Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Milyen étrend lenne számomra...

Milyen étrend lenne számomra megfelelő, amivel megoldhatnám az evészavaromat? 15/l

Figyelt kérdés
15 éves leszek, lány vagyok. Egészen kiskorom óta kajazavaros vagyok, midig problémáim voltak az evéssel, hol telezabáltam magam és meghíztam, hol fogyókúráztam. 13 éves koromra vegetáriánus lettem (végképp abbahagytam a húsevést), de nem oldódott meg az evészavarom. Miután vegetáriánussá váltam, nem sokkal később találkoztam a vegán életmóddal és elhagytam az étrendemből minden állati eredetű dolgot. De mivel a szüleim húsevők, így is gondjaim voltak az étkezéssel, saját magamnak kellett recepteket keresnem, egyes egyedül. Nagymamám főzött ugyan délben nekem (tojás nélküli tészta, főzelékek növényi tejjel, minden vegánosítva), de semmi más úm. normális kajákat nem ettem csak szinte nasikat. Az egész életem abból állt, hogy nem bírok megálljt parancsolni magamnak és telezabálom magam mindenből, utána meg mindig egy fogyókúrás időszak következett. Ez a dolog odáig fajult, hogy most 15 éves leszek és a negyedik hónapja, hogy már nem jött meg a menzeszem, iszonyatosan hullik a hajam. Egyébként fél év alatt 13 kg-ot fogytam. Segítsetek légyszives, hogy miket kéne ennem, hogy visszajöjjön a menzeszem, abbamaradjon a hajhullásom. Szeretnék egy olyan étrendet, amitől egészséges lehetek, nem törnek rám falásrohamok, nem hízok meg és életem végéig tudom tartani.

2016. júl. 3. 13:02
 1/9 A kérdező kommentje:
És nem tudom, hogy mit kéne (t)ennem, mert valaki azt mondja, hogy az alacsony fehérje és zsírbevitel okoz evészavart, más viszont azt mondja, hogy a vegán étrend jelenthet megoldást kajazavarokra, mert így sok szénhidrátot lehet bevinni (az alacsony szénhidrátbevitel táplálkozási zavarokhoz vezethet) Melyik az igaz?
2016. júl. 3. 13:05
 2/9 anonim ***** válasza:

a vegásokba bele van égetve, hogy éjjel nappal téríteni kell az embereket.

Ha híztál, akkor túl sok szénhidrátot ettél. Ha kövér voltál és fogyni akartál akkor inkább a fehérjére kell figyelni, hogy legyen elég, mert a szénhidrátot már elraktároztad.

Mondanám, hogy egyél normálisan és sportolj ...

Amit átélsz olyan gyakori, mint a szőke haj

2016. júl. 3. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A táplálék alkotóelemeire boncolgatását el kell felejteni mint pl:szénhidrátok, vitaminok stb.

Eggyet kell figyelembe venni ami a természet alaptörvénye, hogy A TÁPLÁLÉK AZ CSAK IS SZERVES EREDETŰ!

2016. júl. 3. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
bocs korán rányomtam a küldés gombra, igy most foltatom. Nem az a lényeg hogy mit, inkább az hogy hogyan eszed. AZ ÉTELT MINDIG ALAPOSAN MEG KELL RÁGNI, HOGY MENNÉL TÖBB NYÁLLAL KEVEREDJEN
2016. júl. 3. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Szerintem első körben szuper, hogy felismerted hogy baj van és segítségre van szükséged.

Az a tény, nincs ciklusod, azt jelenti hogy felborult az anyagcseréd és kiürült a szervezeted.

Én azt javaslom, menj el a házi orvosodhoz, aki ha jó szakember, segít.

Mert kellhet dietetikus is, aki megfelelő étrendet állít neked össze, de kellhet egy pszichológus is, mert az ilyen mértékű zavarok hátterében valami zűrzavar lehet az életed egy€b területén.

Nem tudim a szüleiddelmilyen kapcsolatban vagy bár kétlem hogy túl szorosba, ga ezt így szótlanul végignézték), esetleg nagyid támogatását is keresheted.

Remélemsikerül kikanyarodni ebből, a testi egészségedre még nagy szükséged lesz, hiszen előtted az élet!

Legjobbakat!

2016. júl. 3. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Pont a vegán étrend okozta az evészavart. Egyél állati fehérjét (hús, tojás, máj) és zsírt is, ha meg akarsz gyógyulni, szénhidrátból (gabonák, krumpli, cukor) pedig minél kevesebbet, helyette inkább sok zöldséget és gyümölcsöt. Szedhetnél halolajkapszulát is.
2016. júl. 4. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Olvasd el ezt:

[link]

2016. júl. 4. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nem hinném, hogy a vegán étrend az evészavarom oka, mivel régebben, amikor még ettem húst, egyéb állati eredetű dolgokat, akkor meg szinte zabáltam (ez sem valami egészségesnek mondható dolog) Szóval akkor sem tudtam normálisan, egészségesen táplálkozni, az akkori evési szokásaim sem voltak megfelelőek.
2016. júl. 4. 13:03
 9/9 anonim ***** válasza:

Rendben, akkor nem az okozta, de ha egy egészségtelen étrendből (csak tippelek: sok finomított, bolti, mesterséges anyagokat tartalmazó élelmiszer, sok cukor, kevés zöldség és gyümölcs, rossz minőségű húsok, bolti tojás és tejtermékek) kivesszük az összes állati fehérjét és zsírt, abból nem lesz egészséges étrend, hanem még súlyosabb fehérje- és tápanyaghiány.

Ha alaposan utánaolvastál a vegán étkezés szabályainak (komplettálás, ételek megfelelő elkészítése stb.), és legalább a B12 vitamin bevitelre odafigyeltél, plusz kihagytad a finomított liszteket és a cukrot, és minimális szóját fogyasztottál, akkor persze már jobb a helyzet. De az életkorod alapján gondolom nem így történt. És a helyes vegán étrend se jó mindenkinek bármennyi ideig, lásd a fentebb belinkelt cikket.

Ezzel szemben egy olyan étrend, ami sok zöldséget és gyümölcsöt, megfelelő mennyiségű és minőségű állati fehérjét és zsírt, olajos magokat és valamennyi (nem túl sok) gluténmentes egész gabonát (pl. barna rizs, köles, hajdina, megfelelően elkészítve - áztatás, főzés) tartalmaz, minden fontos tápanyagot tud biztosítani, ami egy fejlődő szervezet számára szükséges. De még ezt is meg lehet támogatni étrendkiegészítőkkel (omega 3, EPA/DHA tartalmú halolaj, D3 és K2 vitamin, algák, probiotikum stb.).

Még egy utolsó gondolat: az evészavarokban fontos szerepet játszik a bélflóra, amit a helytelen táplálkozás (ld. fent) és az antibiotikumok rossz irányba változtatnak meg. A káros ételek elhagyásával, probiotikum szedésével és gyógyteákkal ezen lehet javítani, és a hízékonyság, falásroham probléma is meg tud így oldódni.

2016. júl. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!