Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Disznósajt? Kolozsvári szalonn...

Disznósajt? Kolozsvári szalonna? Tepertőkrémes kenyér? Ez szerepelt a heti menűben az ovodánkban! Kinek a feladata az ovódában az étrend megtervezése? Ha így végzi a munkáját, akkor hol és hogyan lehet ez ellen tenni vmi. -t?

Figyelt kérdés
Azt még szeretném elmondani,hogy a hónap során 1x volt joghurt, sosincs sajt. nagyon ritkán vmi nyers zöldség-nek egy vékony szeletkéje.Ki van írva, hogy müzli tejjel reggelire-ez csokis gabongolyót takar a valóságban, a vajas zsemle mindennapos, vaj helyett rámával. Gyümölcs csak azona heti egy napon amikor a szülők visznek. Főzelék ugyan van, de még nem láttam, hogy zöldség is van-e benne vagy csak színes rántást esznek-e. E-mellett a gyerek folyton éhes (pedig az ovónők szerint mindent megeszik. 3,5 éves és sosem volt túl nagy evő. Azt mondja, hogy csak fél gombócot kapott( Paradicsomos gombóc)Amikor pedig kért azt mondta az ovónéni, hogy mindenkinek csak fél jár. Akkor kért mártást erre meg azt mondták neki, hogy: A-a! Krumpli nem volt az ebédhez-mivel lakna akkor jól?
2008. dec. 12. 09:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
81%

Hmmmm disznosajt,meg kivvàntam.

Föälretéve:

Ha nem csak te làtod igy a dolgokat,hanem több szülö is,érdemes lenne az ovoda vezetöjöt ez ügyben megkeresni,és ugyanigy elöadni,ahogy leirtad!

Vagy megmondani,hogy te nem fogod ott etetni,nem fogsz fizetni,külön pakolsz enni a gyereknek mindennapra(gondolom ez nem tetszene nekik)

Biztos van valaki aki utànanéz ezeknek a dolgoknak,de ahhoz a vezetövel kell beszélj

2008. dec. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
81%

Szia! Na, ez azért durva!

Itt ( [link] csak annyi van, hogy "A foglalkozások során a gyermeknek joga van a biztonságos és egészséges környezethez, valamint ahhoz, hogy az óvodában eltöltött időt az életkoruknak és fejlettségüknek megfelelő pihenőidő, szabadidő, testmozgás, továbbá étkezési lehetőségek biztosításával szervezzék meg."

A közoktatásról szóló tv-ben sem találtam semmit.

Szerintem az a legegyszerűbb, ha felcsapod a telefonkönyvet és felhívsz egy tetszőleges óvodát, hogy hol tudsz ennek utánanézni. Biztos, hogy kapsz segítséget.

Üdv.

2008. dec. 12. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
89%
Tudod, ez úgy van, hogy a közétkeztetésben (igen, az oviban is) annyi van csak megadva, hogy mennyi pénz jut egy étkezésre, és abból mennyi kalóriát kell biztosítani (egy normál étkezésnek megfelelőt). Ha zöldséget, joghurtot adnak, nem jön ki ugyanannyi pénzből ugyanaz a kalóriamennyiség. Teljeskiörlésű gabonákra, jó minőségű sajtra, felvágottra stb. meg nem elég a pénz.
2008. dec. 12. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
83%

Én még visszatudok emlékezni,amikor én voltam nagycsoportos ovis,akkor mi is csak ilyen félig szàraz kenyeret,furcs leveseket meg nem is tudom,zsiros kenyeret stb. kaptunk,de voltak kivétel gyerekek,akik különleges ételeket ettek az ovonénivel együtt.

Na most hogy ez akkor igy müködött rendben,de hogy ma is?

Pedig màr 21 éves vagyok...

2008. dec. 12. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
96%

Előre bocsátom dietetikus vagyok.

Ma nincs külön közétkeztetési törvény, a régi amit módosítottak és a vendéglátással raktak egy kategóriába az is csak ajánlásokat tartalmazott arra vonatkozóan,hogy óvodában mennyi kalóriát, fehérjét, szénhidrátot, zsírt kell biztosítani az étkezések során. Ha jól emlékszem az ovinak a napi 3x étkezésében(tízórai, ebéd, uzsonna) a napi energia szükséglet 60%-át kell biztosítania. Ehhez az ajánláshoz rendeltek egy normát ami forintosítva édes kevés. Ezért szokták kérni a szülőket, hogy gyümölcs napon vigyenek gyümölcsöt a gyereknek.

