Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogyan táplálkozzak helyesen?

Hogyan táplálkozzak helyesen?

Figyelt kérdés
Pontosan az mit takar? Amúgy is csak szárnyasokat eszek, szeretnék pár kilót fogyni( 3-4) de tudom hogy a fogyás kulcsa a helyes táplálkozás. Tehát hogyan,ha nem szeretném megvenni a legdrágább bio ételeket?

2014. márc. 20. 15:23
 1/10 anonim ***** válasza:

Ebben nincs egyetértés. Van pár pont, amiben szinte mindenki egyetért, de amúgy... Legjobb, ha utánaolvasol s megfigyeled a tested reakcióit s magad eldöntöd, hogy szerinted mi a jó.

Szerintem nekem egészséges fogyásra egy ketogén paleóhoz közel álló étrend lenne az igazi, csak a zöldség formájában bevitt szénhidrátot emelném. De megkérdezel valaki mást, s teljesen mást mond. Ja, én nem mondom, hogy a sajátom másnak is alkalmas, egyesek szerint pedig Egy Igaz Út létezik.

Abban azért biztos lehetsz, hogy ha sok zöldséget eszel, az jó (persze minél kevesebb vegyszerrel termeltet lenne jó, de túl komplikált és drága lehet ezzel foglalkozni :( törekedni lehet a legjobbra, képességeid szerint). A bolti, mindenfélével telenyomott késztermékek pedig inkább kerülendők. Fogyáskor sokaknak jó a szénhidrát mérséklése, különös tekintettel a cukorra. Ezek ilyen fixpontok, utána már óriási háborúkat vívnak a tej és a gabona kapcsán, pl. De a zsír is ilyen, sokan erősen kerülik, nekem pedig minél zsírosabb egy étel, annál fogyókúrásabb, csak a szénhidrát legyen kevés benne :D

2014. márc. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ma Magyarországon sajnos bárki mondhat bármit, az orvosoknak sem kell feltétlenül hinni. Az egyetlen ember, aki ezt tanulta, érti, tisztában vele mi egészséges az hidd el a dietetikus szakember! Sztem ha nagyon érdekel a téma keress fel egy dietetikust és ne hallgass rajta kívül senkire, ha vki tudja mi az egészséges étrend ő fogja tudni meglepő dolgokat fogsz hallani. Sok sikert Szia :-)
2014. márc. 20. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Csak hallomás, de hihető: a dietetikusoknak olykor halvány fogalmunk sincs a helyes táplálkozásról, a laikus hozzájuk fordulók képesek kiakadni az ajánlott étrenden...
2014. márc. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Sajnos az a helyzet, hogy az országban senki nem tanulja egyetemi szinten mi az egészseges étrend, kivéve a dietetikust. Még az orvosok sem ezt azért mondom mert eü fősulin tanulok, és van táptan tantárgyunk. Dietetikus tanítja szerintem én ha már választhatok, inkább neki egy ezzel foglalkozó szakembernek hiszek, mintsem egy laikusnak, de én nem akarok meggyőzni senkit a véleményemről. :-)
2014. márc. 20. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Az egyetlen ember aki érzi, hogy számára az Te magad vagy.

Abban szerintem mindenki egyetért, hogy a zöldségek, gyümölcsök, tojás, olajos magvak egészségesek.

Van aki a tejtermékek, gabonák ellen van. Döntsd el, hogy te ezeket mennyire bírod, rosszul leszel e tőlük, erőtlen, rossz kedélyű leszel, vagy feldob, erősít.

Amiben szerintem mindenki egyetért, hogy minden agyonfeldolgozott, agyoncukrozott, konzerves, poros ételek nem jók a szervezetnek, ezek csak kémiai anyagok, semmi más.

Húsoknál is mindenki mást mond, az biztos, hogy egy tanyán kapirgáló tyúknak a húsa és a tojása is egészséges.

Manapság nagyon résen kell lenni, hogy miket akarunk megvenni amjd megenni, és tudni kell a médiának nem bedőlni, hanem józan paraszti ésszel átgondolni ezt az egészet.

