Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Ételfüggő vagyok? Vagy ez...

Ételfüggő vagyok? Vagy ez valami más?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 3-4 éve kezdett el foglalkoztatni a súlyom és az étkezésem.Kb 10 éves korom óta küzdök túlsúllyal(most vagyok 30).Pici gyerekkoromtól kezdve egész 20 éves koromig éttermet üzemeltettünk és én abba nőttem fel,hogy rántott hús,hasáb krumpli,pörköltek stb....10 éve egész más irányt vett az életem(életünk,mert az egész család abbahagyta a gasztrót)de viszont a “sóvárgás a korlátlan kajára(akkor ettem meg annyit amennyit akartam hisz a miénk volt az egész csehó én pedig a főnök fia voltam)és az akkor eszek amikor akarok” dolog megmaradt.A mai napig ha rántott dolgok vannak itthon vagy ínyemre valók,abból végtelen mennyiséget meg tudok enni...egy vasárnapi ebéd során képes vagyok 5-6 szelet rántott húst megenni...McDonald’s-os sajtburgerből simán 10 db-ot lenyomok krumplival...Édességgel(hála a jóistennek!) nincs gondom,ezt valahogy sikerült a szüleimnek ki nevelni belőlem(valószínű ennek is köszönhetem azt,hogy 30 évesen soha nem volt rossz fogam vagy lyukas fogam és nem tudom milyen érzés a fogfájás,soha nem fájt a fogam,megvan mind az összes)2-3 havonta kívánok meg egy-egy szelet csokit vagy 2-3 kockát egy táblás csokoládéból,viszont a nagy szénhidrát tartalmú ételek egyszerűen a fogságukba tudnak ejteni...2-3 éve tél végétől(kb február) csinálok egy úgynevezett “koplalásos diétát” ami annyit tesz,hogy a szénhidrátot és az üdítőket totál száműzöm és a lehető legkevesebbet eszem.Máshogy nem tudok leadni a súlyomból mert a sportolásra,mozgásra képtelen vagyok rávenni magam(hozzáteszem a munkám is olyan,hogy napi 8 órát pakolok,rakodok egy autógyárban 15-20 kilós ládákat ide-oda).Ezzel a koplalásos módszerrel általában elérem a célom mert amire szeretném(nyárra) elérem a 12-15 kilós fogyást de addig majd a “rosseb megesz,hogy nem tolhatok be egy magyaros pizzát vagy egy nagy adag brassóit tejfölös ubisalival”Például spagettiből is,amit imádok,nem tudok megenni egy normális,”emberi” adagot mert vagy kimerek egy “felmosó vödörrel fél kiló sajttal” vagy inkább akkor nem eszek belőle....Van egy 7 éves lányom,aki szintén jó evő(ebédre képes megenni egy doboz halrudat amiben 10-12 darab van,krumplipürével,desszertnek meg egy fagyit még elmajszol)szoktam tőle kérdezni,kislányom miért eszel megint? A válasz azt szokott lenni,hogy “apa,mert kívánja a szám”és belegondoltam,hogy nem mond hülyeséget a gyerek,mert én is ezt érzem ha olyan étel közelében vagyok amit imádok...Ez ételfüggőség lenne vagy lelki problémák vagy egyszerűen csak kitartó és hosszútávú önmérsékletű munkával orvosolható?
2021. márc. 26. 02:13
 1/2 A kérdező kommentje:
Hozzáteszem,hogy nem arra kell gondolni,hogy 150-180 kg vagyok...107 volt eddig a max súlyom és 95-93 kilóra szoktam lemenni ezzel a “koplalásos” módszerrel.Hozzáteszem továbbá,hogy 180 centi magas vagyok
2021. márc. 26. 02:21
 2/2 anonim ***** válasza:

Szerintem nem függőség, hiszen időszakosan le tudsz ezekről az ételekről mondani. Inkább az, hogy jó az étvágyad és bizonyos ételek nem laktatnak téged eléggé, esetleg túl gyorsan eszel.

Én magamról tudom, hogy a sok gyorsan felszívódó szénhidrátot és kevés fehérjét tartalmazó ételekből többet kell ennem, hogy jóllakjak, illetve van, hogy annyira finomak, hogy még akkor is folytatom az evést, amikor már nem is vagyok éhes. Régen én is meg tudtam enni egy egész pizzát, 48 kilós nőként. Később lassan feljött rám is jópár kiló (inzulinrezisztencia miatt), amit végül csak úgy tudtam leadni, hogy a szénhidrátbevitelemet jócskán lecsökkentettem (kb. felére-harmadára). Nem koplaltam, kb. 1500 kcal-t ettem (ennyivel jól is laktam), ami főleg húsból, tojásból, rengeteg zöldségből és némi gyümölcsből jött össze. A zöldségekben kevés a kalória, de sok a rost és vitamin, az a jó bennük, hogy szinte bármennyit ehetsz belőlük, így a gyomrod tele lesz, mégsem viszel be belőlük sok szénhidrátot, kalóriát.

Szerintem nem jó ötlet koplalni, bár kérdés, ilyenkor mennyi kalóriát, fehérjét viszel be. Inkább alakíts ki egy tartható étrendet, amivel fogyás után is tartani tudod a súlyodat, és mondjuk 2 hetente egyél a kedvenc ételeidből is, amennyit szeretnél (a brassói sok hússal jobb, mint a spagetti). Tudod, nem havi 2 naptól hízik el valaki, hanem a folyamatos túlevéstől.

A fehérjére érdemes odafigyelni, mivel azt a szervezeted nem tudja későbbre elraktározni. 180 centis pasiként, fizikai munka mellett szerintem kb. 160g napi bevitelre törekedj.

A halrudacskában alig van hal. Az én gyerekeim is sokat tudnak belőle enni, de ha csinálok nekik valódi halból valódi rántott halat, érdekes módon kevesebbel is jól tudnak lakni...

Még annyi, hogy nálam hosszabb idő (pár hónap) alatt elmúlt a sóvárgás az olyan ételek után, amiket IR-esként és emésztési problémák miatt nem kellene ennem. Ennek valószínűleg a bélflórám átalakulása az oka, valamint az, hogy kialakítottam egy olyan étrendet, amiben minden fontos tápanyag benne van és még finomakat is eszem, így nincs hiányérzetem.

2021. márc. 28. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!