2022. febr. 22. 08:35
 9/35 anonim ***** válasza:
92%

Alapvetően nincs velük gond, kivéve ha “elfelejtik” levetetetni, és jönnek 60 évesen a 30 éve fent lévő spirállal megy egy 10 centis tályoggal :D

De a rézgyöngynek nem látom értelmét a sima T-alakú spirállal szemben. Sima réz spirál túlárazva, gyakoribb a kilökődés is szerintem. Én nem vagyok tőle elájulva. Egy 10 ezres rézspirál ugyanazt tudja.

2022. febr. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a segítséget, nagyon hasznos dolgokat írtál! ☺️ Semmiképp sem veszem meg a gyöngyöt akkor.
2022. febr. 22. 16:23
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!