Én csak a saját példámat tudom leírni, van aki szerint ez se jó, ez engem nem érdekel, én egészséges, erős vagyok, és számomra ez a lényeg.


Reggelente általában zabkását eszem almával, mazsolával, dióval és joghurttal.

Engem ez nagyon laktat.

Tízóraira ha éhes vagyok narancs/banán, mogyoró ilyenek, de általában a reggelivel kihúzom délig.

Ebédelni 12-2 között szoktam(mikor hogy jön ki)

Itt eszek levest(mert én nagyon szeretem a leveseket)

Ez általában-zöldség leves, hús leves, májgombóc leves, gulyás leves, sertésragu leves, tojás leves, zöldbab leves, betyár leves

másodiknak rizs+hús/hal+ saláta/savanyú

paradicsomos húsgombóc, lecsó, főzelékek+főtt tojás/natur szelet

sóska főtt hússal

rakott zöldségek

pörkölt rizzsel

máj rizzsel+uborka saláta

sült csirkecomb mexikói körettel

baconbe tekert csirkemell stb stb stb

vacsora 5 körül főtt tojás uborkával, egy kis szelet rozskenyérrel, körözött, húskrém, párolt hús, leves maradék, gyümölcs, túró, joghurt stb


nem eszek fehér kenyeret,cukrot, szörpöt, üdítőt, lekvárt-boltit, kekszet, csokit, ízesített tejeket, túrókrémet, joghurtot, chipset, konzerves, mirelit ételeket, energia iatl, cukros teát stb stb

2014. márc. 20. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a tanácsokat!:)
2014. márc. 20. 19:44
 7/10 anonim ***** válasza:

Bla bla bla! Először is én nem dietetikusnak tanulok! Másrészt meg olyan jó, hogy mnki ért mindenhez... csak először azt kéne felfogni, hogy nem basztatom azt a szakembert, aki legalább négy évig seggelt a pad felett.

Én sem szólom meg azt a focistát, aki tíz helyzetből egyszer kihagyja a tizenegyest, mert nem ismerem mennyi edzés van a háta mögött. De nyugodtan olvasgassátok a hülyeségeket a neten, meg máshol az én véleményem akkor is az, hogy a dietetikus az egyetlen szakember ma Magyarországon, aki ehhez a legjobban ért mert nyilván erre lett kiképezve.

2014. márc. 20. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Egyél sok gyümölcsöt, zöldséget, húst! Ne egyél sok édességet! Én pl.: lisztérzékeny vagyok, egyes infók szerint én tovább fogok élni, egészségesebben táplálkozok, és kevesebb rá az esély, hogy elhízok, cukorbeteg leszek :) remélem tudtam segíteni:)
2014. márc. 21. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

az elsővel egyetértek. semmmiképp se fogyassz egyszerű cukrokat, vagy minimalizáld, meghúzhatod a határt 2-1-0%nál.


az egyszerű cukor (szénhidrátok első 3 fajtája) olyan szénhidrát, ami gyorsan bekerül a véráramba, ellene inzulinnal védekezik a szervezet, és gyorsan elraktározza, mielőtt tönkretenné a sejtjeidet. ennek egyenes következménye, hogy az "egészséges" banán, a tej, és minden más (gyümölcs/tej/nyírfa/répa)cukrot tartalmazó ételből a cukor a testedben zsírként raktározódik, amit le kell égetned.

ezzel párhuzamosan inzuliningadozásaid lesznek, ami genetikai hajlam esetén inzulinrezisztenciát válthat ki - növekszik a 2-es típusú cukorbetegség esélye. illetve érrendszeri betegségekhez vezet.


tehát gyümölcsökből inkább a szeder, málna, vörösáfonya a megengedett, illetve citrom, lime.


a zsírra valóban szükség van, 30% körül is lehet (egyénfüggő). egyrészt a vitaminok egy része ebben oldódik, másrészt meg az alacsony koleszterin érrendszeri betegségekhez vezet. igen, a közhely mást diktál, orvosok is mondanak ilyet, de nem kell hinni nekik. a lényeg az, hogy a zsír LDLt növeli, az omega 3 meg a HDLt. ha elég halolajat, lenmagolajat, olivaolajat fogyasztasz, azok karbantartják egymást a zsírral.


