Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Miért hiszi azt mindenki ha...

Miért hiszi azt mindenki ha valaki vegetáriánus, vegán akkor az gyenge?

Figyelt kérdés

18 éves srác vagyok (2 hónap múlva 19). És küzdősportokkal foglalkozom.(K-1, Brazil Jiu-jitsu, Wing Chun). Már lassan mésfél éve vagyok vegetáriánus. Már majdnem vegán. Nem eszek húst, tojást. Párszor fogyasztok tejtermékeket, de a fehérje amit beviszek nagy részt növényi eredetű. (barna rizs, quinoa, csicseriborsó stb.) És amióta átmentem erre az étrendre, nem veszítettem semmi erőt, ugyanolyan erős maradtam. Viszont az állóképességem sokkal jobb lett.(Hogy ez miért van, nem tudom.Egyáltalán nem azt mondom hogy az én étrendem egészségesebb, csak a személyes tapasztalatomat.) Azóta jobban teljesítek küzdősportokban. Csak az a baj hogy nagyon sok negatívumot kaptam több embertől. Nem szoktam erről beszélni senkinek, hacsak kérdezik hogy mit szoktam enni. Van egy gyúrós haverom, aki 90%-ban húst fogyaszt. És mindig azzal jön ha valaki erős akar lenni akkor muszály húst ennie. Mondta nekem is többször hogy a küzdősportokhoz is kell magas fehérjebevitel. Meg hát készült rólam egy videófelvétel edzésen ahol fekvenyomást csináltam, és a nagybátyjámnak megmutattam, az első dolog amit mondott az az volt "Hogyan birok ekkora súlyt emelni, ha nem eszek húst? Egyek húst, mert szükségem van a fehérjére". Pedig nem a hús az egyetlen fehérjeforrás, a vegán-vegetáriánus étrendeken is lehet rengeteg fehérjét bevinni. A másik kérdésem miért tekinti azt mindenki nőiesnek? Rengeteg sok embertől hallottam hogy ez nőknek való, meg hogy igazi férfi húst eszik. Az a gyúrós haverom akit az előbb említettem, pár másik embernek elmondta, és emlékszem egy csaj akivel egész jóban voltam, (most is nagyon jóban vagyok vele), azt mondta hogy ez nagyon b**is. Befejezésnek, itt egy vegán MMA harcos: https://www.youtube.com/watch?v=GbYyVBzJ5Ck

Meg ne értsetek félre, én nem szoktam ezt senkire erőltetni, nekem mindegy hogy a másik mit eszik.


2016. jún. 2. 16:21
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Még egy dolog sokan azt mondják hogy ilyen étrend mellé muszály valamilyen táplálékkiegészítő port szednem, pedig a ketrecharcos akit előbb linkeltem, az is mondta hogy nem szed semmilyen táplálékkiegészítőt. Eddig nem szedtem semmit, nem okozott semmi problémát. Meg az egyik edzőtársam Brazil ji-jitsun 49 éves, 23 éves kora óta vegetáriánus, nem szed semmit, és teljesen egézséges.
2016. jún. 2. 16:26
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Hülyeség. Persze, hogy kell a fehérje, de azt bármilyen, változatos növényi étrendből is be lehet vinni. Nézz meg egy gorillát, amin 1-200 kiló izom van: gyümölcsökkel táplálkozik. Én is vega vagyok (nem szigorúan, néha eszek húst, de ritkán), és régen kung-fut tanítottam. Építőiparban is dolgoztam éveket.
2016. jún. 2. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
29%

Az alábbi írás elég jól összefoglalja az okokat (angolul):

[link]

Ha nem szedsz megfelelő étrendkiegészítőket, elég gyorsan tönkre fogod tenni a szervezetedet, de ez a te dolgod, engem nem zavar.

Sokan fogyás céljából kezdenek vegán étrendet, és legfőképpen fiatal lányok, akiknek bejön az elvileg "erőszakmentes" táplálkozás. Ezért gondolják, hogy a vegán étrend lányoknak való, a legtöbb pasi nem mond le a húsokról és nem különösebben érdekli őket, honnan jön a kajájuk, kevésbé tudatosan táplálkoznak, azt eszik, ami jól esik nekik. Ami persze nem feltétlenül jó, de a vegán étrend minden, csak nem egészséges.

