Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Krónikus székrekedés oka mi...

Krónikus székrekedés oka mi lehet? Ha egyébként rostdúsan táplálkozom, sokat iszom és mozgok is, mégis gondom van. Többi infó lenn!

Figyelt kérdés

Kb másfél hónapja kezdődött, hogy szinte napi szinten gondom van az ürítéssel. Tehát az inger jön reggel, hogy mennem kell, mégis egy nagy része a székletnek "benn marad", és ez borzasztó kellemetlen érzés... Néha-néha visszabillenek két-három napra és akkor minden rendben megy, utána megint gondom van. Soha nem fordult velem ilyen elő azelőtt. Most reggelire egy kis aszalt szilva joghurttal és egy bögre kamillateával megoldja ezt a gondot, de gondolom ezt a módszert sem feltétlen lehet a végtelenségig alkalmazni, mert biztos nem egészséges. De gyógyszert végképp nem akarok beszedni. Régebben is néha-néha előfordult hasonló, de ennyire krónikusan, napi szinten még sosem volt.

Továbbá féléve nem jön meg a menzeszem, és ezzel a gonddal voltam is nőgyógyásznál és megnéztük a PM és a nemi hormonokat is és nincs ott semmi gond... Azért írtam most ezt csak le, mert nekem gyanús viszont, hogy esetleg a két dolog között lehet valami kapcsolat,de nem vagyok benne biztos. Ha esetleg valakinek voltak hasonló tünetei vagy élt már át hasonlót és megosztaná velem a tapasztalatait, annak nagyon örülnék! Elnézést, hogy kicsit hosszú lettem.


27/L



2020. dec. 11. 22:44
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Nem diétázom. Mármint nem fogyózom, ha erre gondolsz :) Liszt- és laktózérzékeny vagyok (genetikailag), ezért glutén- és laktózmentesen kell étkeznem, de ennyi. Tudom, hogyha nagyon keveset eszik az ember, akkor az valóban okozhat ilyesmit, de eszem eleget. Közel 2000 kalóriányi kaját simán elfogyasztok... :D az étvágyammal nincs gond :)
2020. dec. 12. 21:34
 12/17 anonim ***** válasza:
Miből viszel be sok rostot? Esetleg leírnád, milyen ételeket eszel minden nap?
2020. dec. 14. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
Hat altalaban viszonylag rostban gazdag gm kenyeret (liszterzekeny vagyok), aminek tenyleg viszonylag magas a rosttartalma, ezek az Eden premium lisztkeverekei vagy esetleg Szafi, vagy a Schaer dunkel lisztjebol sutok. Akkor mindig fozok valamit, altalaban hajdina vagy cirok vagy esetleg kolestesztat vagy barnarizst, quinoat eszem korektkent, szendokhoz mindig eszem vagy paradicsomot, paprikat, uborkat. Uzsira, tizoraira altalaban egy nagyobb narancs vagy neha alma, reggelire szoktam meg zabkasat csinalni magvakkal, joghurttal/kefirrel stb. Nagyjabol ennyi. Ja ha fozok altalaban valamilyen husis etelt szoktam, csirkepaprikas, bolognai vagy tejszines-brokkolis csirkemell, kb ezek voltak mostanaban, a fent emlitett koretekkel.
2020. dec. 15. 08:01
 14/17 anonim ***** válasza:

Itt van egy jó összefoglaló a rostok és a székrekedés összefüggéseiről:

[link]

Ami lényeges, ha beviszed a napi ajánlott rostmennyiséget és mégis székrekedésed van, akkor két dolgot tehetsz. Vagy csökkented a rostbevitelt (van, akinek pont ez használ), vagy változtatsz a vízben oldható és oldhatatlan rostok arányán (szerintem az előbbi javára kellene, több zöldség-gyümölcs, hüvelyes, kevesebb gabona, kivéve zab). Az is fontos, hogy sok vizet, folyadékot igyál.

Az aszalt szilva, joghurt/kefír, kamillatea fogyasztásától nem lesz bajod. De ihatsz más, emésztést segítő gyógyteákat is, nem csak mindig kamillát. Kipróbálhatod a lenmagot és az útifűmaghéjat is.

A gm kenyerekben gyakran van szója, amit a hormonproblémák (menzesz elmaradása) miatt jobb lenne kerülnöd. Mennyi volt a TSH-d? Esetleg nem fogytál sokat az utóbbi időben? Hány kg, milyen magas vagy?

2020. dec. 15. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Utifuvet szoktam kenyerbe tenni, illetve most el kezdtem kapszula formajaban is szedni, hatha segit. Rengeteget iszom egyebkent, tehat az nem problema. Egyebkent a tsh 2,5 volt, a tobbi t3, t4 rendben volt. A tsh is egyesek szerint poppet magas, masok szerint nem. Anti tpo is volt es az 0 kb hala Istennek! Es nem, nem fogytam. :/
2020. dec. 15. 10:13
 16/17 anonim ***** válasza:

A TSH elvileg 4-ig jó (vérvétel normál érték felső határa), de 0,5-1,5 között lenne ideális. Keress rá az alulműködés tüneteire, ha több is fennáll nálad, akkor lehet, hogy a székrekedésnek is van hozzá köze. Nekem 2,9-es TSH-val már a tünetek zöme kifejezetten megvolt, most 1,6 és mind elmúlt vagy nagy mértékben javult (a székrekedés is).

Menj el egy jó endokrinológushoz - a nőgyógyászok (tapasztalataim szerint) nem igazán értenek a hormonokhoz, az endokrinológusoknak viszont ez a szakterülete.

2020. dec. 15. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Igen, en is gondoltam mar az alulmukodesre, de az igazsag az, hogy mas tunetet annyira nagyon nem tapasztalok. Tehat sem hajhullast, sem kifejezett hizast... tehat igy eddig tenyleg semmi kulonoset nem vettem eszre, csak ezt. Meg persze a kimarado menzesz. De mindenkepp tervbe van veve egy endo doki. Tehat szeretnek azert ennek utanajarni.
2020. dec. 15. 12:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!