zöldségeket sokat kell fogyasztanim főleg a zöld féléket, pl spenót magas rosttartalmú, és sok egyéb előnye is van, pl flavonoidok, vitaminok, nyomelemek. a lényeg, hogy hiába emészthetetlen anövényi rost egy része, rendbeteszi a bélflórát, és rendezetté a székletet. ez persze csak akkor igaz, hogyha vegyszer nélküli ételeket fogyasztasz. ha gondolod külön probiotikumos kapszulát is szedhetsz. az emésztési problémák nagy részét ez okozza.


a húsból mehet a zsíros is, itt is inkább a vegyszer az érdekes kérdés, illetve a feldolgozott húsipari hulladékot (szalámi kolbász virsli párizsi) kerülni kell. halat anyit kellene enni mint más húsokat, de ez az árak miatt nehezne kivitelezhető. érdmes filézett halat venni, filézett csirkemell ára körül van. a halrudacskák kétes eredetűek.

illetve a máj egy olcsó és jó vitaminforrás a húsok tekintetében. olcsó még a szív, és egyéb belső szervek is, persze gusztus kérdése.


szénhidrátok szempontjából lehet választani teljes kiőrlésű, barna rizses, krumplis, vagy paleós (szigorúbb) megoldásaokat is, az édesburgonya pl nem burgonyaféle, lassú felszívódású.

amit kerülni kell a fehér tészták, péksütemények, lisztes ételek. van helyette pl lenmag liszt, amivel ugyanúgy lehet csinálni mindent.


a hüvelyesek szintén vita tárgya, szerintem belefér heti 1 alkalommal egy kis bab, lencse, hasonlók az étrendbe.


ugyanez a helyzet a tejjel, ha magasabban húzod meg a cukrok határát, vagy a kemény sajtok kevesebbet tartalmaznak, mint a joghurt, tej, kefír...

lényeg az, hogy olvasgass sokat a témában, és kérdezz sok embert. érdemes paleós vgay volt paleós crossfitterekkel beszélgetni ha tudsz, mert ők sportolnak és egészségesen táplálkoznak.


az átlag gyúrós sokmindent nem tud, nem egészség a célja, és nem is túl intelligensek, áltlaában nekik a drága kiegészítők, nonstop fehérjepor kérdések és hasonlók a téma.

az orvosokat szintén nem ajánlom, bár valóban nagyobb lehet az esélye egy értelmes dietetikusnak a tudásra, de őszintén, amikor pl bmi kalkulátor alapján mondják meg, hoyg ki egészséges és ki nem, már ez az első jele annak, hogy tanulják, de nem cisnálják (magyarázat: önmagában nem a magassághoz viszonyított testsúlyod adja meg azt, mennyire egészséges a testalkatod. ismerek "túlsúlyos" és "alultáplált" sportolót is. az egyik most múlt el 103 éves.) kb ugyanaz a kategória mint a pszichológus, aki könyvből látott csak embert. tehát inkább kísérletező sportemberek közössége.


sok sikert.

2014. márc. 21. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

a kerülendő dolgokról nem írtam

ital: alkohol, koffein(tea is), taurin, szénsav, gyümölcslé (kivéve ugye az alacsony cukortartalmú). tej egyéni döntés, de akkor jön a túró is mellé. főleg a lágysajtok. kóla és hasonló szürnyűségek egyértelmű, kólás vodkás hell koktél pl jó irány a szívroham felé.


dohányzás, drogozás egyértelmű...


életvitel: mozgásszegény, éjszakázás, kockulás, sötét, rossz levegő. sokan meglepődnek, hogy diétázással miért híznak, miközben hajnali 2kor fekszenek le.


ételeknél egyértelműen a sütemények, csípős, túl sós, túlfűszeres, hidrogánezett olajok(margarin, sütőnapraforgóolaj), meg úgy általában az ízesített, félkész dolgok.

2014. márc. 21. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!