Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Anorexia után az anyagcsere...

Anorexia után az anyagcsere mennyi idő után áll vissza normálisba (napi székletürítés)?

Figyelt kérdés

Nemrég gyógyultam ki az anorexiából. Mentálisan. Eszek rendesen, mozgok eleget. Amíg beteg voltam heti kb. 3x volt székletem, végül csak hashajtóval és nagyon nagy erőlködéssel. 1 hónapja, hogy normálisan lassan, visszaszoktam a rendes mennyiségű kajára. 2-3 hete viszont jelentős javulás állt be. És napi rendszeres, normál mennyiségű, egészséges ingerű székletem volt. Annyira boldog voltam, hogy elképzelni nem tudja senki. Mintha mindennap nyertem volna a lottón. Aztán, 3-4 napja ismét elkezdődött valami székrekedés féle, és nem tudom miért, mikor ugyanúgy tartom a normál mennyiségű evést, sok rostot, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztok, illetve eszek MINDENT, normális mennyiségben. Kicsit aggódom, nagyon, kétségbe vagyok esve, mert ugyan megvan a napi széklet de nagy bogyók formájában és nagyon nehezen ürül megint. És érzem, hogy a béle továbbra is tele van. Mit tegyek? Már nem használok hashajtót és nem is szeretnék, de egyáltalán nem értem, hogy mi ez. Megint össze vagyok törve lelkileg mert főleg ezért akartam kigyógyulni az anorexiából, mert már belefáradtam a székrekedésbe, de most megint erőlködhetek. És elképzelni sem akarom, hogy az a rengeteg kaja, meg ott gyűlik bennem és miért nem jön ki. Már az az érzésem, hgy megint túlságosan rágörcsölök, és minél tovább fennáll a székrekedés, annál idegesebb, deszültebb leszek, annál jobban csak a kakilásra tudok gondolni. Anyának tegnap sírtam is emiatt, de ő csak azt mondja, hogy ne foglalkozzak vele, csak egyek rendesen majd visszaáll. DE nem neki feszül a bele már a kajától basszus...Ötletek, tippek, segítség? Kérlek!


17/L


2014. febr. 27. 17:32
 1/8 Szintiszoli123 ***** válasza:

Te írtad, hogy mi mindent ettél össze ma este csak hogy meghajtson?

Biztos, hogy székrekedésed van? Nem csak kevés, ami bemegy?

"neki feszül a bele már a kajától basszus" - értem, hogy feszül, de biztos, hogy nem csak pszichés?

Ha eszel elég rostot és iszol elég folyadékot, nem kéne, hogy ilyen problémáid legyenek.

"1 hónapja, hogy normálisan lassan, visszaszoktam a rendes mennyiségű kajára" - ezt is értem.

Én is voltam kórosan sovány. Még 3-4 hónappal azután is, hogy elkezdtem normálisan enni, 190 gramm tésztától néha úgy éreztem, hogy nem bírok előrehajolni, mert kihányom. Most nem vagyok sokkal nagyobb súlyú, de meg sem kottyan egy ebéd 400 gramm tésztával.

Elhiszem, hogy kellemetlen érzés, de lehet, hogy még mindig "tágulsz" és csak vissza kell szoknod.

Annyi még, hogy nekem anno minden nap volt székletem.

Most, hogy már többet eszem, mint annak előtte, még mindig nincs minden nap, csak minden második nap. Amikor elkezdtem rendesen enni, eleget, sokszor nem volt csak 2-3 naponta.

Érezni viszont Te érzed. Ha tényleg székrekedésed van és nem bírod, valahogy segíts magadon, de ne aggódj amiatt, ha pár napig még mindíg nincs. Nekem is így volt. Az anyagcseréd vissza fog állni. A lényeg a fokozatosság és kérdés persze, hogy mennyire mentél tönkre odabenn. Az emésztőrendszer nagyon lassan tud csak regenerálódni.

Tolj egy probiotikum kúrát is! Legyen benne minél több féle baktériumtörzs!

2014. febr. 27. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a tanécsod. :) Megnyugtattál. Csak attól félek, hogyha bent marad a kaja, akkor több szívódik fel és vissza fogom szedni amit leadtam. Mondjuk szükségem is van kb. 10 kilóra a normál kategóriáig. Hát igazából nem tudom mennyit eszek. PRóbálom nem számolni a kalóriákat és úgy enni hogy esélyem se legyen, de párszor azért kiszámolom ha úgy eszek és olyankor ilyen 1300 kcal jön ki maxba. Én már annak is örülök, mert pár hónapja nem ment le csak 500 kcal-700 max egy nap. És a 800 kcal már rosszul éreztem magam. Csak azt nem értem, hogy azt hittem, hogy végre beállt, de ezek szerint nem vagy nem tudom mi volt az a rendszeresség a múlt héten.
2014. febr. 27. 21:36
 3/8 Szintiszoli123 ***** válasza:

Szia!


