Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mi a különbség a kalória, a...

Mi a különbség a kalória, a szénhidrát, a zsír és a fehérje között?

Figyelt kérdés
Mindenki mondja, hogy ha fogyókúrás célzattal veszünk valamit, akkor ne csak a kalóriát nézzük. De mit takar pontosan ez a négy fogalom és milyen hatásai vannak (pozitív és negatív), ha az egyikből túl sokat fogyasztunk? Keresgéltem a neten, de írnak mindenfélét, ezért kérnék meg valakit, hogy dióhéjban foglalja nekem össze mit is jelentenek a gyakorlatban ezek a dolgok. Előre is köszönöm!

2015. jún. 16. 21:05
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A szénhidrát, a zsír és a fehérje a 3 makrotápanyag, a kalória az energia mértékegysége. A makrotápanyagoknak kalóriatartalmuk van. Most nem írok le mindent, amit tudok róluk, kicsit hosszú lenne...

A zsír és a fehérje esszenciális, a szénhidrát nem, érdekes módon a mai ember mégis abból eszik legtöbbet. Ez még nem feltétlenül gond, de a szénhidrátok sem egyformák, némelyiket jobb kerülni vagy minimalizálni.

Ha TÚL sokat eszel az egyikből, annak inkább negatív hatása van, ezért túl sok. A fehérjét túl lehet adagolni, bár annyira nem könnyű (már amilyen szinten, azigazán nagy bajokhoz brutálisan sok kell, ami drága, macerás és elég egyoldalú), inkább az elégtelen fehérjebevitel szokott megjelenni. A testnek megterhelő az igazán magas fehérjebevitel, egyébként a felesleget glükózzá alakítja, egy túl magas, de azért nem extrém magas szint inkább csak felesleges.

Ha a kalóriabevitel nem túl sok és az ember jól bírja, akkor nem hiszem, hogy létezik túl magas zsírbevitel... Bár hogy ez mennyire jó, abban valószínűleg számít a másik két makrotápanyag szintje is. De ez messzire vezet és én sem vagyok szakértő.

A szénhidrátot a legkönnyebb túlzásba vinni. Sok ember intim kapcsolatban van az édességekkel és péksütikkel, miközben azok elég tömények, mégsem annyira laktatóak (bár ez emberfüggő, de alapvetően a szénhidráttól lakunk jól legkevésbé, a gyors szénhidrátok pedig igencsak felviszik a vércukrot, majd az leesik és éhes lesz az ember. már aki, már amennyi gyors szénhidráttól). A vércukorszint túlzott cibálása egészségtelen, inzulinrezisztenciához, cukorbetegséghez vezethet, elhízáshoz, ésatöbbi.


Az én olvasmányaim alapján kb. ez jött le, de ahogy már írtam, nem vagyok szakértő, ajánlom, hogy szakmaibb forrásokat is használj, de azért azoknak se higgy el bármit... Az ún. szakértők sem mindig vannak tisztában pár fontos dologgal, s ez még a jobbik eset, a rosszabbikban tudják, hogy rosszat mondanak, de az emberek betegen tartása nagy biznisz.

2015. jún. 16. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 soma9111 ***** válasza:
Ez nagyon szépen meg lett fogalmazva! :)
2021. febr. 9. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!