Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A glükóz felszívódása hol...

A glükóz felszívódása hol történik?

Figyelt kérdés

Arra vagyok kiváncsi, hogy egy vékonybél sérült (pl. lisztérzékenység) egyén esetében - ahol ugye a felszívódás erősen korlátozott - közvetlen szőlőcukor fogyasztással (v. gyümölcs, méz) megoldható-e, hogy legalább kalória mielőbb bekerüljön, és ne fogyjon tovább, amig helyre nem áll az emésztése.

Szóval a glükóz felszívódik a gyomorból?



2014. dec. 23. 18:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Semmi nem szívódik fel a gyomorból, viszont a vastagbélben folyik még ásványi anyag felszívás.
2014. dec. 23. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Azért kérdeztem, mert valahol olvastam olyat, hogy a glükóz még a száj nyálkahártyán is fel tud szívódni. Persze nem biztos, hogy igazat irtak.

Viszont, ha - ahogy írod - csak a vékonybélben kezdené a felszívódást, akkor a leesett vércukorra semmit nem érne a cukros víz...

2014. dec. 23. 20:09
 3/14 A kérdező kommentje:

A vastagbele is tropa, mert colitis-es...

Meg hát a lisztérzékenyek fogyni szoktak, tehát a hagyományos tápanyag döntően mégsem a vastagbélben szívódik fel.

2014. dec. 23. 20:12
 4/14 anonim ***** válasza:

Oks, akkor gondolj amit akarsz.

Mindenesetre itt egy link ha elfogadnál más véleményt is a magadén kívül: [link]

2014. dec. 23. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Vékonybél, és valamennyi felszívódik.

Próbáljon emulgeált kókuszzsírt fogyasztani, sokkal több energia van benne mint a cukorban, és egészségesebb.

2014. dec. 24. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm az eddigi válaszokat.

Másrészt pedig elfogadok bármilyen véleményt, de nem feltétel nélkül.

Szeretem, ha van (logikus) magyarázata a dolgoknak.

2014. dec. 24. 13:30
 7/14 anonim ***** válasza:
Az utolsó válaszra milyen magyarázatot vársz? Mert egész anatómiát és biológiát is ide lehetne hívni, viszont én fölöslegesnek gondolom, olyan evidens amit írtam.
2014. dec. 24. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Elolvastam a linket, ami arról szól, hogy a bevitt (többnyire összetettebb CH-ok) a vékontbélben monoszachariddá bomlanak, és itt szívódnak fel.

Ez ok, de ez továbbra sem zárja ki azt, hogy a direktben bevitt monoszacharid (amin már nincs mit bontani) felszívódhat esetleg másutt _IS_.


Ezt nem tudom - nincs rá bizonyítékom v linkem - csak logikusan gondoltam abból, hogy alacsony vécukornál semmi értelme nem lenne több óra múlva felszívódó cukrokat adni.


De lehet, hogy tévedek, csak akkor szeretek rá magyarázatot találni.

2014. dec. 24. 13:38
 9/14 anonim ***** válasza:

- ha a vércukorszint alacsony, akkor a szervezetünk glikogént bont le cukorrá.

- zsírból és fehérjéből szintetizál cukrot.

- megevett cukor/keményítő igen gyorsan a véráramba kerül.


- cukrok aktív transzporttal kerülnek be a véráramba (biológia). A sima nyálkahártyánk nem tud ilyet, a bélhám igen. Ott megvannak a megfelelő pumpák a makrotápanyagok felvételéhez, a szánkban/gyomrunkban nincsenek. Azaz nincsen kapu a felvételhez. Sima nyálkahártyán mondjuk az alkohol jut át, de cukor nem.

Keményítő emésztődés viszont már a szájüregben is kezdődik (nyál -amiláz) de ez még nem szívódik fel.


Legtöbb értelme még mindig a minőségi zsírnak van. Ha az van, akkor a vércukorszint is stabilizálódik, valamint több energiát tartalmaz mint a cukor. A cukorevés pedig még káros is, a zsírfogyasztás meglepő módon nem (cukorevés kórosan nagy inzulin szeparációt igényel, ez hosszútávon nem jó, az egészséges inzulinszint alacsony, olyan szintet jelent ami mellett nem jön létre elhízás, inzulinrezisztencia, krónikus betegségek)

2014. dec. 24. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

A kókuszzsírral az a baj, hogy erősen sérült bélbolyhok esetén a fehérje, ch és a zsír felszívódás is drasztikusan lecsökken. Durva esetben majdnem 0-ra. Ezt mindenütt írják a glutén intoleranciánál.

Így a beteg legyengül, ha nem viszünk be úgy kalóriát, hogy ne kelljen hozzá a vékonybél.

A kókuszzsír is zsír.

2014. dec. 24. 13:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!