Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogyan térjek át a vegán...

Hogyan térjek át a vegán étrendre? Egészségesen szeretnék táplálkozni.

Figyelt kérdés
Fizikai munkát végzek tehát kell az enwrgia. Vegán étrendel is betudom vinni a kellő kalóriát?

2019. ápr. 9. 06:16
 1/10 anonim ***** válasza:
24%

Én több éven keresztül vegán voltam.

Ne kezdj bele, mert ez nagyon megváltoztatja a mindennapjaid. A a hús és más állati eredetű élelmiszerek szükségesek az embernek, s ha energiát igénylő munkát végzel, miért épp az energiában gazdag ételeket vonod meg magadtól?

Komolyan azt gondolod, hogy a salátalevelek, a gyümölcsök biztosítani fognak mindent? Nem éppen: vannak olyan aminosavak, fehérjék, amiket csak az állati eredetű élelmiszerek tartalmaznak. Szóval, ha a véleményem kérdeznéd, én nem javaslom a vegán étrendet!


Saját tapasztalat: túl sok (hosszabb távon is) értelmes, normális vegán/vegetáriánus embert nem ismertem... valahol kiütközik, hogy az agy (szervezet) nem kapja meg a tápanyagokat...

2019. ápr. 9. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%

Be tudod vinni, de érdemes szerintem fokozatosan àttérni. Szóval egyre több fogás legyen növényi eredetű.

Ha kitapasztalod a jó recepteket és egyre többet ismersz, akkor teljesen át is tudsz térni rá szerintem. De amíg tanácstalan vagy, nem ismered ki magad a vegàn ételek közt, addig ne térj rá át, mert lehet egyhangú lesz.

Én is fizikai munkát végzek amúgy.

Reggelire szendvicset vagy tortillat szoktam enni. Zöldségekkel, szòsszal és növényi sajttal tömöm meg. +gyakran hummuszt és avokádó krémet is használok.

Illetve gyakran csinálok szendvicskrémet házilag , rengeteg ötlet van neten.

Pirított fűszeres csicseriborsó is finom még a tortillàba.


Ebédre én nagyon sokszor eszek főzeléket és zoldsegfasirtot. (a fasirtot cukkiniből, édes burgonyàbòl, rèpàbòl, vöröslencséből is lehet.. Ami van otthon)

Zöldséges lasagnat is gyakran főzök. Vagy rakott zöldséget tepsiben (rakott karfiol, rakott brokkoli pl).

Bolognait is szoktam vöröslencséből.

Krumplis tésztát is imádom (bár ahhoz nekem kell leves is, hogy laktasson).

Rizset is gyakran főzök zöldségekkel. Mellé curry mondjuk.

Vagy zöldséges rizottó.

Esetleg rántott zöldségek (tojás helyett csicseriborsó lisztet vízzel keverve használunk). Ez mehet krumpli purevel vagy zöldséges rizzsel.

Én nem vagyok nagy leveses, főleg a zöldség kremleveseket eszem (brokkoli, hagyma, fokhagyma, medvehagyma). De sutotok krém levest is szoktam, amikor szezonja van.

Gombàbòl még rengeteg főételt lehet, elég sok benne a fehérje. +a hüvelyesekben is.

Amúgy az àttérésnél lehet úgy is, hogy először a húst hagyod el. Utána a tejtermékeket, végül a tojást mondjuk.

Bár ha nem etikai okokból teszed, akkor a tojás nyugodtan maradhat, egészséges és jó fehérje forrás. Tanyasi, házi tojás pl.

A húsokat és a tejtermékeket érdemes az egészségünk miatt elhagyni. (mielőtt valaki beleköt, a nagyüzemi allattartas miatt főleg, elhiszem, hogy anno egészséges volt.. Ma már tele van antibiotikummal és gyógyszerrel)

Egyébként érdemes vegàn szakàcskönyveket is nézni. Steiner Kristóf könyve vagy blogja pl elég jó.