( Megjegyzem nem értem a ti ovitokban ez miért csak hetente 1x van- az én nagyobbik fiam 4,5 éves szintén ovis, az ő ovijukban minden nap gyümölcs nap, csak éppen más -más szülő visz gyümölcsöt. sőt szoktunk zöldséget, kölesgolyót, almaszirmot egyéb egészséges rágcsálni valót vinni- most az a gondunk,hogy sok az alma és én pl legközelebb ha viszek befőttet és valami déligyümölcsöt fogok vinni.) Az ajánlás még azt is tartalmazza,hogy hetente hágyszor kéne tej terméket ( joghurt, sajt, tejföl,túró), péksüteményt, zöldség-főzeléket, gyümölcsöt adni. DE CSAK AJÁNLÁS NEM KÖTELEZŐ.

Visszatérve két helyen tehetsz panaszt az ételre: az óvoda vezetőnek kellene jelezni ,akinek továbbítani kéne a közétkeztető cég felé. Nem tudom ott főznek-e vagy hozzák az ételt. Vagy pedig írsz egy levelet a közétkeztetőnek. Ha nem történik semmi akkor lehet panasszal fordulni az önkormányzathoz. Mindent írásban és lehetőleg több szülő fogjon össze.

S még valami az óvónők viselkedését is kifogásolhatod a vezetőnél és az önkormányzatnál is. Az önkormányzatnak hivatalból ki kell vizsgálnia a panaszodat. Azt hiszem az oktatási bizottságnak kell fogalmazni a dolgot. Ha pedig a gyerekednek ezért valamilyen baja lenne az oviban viheted a dolgot akár az oktatási ombudsmanig is. Ne hagyjátok magatokat. Ha kell válts óvodát! A gyereked legyen az első.


A szakmám azért is dolgozik, hogy a fent említett ajánlások ne ajánlások legyenek hanem külön törvényben meghatározottak és mindenkire nézve kötelező érvényűek. S azért is szót emeltünk az élelmezésvezetőkkel közösen,hogy az államilag meghatározott normát emeljék meg mert ebből a pénzből nem lehet biztosítani a megfelelő étkeztetést semelyik korosztálynak. Ezért lenne jó ha nem csak mi a szakma szólnánk és hallatnánk a hangunkat hanem a különböző szülői szervezetek is.


Mint anyuka én sem vagyok tökéletesen elégedett az ovis koszttal, de örülök,hogy mindent megeszik a fiam. Nálunk az evés nagy gond volt. Túl sok a menüben a szénhidrát és kevés a tápláló étel. De ez van. Mi még a lehető legjobb és legolcsóbb étkeztetőt választottuk. Mert nálunk ez úgy ment, hogy szülőin mi döntöttük el szülők honnan hozzák a kaját a gyermekinknek. Láttam a többi étlapot is és had ne mondjam... zsír- zsír és szénhidrát volt a menü.

2008. dec. 12. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat sokat segítettetek Nekem! Akkor végigjárom az utat amit javasoltok, mert a többiek is panaszkodnak csak senki nem tudta mit lehet tenni ilyenkor. nem lesz könnyű menet, mert az oviban főznek a konyhásnénik és ők főznek az iskolára is és lehet, hogy az önkormányzatra is-ez utóbbi nem biztos. Ez egy falu, ahol lakom és nagyon összeérnek a kezek mindenütt.

Nem ragaszkodnék a teljes kiörlésű pékárúhoz, stb az ovódai étkezésben,de legalább ne ártsanak a gyereknek. Disznósajt reggelire!!! Egész délelőtt dolgozhat rajta a kis szervezete! Legalább adnának hozzá egy kis nyers zöldséget és elegendő folyadékot. Ja és azt még nem is meséltem-most jutott eszembe: Amikor töklámpást készítettek az oviba a gyerekem kérte, hogy had kostólja meg a nyers tököt, - adtak neki és délután amikor mentem érte, akkora eseményként mesélték, hogy megette a nyers tököt, mintha a nyers zöldség arra való lenne, hogy megfőzzük. Hát még mikor mondtam,hogy itthon is szokta mert bizony kap nyers zellert, répát, karfiolt, gombát, krumplit is.