2016. jún. 2. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
32%
2-es, ezeket a példákat az állatvilágból nagyon szeretem :) Az elefántok is csak növényeket esznek, és milyen nagyra nőnek, és a többi :D Te tényleg azt hiszed, hogy mi olyanok vagyunk, mint a gorillák?
2016. jún. 2. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Eddig semmi olyat nem tapasztaltam mintha tonkretennem a szervezetem. Csak sokkal jobb lett az allokepessegem, es igy jobban teljesitek kuzdosportokban. Pont olvastam hogy gladiatorok csontvazain vegeztek kutatasokat, es arrajutottak hogy a gladiatoroknak nagyon vegan etrendjuk volt.
2016. jún. 3. 07:13
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Még egyszer átolvastam, amit írtál. Azért jobb az állóképességed, és érzed magad jobban, mint előtte, mert az étrended összetétele és minősége sokkal jobb, mint amilyen korábban volt. Hogy pontosan miket változtattál, azt persze nem tudom, de ha nem eszel kenyeret, fehér lisztből készült ételeket, péksütiket, adalékanyagokkal, cukorral és finomított növényi olajokkal telenyomott bolti készételeket, és nagyüzemi tartásból származó húsokat, tojást, valamint sok zöldséget, gyümölcsöt eszel, akkor már nagyon jót tettél magaddal.

Eddig azért nem tapasztaltál negatív hatásokat, mert valamennyi tejterméket eszel, így viszel be állati fehérjét és zsírt (még ha esetleg nem is sokat). Bár őszintén szólva, a szabadtartású házi (nem tápos) csirkehúsból, annak tojásából, tengeri halakból, esetleg egyéb (nem nagyüzemi) húsokból és belsőségekből sokkal értékesebb tápanyagokat tudnál bevinni, mint a (bolti?) tejtermékekből.

Ha később a tejtermékekről is lemondasz, és vegán leszel, netalán a mostaninál több gabonára és hüvelyesre (neadjisten szójára) alapozod az étrendedet, na akkor fogod igazán megtudni, milyen kedvezőtlen hatásai vannak a tisztán növényi alapú étrendnek. Eddig ettől a tejtermékek valamennyire megvédtek téged.

Tulajdonképpen javadra vált és válik a változtatás, de hosszabb távon ennél van még egészségesebb étrend is.

2016. jún. 3. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Bakk László ***** válasza:
33%

A vegánok kipróbálták a húsevést, itt senki sem vegánként született. Tehát vegánként objektíven rá lehet nézni a húsevésre annak minden előnyével (?) és hátrányával együtt. De ha egy húsevő nem próbálta ki a vegán életmódot, nem olvasott utána, nem hajlandó elfogadni a másik véleményt, akkor mi a lótüdőért pofázik bele?

Ezért nem szabad elfogadnod a nem vegánok véleményét. Olvass, művelődj, azok megerősítenek abban, hogy amit csinálsz, az jó. Senki se mondja meg neked, hogy mire nem vagy képes, csak arra összpontosíts, amit és ahogy el akarsz érni.

A 'gyúrósok' vannak leginkább eltévedve, mert a gyúrómagazinokban feszt olvassák a táplálékkiegészítők reklámjait, értékeléseit, és nem tudnak ezen a világon túllépni.

Nőiesnek tartják a vegánságot? Nézz utána híres férfi vegánoknak, és utána csak mosolyogj az ellenvetéseken. Ne állj le vitázni senkivel, mert érvénybe lép náluk a droiditás két törvénye:

1. A droidnak mindig igaza van.

2. Ha mégsem lenne igaza, az 1. pont lép érvénybe.


Az ellenkezőkhöz inkább közeledj empátiával. Áss le, hogy valójában miért ellenzik annyira esetedben a vegán életmódot!

- Azért ellenzed, mert annyira féltesz, és félsz, hogy valami bajom lesz hosszú távon?

- Azért ellenzed, mert bebizonyosodna, hogy amit eddig tudtál, azt rosszul tudtad?

- Azért ellenzed, mert látod, mennyire terjed ez az életmód, és nem szeretnéd, ha valaki a családodban is bejelentené, hogy vegán szeretne lenni?

Ha megtudod, mi az ellenkezés igazi oka, akkor elkezdődhet egy párbeszéd. Addig csak melldöngetés van, hogy kinek van nagyobb igaza.

