Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Tuda nekem valaki segiteni a...

Tuda nekem valaki segiteni a vitaminok helyes beszedésében?

Figyelt kérdés

Világ életemben vashiányos voltam, de most olvastam,hogy ha C vitaminnal szedjük,vastagbélrákot okoz (???) és a nőgyógyászom tanácsolta,hogy szedjem az E vitamint, plusz folsavat. De szeretnék A vitamint is szedni a sérómra mert rendesen hullik.

Nem tudom,hogy mi üti a masikat,ha beszedem, de az E-t a vas biztos!

Segitene nekem valaki,hogy hogyan kellene szednem ezeket igy együttesen? Nem szeretném egyszerre. Köszönöm.

21/l



2012. okt. 25. 22:23
 1/3 A kérdező kommentje:
jajj az első mondatból ki maradt,hogy ha a VAST!! szedjük együtt a C-vel akkor vastagbélrákot okoz.. bocsi
2012. okt. 25. 22:26
 2/3 anonim ***** válasza:

Nők vasszükséglete:

11-50 év 18 mg/nap

51-< év 10 mg/nap

Terhes nők 18 mg/nap

Vegetáriánusok 32 mg/nap

Sportolók erő, gyors erő jellegű sportágakban 15-20 mg/nap

Állóképességi sportágakban 15-20 mg/nap


A magnézium, vanádium, cink, kalcium csökkenti a vasfelszívódást.

Az oxálsavtartalmú ételek (például sóska) rontják a felszívódást, akárcsak a polifenol (tea, bor stb.) és a fitát tartalmú növények.

A vas csökkentheti a réz, a Levodopa, a Penicillamin és a Levothyroxin felszívódását.

A béta-karotin növeli a vasfelvételt, akárcsak az L-cisztein és a C-vitamin.

A gyógyszerkölcsönhatások miatt a vaskiegészítést a rendszeresen gyógyszert szedő emberek is csak orvosi tanácsra és felügyelet mellett végezhetik.


\A C vitaminos hatást, amit írtál elvetném, mivel elvileg az pont növeli a felvételét, viszont az E vitaminról nincs ilyen információm így azt sem megerősíteni, sem elvetni nem tudom. Egy biztos, fejetlenül ne kapkodd be és nézz utána, hogy amiket eszel, mennyit és milyen formában tartalmaznak a vasból, nehogy túllépd a limitet.\


Normál dózisban hányás, émelygés, székrekedés léphet fel. Toxikus például vasedényekből való kioldódás által lehet. A letális (halálos) dózis 200-250 mg/ttkg, de 40 mg/ttkg-nál is előfordulhat haláleset, mellékhatások pedig ennél kisebb dózisoknál is jelentkezhetnek. Tartós orális használat akár májcirrózis kialakulásával is járhat.


A túlzott vasbevitel a vas helyi vagy az egész testre kiterjedő lerakódásával jár, ezt hemosiderosisnak nevezzük. Abban az esetben, ha a lerakódás károkat okoz, és a test teljes vastartalma a 15 g-ot meghaladja, hemochromatosis alakul ki. A betegség öröklötten is kialakulhat, fokozott bélrendszeri vasfelszívódás következtében, eredményeképp idővel heresorvadás, cukorbetegség, májkárosodás, 30%-ban hepatocelluláris carcinoma (rák) fejlődik ki. Kezelésére vérlebocsátás használható fel legegyszerűbben, amit évekig kell végezni. A normálisnál nagyobb vasbevitelt tehát csak kivizsgálások után, orvosi tanácsra szabad alkalmazni.


A \ \ közötti részt én írtam, a többit átemeltem tudományos forrásból. Remélem hasznodra lesz az információ.

2012. okt. 25. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Igen,köszönöm!
2012. okt. 25. 23:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!