Az én testem is produkálta anno, amit a tied. Néhány napig minden rendszeres volt, aztán megint semmi.

Amint a súlyod rendeződik, a kaja rendeződik, a széklet is rendeződni fog. Abban, hogy most még nem úgy megy, mint régen, nincs semmi krónikus.

"Csak attól félek, hogyha bent marad a kaja, akkor több szívódik fel és vissza fogom szedni amit leadtam" - ez picit ellentmond annak, hogy "Nemrég gyógyultam ki az anorexiából". De tökéletesen tudom, hogy miről beszélsz, mert annak idején én is pont ilyenektől paráztam. Ez ellen egyrészt nem lehet és nem is kell semmit tenned. Bízd a dolgot a testedre!

Nem kell paráznod. Szép lassan told föl a makrotápanyagok beviteli mennyiségét. Nem tudom, mennyire vagy lerobbanva. Hízz pár kilót spontán (ne félj, az első pár kiló biztosan nem zsír lesz, tapasztal, hogy megerősödj és az emésztőrendszered magára találjon. Ha már feljött pár kiló és van tendenciaszerű hízás (nem tudom mennyi a súlyod, törekedj 0,2-0,3 kg/hét-re) akkor kezdj sportolni, hogy a tömeg amit ezután felszedsz, izom legyen.

Szépen, fokozatosan, nehogy visszaess.

Sport alatt pedig nem azt kell értei, hogy eszel, aztán a sz art is kikardiózod magadból, nehogy már "meghízz". Keress rá a Google-ön a Tömegnövelésre és tömegnövelő étrendre és olvass el mindent!

Ha méregetni akarsz (amit nem ajánlok, mert csak egy végeláthatatlan útvesztő), akkor www.orvosilexikon.hu napi kalóriszükséglet kalkulátor hellyel közzel használható.

CH-50 % zsír 30%, fehérje 20%-át adja a kalóriabevitelnek.


A para mindíg ott lesz benned. Azt kell legyőzni! Ha látod, hogy kordában tudod tartani a tested edzéssel és evéssel, enyhül majd a dolog, de az anorexiából csak akkor fogsz kigyógyulni, ha megtanulod elengedni az ezekkel való foglalkozást. Tudom, hogy nem könnyű, nekem sem sikerült még teljesen.

Szólj, ha kell még segítség.

2014. febr. 28. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én 4 évig voltam anorexiás és bulímiás, majdnem belehaltam (10,85 volt a BMI-m). Végig szedtem hashajtókat. Bár 2 éve már, hogy teljesen kigyógyultam belőle, SOHA nem állt vissza az anyagcserém. Azóta is hashajtókon vagyok kénytelen élni. 6 éve nem volt spontán székletem.

Remélem, Nálad nem ez lesz a helyzet!

2014. febr. 28. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Húh köszönöm, nagyon megnyugtattok. :) Igen nyilván van mit gyúrni még, mert csak dietetikusnál voltam pszichiáternél nem.
2014. febr. 28. 15:50
 6/8 Szintiszoli123 ***** válasza:

Leírtam megint, csak most kijavítottam a hibákat.


Az én testem is produkálta anno, amit a tied. Néhány napig minden rendszeres volt, aztán megint semmi.

Amint a súlyod rendeződik, a kaja rendeződik, a széklet is rendeződni fog. Abban, hogy most még nem úgy megy, mint régen, nincs semmi krónikus.

"Csak attól félek, hogyha bent marad a kaja, akkor több szívódik fel és vissza fogom szedni amit leadtam" - ez picit ellentmond annak, hogy "Nemrég gyógyultam ki az anorexiából". De tökéletesen tudom, hogy miről beszélsz, mert annak idején én is pont ilyenektől paráztam. Ez ellen egyrészt nem lehet és nem is kell semmit tenned. Bízd a dolgot a testedre!

Nem kell félned. Szép lassan told föl a makrotápanyagok beviteli mennyiségét. Nem tudom, mennyire vagy lerobbanva. Hízz pár kilót spontán (ne félj, az első pár kiló biztosan nem zsír lesz, tapasztalat), hogy megerősödj és az emésztőrendszered magára találjon. Ha már feljött pár kiló és van tendenciaszerű hízás (nem tudom mennyi a súlyod, törekedj 0,2-0,3 kg/hét-re, de lehet fél kiló is, én arra hajtottam, bár én 80 voltam rendesen és 56, amikor hízni kezdtem) akkor kezdj sportolni, hogy a tömeg amit ezután felszedsz, izom legyen.