2019. ápr. 9. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
92%

1. Az elsö válaszoló sosem volt sem vegetáriánus, sem vegán, ellenkezöleg - egyszerüen a szóhasználatából is kiderül!


2. A vegán étrenddel ugyan mindn szükséges tápanyagot megkaphat a szervezeted, de ehhez elég sokat utána kell olvasni, hogy megfelelöen tudd összeállítani.


3. A vegán étrend is lehet éppen olyan egészségtelen, mint a sok húst fogyasztóké, az nem ezen múlik, hanem a élelmiszerek megfelelö örányától függ.

2019. ápr. 9. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
86%

" A a hús és más állati eredetű élelmiszerek szükségesek az embernek, s ha energiát igénylő munkát végzel, miért épp az energiában gazdag ételeket vonod meg magadtól?


Komolyan azt gondolod, hogy a salátalevelek, a gyümölcsök biztosítani fognak mindent? Nem éppen: vannak olyan aminosavak, fehérjék, amiket csak az állati eredetű élelmiszerek tartalmaznak."


Aki ilyeneket leír, az egyértelmüen provokálni akar, és sosem volt vega/vegán. Ugyanis ha csak kicsit is foglalkozott volna a témával, akkor tudná, hogy nem salátaleveleket és gyümölcsöket esznek csak, illetve azt is, hogy nem az állati eredetü élelmiszerek azok, amik energiában gazdagok!

2019. ápr. 9. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat:) Igazából a kenyeret kellene valahogy elhagynom ugyanis az felhizlal azt vettem észre. Mivel tudnám a kenyeret kiváltani?Reggelire zabkását eszek tejben +rakok bele gyümölcsöt. A zab tele van kalóriával, reggelire az jó nem?
2019. ápr. 9. 17:19
 6/10 anonim ***** válasza:
A kenyeret nem kellene elhagynod, hiszen kell neked az energia. Csökkentheted a mennyiséget, bár lehet, hogy teljesen elhagyni könnyebb lenne.
2019. ápr. 9. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A férjem is fizikai munkát végez vegánként. Ő nem szeret egyszerre sokat enni így több kissebb adagot szokott.

Reggel 6kos műzli olajos magvakkal és házi növényi tejjel vagy zabkása = sok fehérje és lassú felszívódású szénhidrát

9kor reggeli teljes kiőrlésű magvas zsemle zöldségekkel, humusszal vagy kesukrémmel

Ebéd a kantinban (Németo. Van vegán opció), kiadós ételekkel

Du 4-5 uzsonna általában növényi joghurt+ gyümölcs vagy pirítós (tk) valami növényi krémmel

Vacsora: meleg étel otthon változatosan minden nap vagy fehérjedús gabona vagy hüvelyes van benne sok.

2019. ápr. 9. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha hízol, akkor nincs szükséged több energiára, hiszen éppen azért hízol, mert túl sok energiát (kalóriát) viszel be...


Amire maximum szükséged lehet, azok az esszenciális tápanyagok, amiknek a megléte teljesen független a húsevéstől.


Kezdetnek például szerezz be D3 és B12 vitamint, ugyanis ezekre szükséged lesz. Nem azért, mert vegán vagy, hanem mert mindenkinek szüksége van ezekre (vegánok és húsevők egyaránt). Másodsorban fogyassz több leveles zöldséget (spenót, rukkola, kel, stb.), és általánosan több és különfélébb zöldséget. Ezeknek nem kell drágának lennie.


Ne hanyagold el a hüvelyeseket, és ne vidd túlzásba az egyszerűbb szénhidrátokat. Ne fogyassz mértéktelenül "üres kalóriákat", azaz olyan ételeket, amikben nincsenek mikrotápanyagok és rost. Tulajdonképpen ennyi.

2019. ápr. 9. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%
Nem kell ahhoz vegánnak lenned, hogy egészségesen táplálkozz. Egyél több zöldséget és kevesebb pékárut, cukros dolgokat, feldolgozott ételt.
2019. ápr. 10. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anc válasza:
A pékáruról sem kell feltétlenül lemondani, van pl. egy 100% zabos vegán buci, amit imádok. A Shellnél abból csinálják az egyik szenyát, ott ismertem meg, zseniálisan finom! :)
2019. ápr. 25. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!