2008. dec. 12. 11:40
 7/12 anonim ***** válasza:
79%

Amennyiben az oviban főznek van módod arra,hogy kiderítsd az élelmezésvezetőnek ,aki az étekzekésért felelős milyen végzettsége van? Ugyanide lehet esetleg az ő szakmai inkompetenciájára is hivatkozni. Ahhoz,hogy valaki élelmezésvezető lehessen egy köz intézményben a következő végzettségekkel kell rendelkezzem ( ha szakképesített az illető)

1: érettségi+ OKJ-s élelmezésvezető szakmai képzés

2: dietetikus aki diplomával rendelkezik

Más vendéglős és hasonló végzettség nem szak képesítés.


A dietetikus anyuka voltam. Tudom nehéz egy faluban. Érdemes akkor a sulis szülőkkel i s összefogni és írni a panaszokat az önkormányzatnak, kérve tegyenek valamit.

S ajánlok még egy szakmai lapot ha máshonnan nem innen utána tudsz nézni annak milyen is egy óvodai minta étlap és olvasgathatsz a közétkeztetésről is.

www.elelmezes.hu

a keresőjébe írd be óvoda, vagy közétkeztetés sok hasznosat találsz majd.

2008. dec. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
77%
A megoldás az, hogy nektek kell ezt jelezni, mint szülőknek, és vállalni azt, hogy ti bizony többet fogtok fizetni. Mert gondolom abból, amennyit fizettek, ennyire futja. Vagy hogy gondoltad, hogy kifizetsz naponta pl. 400 Ft-ot, és akkor abból zöldség, gyümölcs meg minden lesz?
2008. dec. 12. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, hogy enyhe vigasz, de szerintem a legtobb helyen igy mukodik az egesz orszagban. Nem az ovonok es az ovodavezeto tehet rola, az tuti.

Emlekszem, amikor a kicsim oviba jart, akkor rajzlapot, es gyurmat kert az ovono. Hat, en azon akadtam ki. Azt kerte, ha valamelyik szulo irodaban dolgozik, es a papir egyik fele meg jo, ures, lehet ra rajzolni, akkor az irodabol a szulo hozza el azt az oviba a gyerekeknek, mert nincs rajzlap, semmi nincs!!!!

Gyumolcs ugyanugy, mi vittunk. Ezen is kiakadtam. A keritest esetleg valamelyik szulo fesse le. Csak azt akarom mondani, hogy inkabb menjel be az onkormanyzathoz panaszkodni, es ne az oviban. Mert ok tudom hogy nem tehetnek rola.

Mi Angliaban elunk, es itt az altalanos iskola 5 eves korban kezdodik, ami 16 eves korig teljesen ingyenes. Egy db papirt, konyvet, fuzetet, ceruzat nem kell venni a gyerekeknek. Ebedet be lehet fizetni, de nem kotelezo. Lehet vinni otthonrol is etelt, es azt eszi a gyerek ebedre. Ezt csak azert irtam le, hogy sem az iskolaban, sem az ovodaban nem a tanito neni donti el hogy mi hogy mukodik, hanem az OKOSOK A PARLAMENTBEN!!!!

2008. dec. 12. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Utolsó előtti válaszadónak: Nem érted, hogy miről írok! Arról, hogy a gyerekem annak ellenére, hogy megreggelíztetem itthon-éhesen jön haza az oviból, mert nem elégséges mennyiségileg és minőségileg a kaja amit kap! Na most tényleg ilyen összeget fizetünk naponta. Ezt kapja: tízórai: Fél zsömle(alja, vagy föle) Rámával megkenve fél szelet felvágottal, Ebédre: sárgaborsó főzelék fél virslivel( egy egésznek a fele-nem pedig egy fél pár)Leves, Uzsonna( A zsemle másik fele egy karika paprikával. Na ezt kapta ma! Számold ki! Akkor hol van 250 Ft-nyi étel amit meg kellett volna kapnia?

Én benne lennék abban, hogy minden nap vigyek gyümölcsöt vagy zöldséget, de ezt nem mindenki teheti meg. Na már most az ilyen gyerekek szüleinek otthon kajára is alig futja és ha az a gyerek még az oviban se kap elég ennivalót akkor relatíve éhezik nem de? Szóval nem vagyok én abban olyan biztos, hogy a konyhán minden kifizetett adagot a gyerekeknek adnak! Ja és akkor ha már számolok: a 25 gyereknek ma 3 paprikánál többet nem szeltek föl egy paprika 60 Ft most a boltban. De a mai napon 25x 400 ft-ot fizetett be az a 25 gyerek.

2008. dec. 13. 00:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!