2016. jún. 3. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
43%

Valóban nem voltam még soha vegán, és nem is leszek. Ahhoz már túl sokat olvastam róla olyan emberek beszámolóiban, akik vegánok voltak, megbetegedtek és visszatértek a húsevéshez, és akik leírták, hogy miket tapasztaltak más vegánokat látva, akik szintén betegek lettek. A legmeggyőzőbb számomra Lierre Keith volt, de Denise Minger írásait is ajánlom annak, aki vegánként hajlandó elolvasni egy volt vegán tanácsait.

Én felnőttek esetében nem ellenzem a vegán étrendet, de szomorúan olvasok minden olyan segítségkérést itt a GYK-n, amit olyan fiatal lányok tesznek fel, akik vegán étrend hatására lettek anorexiások. Ezért próbálom felhívni a figyelmet arra, hogy a vegán étrendnek vannak veszélyei.

És nem félek tőle, hogy akárki is vegán lesz. Ez az ő döntése, de tudjon a negatív aspektusairól és figyelje magát objektíven, járjon időnként orvosi vizsgálatokra és ha baljós tüneteket tapasztal, merjen visszatérni az állati eredetű élelmiszerekre. Ettől még nem lesz rosszabb ember, max. egészségesebb.

[link]

2016. jún. 3. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
31%

Tudatlanok az emberek a táplálkozás terén, ez van.

Ez a női-férfi dolog főleg röhejes, a nőknek ugyanúgy esszenciális a fehérje, ugyanúgy szükségük van rá kismillió folyamathoz, persze az átlag nőnek egy kicsit kevesebb kell, mint az átlag férfinak, de azért óriási különbség nincs.


Sok ilyen tévhit van. Pl. hogy nem tudsz testépíteni, ha nem eszel sok szénhidrátot :D Elég sokan megcáfolták már, a vegák, vegánok között pedig főleg sok testépítő, sportoló, erősember akad.

Tudományosan sincs semmi gond, a növényi étrenddel is be tudsz vinni szinte mindent, a B12 az egyetlen, amiről tudok, hogy gond lehet, de némi kiegészítésre úgyis szinte mindenki rászorul, ez a modern világ sajna már ilyen.


Hogy a húst miért nyomatják ennyire, nem értem, én pl. tojást eszem, ami tudtommal a legértékesebb fehérje, bár ez apróság, a fő, hogy komplett állati, elég egyszerű vele az élet. A komplettálás egy lépcsővel arrébb van, nem várom el a gyúrós haverodtól, hogy agysejtjeit ráállítsa, de hogy az állati fehérjék közül miért lenne a hús a kitüntetett...? Semmi logika nincs benne. Értem, hogy a testépítők zöme miért alapoz húsra, de a többi rendes állati fehérjeforrás majdnem olyan.

De aminosavszinten ugyan mindegy, miből jön :)


Ez sosem fog megváltozni, persze megpróbálhatsz informálni, hátha valamelyik ismerősöd meghallgat s tanul belőle...


Te bizonyára teljesen jól csinálod, ne zavarjon különösebben, hogy az emberek tudatlanok. Ez van, sajna.

2016. jún. 3. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
32%

A jó vegán étrend nem egészségtelen. De még könnyebb rosszul csinálni, mint a normál étrendet s egypár év táplálkozási témákban gyk-zás után mondhatom, sokan eszméletlenül pocsék étrendet hoznak össze úgy, hogy "mindent" esznek.

Nem olyan nehéz megfelelően enni ám vegánként, de az emberek lusták, tudatlanok, ésatöbbi. Tisztelet a kivételnek. Van vega, aki utálja a zöldségeket, így nem eszi őket. Végülis ott van a csokitorta, a lekváros tészta, a kenyér, a szója meg mindenféle egyéb. Vegánként egy fokkal még nehezebb.

De ha valaki ésszel csinálja, azt nem féltem.


Csak mert valamit el lehet rontani, ne legyen már hibás, aki jól csinálja...


Az ember elég ügyes mindenevő. Sok ételcsoportot kizárhat s még mindig ehet egészségesen (amennyire ez a mai világban lehet, de a test elbánik egy kevés problémával, muszáj neki, bizonyos problémák az egészséggel is járnak, pl. sport és szabad gyökök, mikrosérülések. az élet ilyen). Csak egyre jobban oda

kell figyelnie.

Azt én sem támogatom hogy hozzá nem értő, előbb nem sokat olvasó tinilányok ész nélkül vegánnak álljanak...

2016. jún. 3. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!