Szépen, fokozatosan, nehogy visszaess. A tömegnövekedés pedig maradjon meg. Ha nem gyarapszol egyél többet, ha zsírosodsz (nem fogsz), eddzél többet!

Sport alatt pedig nem azt kell érteni, hogy eszel, aztán a sz art is kikardiózod magadból, nehogy már "meghízz". Keress rá a Google-ön a Tömegnövelésre és tömegnövelő étrendre és olvass el mindent!

Ha méregetni akarsz (amit nem ajánlok, mert csak egy végeláthatatlan útvesztő), akkor www.orvosilexikon.hu napi kalóriaszükséglet kalkulátor hellyel közzel használható.

CH-50 % zsír 30%, fehérje 20%-át adja a kalóriabevitelnek! Lehet máshogy is, sok ma népszerű táplálkozási irányzat mást ajánl, nekem ez jött be.

A para mindig ott lesz benned. Azt kell legyőzni! Ha látod, hogy kordában tudod tartani a tested edzéssel és evéssel, enyhül majd a dolog, de az anorexiából csak akkor fogsz kigyógyulni, ha megtanulod elengedni az ezekkel való foglalkozást. Tudom, hogy nem könnyű, nekem sem sikerült még teljesen.

Szólj, ha kell még segítség.

Remélem a Te állapotod nem olyan súlyos, mint az utánam szólóé és a tested magára talál még, mint az enyém.

Egy pro-biotikum kúrát és egy belgyógyászati kivizsgálást ezért mindenképpen ajánlok. Gyomor és vékonybél tükrözésen meg tudják nézni a bélbolyhok állapotát. Semmivel sem rosszabb, mint egy hányás. Nem kell tőle félned!

2014. febr. 28. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Valószínűeg nincs nagy baj, mert minden nap van székelésre ingerem és mindennap székelek is. Viszon ilyen kis görcsök jönnek csak ki, ami ha 10 percenként ráülök a wc-re 10 percenként kijön 1. Apa szerint még mindig kevés az amit eszek. Azt mondta sokkal több darabosat egyek és igyekezzek mindig megtölteni a gyomromat és sose érjek el addig a szintig, hogy éhes legyek, hogy nyomjam a kaját magamba, és a beleimet vegyem rá a dolgozásra. Mert az jutott eszembe, hogy múlt héten volt a születésnapom és úgy zabáltam az édességet, mint egy bolond, hogy pár nap alatt nem hízok meg. Tudom, még ez se egy egészséges tudat de na. És arra gondoltam, hogy attól volt székletem, a rengeteg felesleges felnem használt ételtől. Most viszont, hogy nem eszek semmi feleslegeset, semmi kiugró mennyiséget ezért nem sok a székletem. Ez lehetséges? Én nem használtam sosem hashajtót. Illetve hát de. Ezt a gliceri kúpot, mert azzal mindig kijött. Sokszor nem is kellett egy egész, csak egy kis darab is megindította. Most viszont elfogyott és nem akarok újat venni.
2014. febr. 28. 21:40
 8/8 Szintiszoli123 ***** válasza:

Állítsd le az agyad!

Nem kell ezzel foglalkoznod. Nem fogsz elhízni azért, mert tovább van benned a kaja. A ritka széklet valóban lehet attól, hogy keveset eszel. Úgyis kell rád a tömeg. Egyél, fokozatosan többet, amíg a lassú hízás meg nem indul. Ha egy pár kiló feljött, folytasd ugyanezt sporttal. Lazán kezd és folyamatosan növeld az intenzitást. Mire visszanyered a neked megfelelő súlyt, remélhetőleg megtisztul az agyad minden hülyeségtől, amit az ano diktál.

Tapasztalatból mondom, az egy élő világon semmit nem befolyásol a tömegnövelésben, hogy hogyan van székleted. Nyilván van összefüggés az anyagcsere sebességével. Az anyagcsere meg jó, ha pörög, de még jobb, ha nincs b asztatva. Ezért növelj fokozatosan mennyiségeket, ne hirtelen. A szervezeted alkalmazkodik és minden normális lesz. Ne akarj semmit befolyásolni. Nem lehet nem kell és nem is érdemes. Csak azzal foglalkozz, hogy egyél tisztán, minőségit, szedj vitamint, csinálj pro-bio kúrát, gyarapítsd a súlyod, aztán állj rá a sportra.

A hülyeségeket meg felejtsd el! Tudom, könnyű ezt mondani. Először tanuld meg felismerni, hogy ezek hülyeségek, aztán győzd le őket azzal, hogy be is bizonyítod magadnak. Aki anorexiás ,az mindig félni fog a saját testén megtapasztalni a dolgokat, de sajnos nincs más út.

2014. márc. 1. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!