Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen ágai vannak a pszicholó...

Milyen ágai vannak a pszichológiának és melyik mivel foglalkozik, mit csinál a gyakorlatban?

Figyelt kérdés

Például: Szexuálpszichológus - számomra egyértelmű a foglalkozása, de a többit nem nagyon értem/tudom.


Erősen gondolkozok a pszichológia pályán, ezért kerdezem, hogy milyen fajtái vannak.



#foglalkozás #pszichológia #ágazat #Pszichológiai pálya
2020. aug. 2. 21:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Rengeteg ága van és nem hiszem, hogy pár mondatban le lehet kerekíteni, amivel valójában foglalatoskodnak a szakemberek, de egy szemléltetőt megpróbálok neked a lehető legkorrektebb módon összeszedni.

Kognitív pszichológia: “a pszichológia azon ága, amely olyan folyamatokat tanulmányoz, melyek segítségével kiépülnek a mentális reprezentációk, átformálódnak, felhasználásra kerülnek a különböző értelmes emberi cselekvések keretében” fogalmazza meg a definíció. Kifejezetten friss tudományág, de annál több potenciál van benne. Magyarán a belső mentális folyamatok vizsgálatával próbálja értelmezni a viselkedést (emlékezet, képzelet stb) Ha szeretnél belelesni, hogy ez bővebben miről szól Révész és Bernáth A pszichológia alapjai című könyve elég jól bemutatja a laikusoknak, hogy miről szól (illetve remek alapot ad a szakmát tanulóknak)

Evolúciós pszichológia: a pszichológiának azon kutatási területe, mely pszichés jelenségek eredetével foglalkozik. Abból a feltételezésből kiindulva közelít, hogy a pszichológiai mechanizmusok a biológiai mechanizmusokhoz hasonlóan a természetes kiválasztódás (evolúció ugyebár) évmilliói során fejlődtek ki. Ehhez Bereczkei Tamás Evolúciós pszichológia könyve remek és részletes olvasmány.

Fejlődéslélektan vagy fejlődéspszichológia: az élőlények pszichikus jelenségeinek kialakulásával, az emberi tudat keletkezésével, az életkori szakaszokra jellemző pszichikus tulajdonságokkal, törvényszerűségekkel foglalkozik.

Neuropszichológia: a szak azon része, amely elsődlegesen a központi idegrendszer zavarai okán fellépő problémák felismerésével és kezelésével foglalkozik

Analitikus pszichológia: a régimódi pszichológia modern világban való létezése tulajdonképpen. Freud-i, Jung-i elméletek továbbgondolásával, modern felhasználásával foglalkozik. Én amennyire tudom, kihaló félben van, de ezzel nem megsérteni akarok bárkit is, lehet, hogy csak félre vagyok informálva:)

Klinikai pszichológia: ez kapásból két nagy részre bomlik, gyermek és felnőtt klinikai pszichológia (ami érthető, teljesen mással küzd a gyermek és felnőtt) a klinikai orentáció önmagában arra céloz, hogy elméleti, diagnosztikai és terápiás eljárásokkal mentális betegségeket gyógyít. Gyermekeknél és felnőtteknél külön.

Egészségpszichológia: egészségfejlesztés, egészségmegőrzés területén található feladatok megoldásával foglalkozik. Itt most ne motivációs beszédekre gondolj, hanem pl. műtét előtt készítik pszichésen a beteget arra, amin át kell esnie (jobb helyeken, Magyarországon egyszer nem láttam még ilyet) vagy betegségek lefolyása alatt igyekeznek a mentális épséget a lehető legjobban szinten tartani, hogy a fizikális felépülést ne hátráltathassa semmi belső konfliktus.

Személyiségpszichológia vagy személyiséglélektan: a lelki folyamatok egyénben való szerveződését kutatja. Hogyan lesz a lelki folyamatokból egység, majd ez hogyan válik személyiséggé. Hasonlóságokat, különbségeket( és okaikat), törvényszerűségeket vizsgál az emberek között.

Szociálpszichológia: vizsgálja, hogy az egyéni viselkedést, gondolkodást miként befolyásolja vélt vagy valós módon mások jelenléte. Magyarán az egyén és társas környezet kölcsönhatásával foglalkozik.

Társadalomlélektan: tulajdonképpen a szociálpszichológia ikre, azzal a különbséggel, hogy arra éleződik ki a figyelem, hogy a társadalom maga miként hat az egyénre.

Sportpszichológia: a sporttal, sportoló személy pszichés jellemzőivel foglalkozik. Hogyan hat a sportolás a mentális folyamatokra, mi szükséges ahhoz, hogy egy sportoló csúcsteljesítményt érhessen el és ehhez hasonló kérdéseket kutat.

Szexuálpszichológia: szexuális élet zavaraival, elakadásaival foglalkozik, valamint kutatja a nemekre jellemző viselkedést, testi és lelki szükségletek, tényezők és azok viszonyait.

Szervezetpszichológia: a pszichológiai tudást használja fel és kutatja a gazdasági és társadalmi életben. Társas jelenségek, problémák kezelésében és értelmezésében segít.

Művészetpszichológia: a műalkotások funkciójának hipotézise alapján igyekszik vizsgálni az alkotót és a nézőt egyaránt. Magyarán az alkotói, befogadói, átélési folyamatokat analizálja a művészet pszichológiai alapjai és törvényei alapján. (Érzékelés és lélektan kapcsolata)

Kriminálpszichológia: a pszichológia azon ága, amely a bűnelkövető, büntetett, a büntető igazságszolgáltatás, bűnmegelőzés kérdésköreivel foglalkozik. A pszichológia alaptéziseire támaszkodva segíti feltárni a bűncselekmény indítékait, magát az elkövetést és annak következményeit.

Viszont itt én szerintem be is fejezem, mert így is rettenetesen hosszúra sikeredett. Bizonyára sokat kihagytam, de mint az elején megjegyeztem: esélytelen, hogy az összes ág/terület irányultságát és szakmunkáját össze tudjam neked valósághűen és egészében foglalni. Ezek azok, amikről én tanultam az eddigiek során, szóval ha esetleg van valami, ami felkeltette az érdeklődésed vagy csak simán kérdeznél valamit, ugyan még én magam is hallgató vagyok, de írj privátban és ha tudok, kicsit célirányosabban adhatok választ.

Remélem azért a segítségedre volt ez:)

Oh és még annyit hadd tegyek hozzá, hogy ha pszichológiára mész, alapképzésen a legtöbb területtel és a legfőbb ágakkal mind-mind meg fogsz ismerkedni. Én is úgy mentem egyetemre, hogy “márpedig én terapeuta akarok lenni”, ehhez képest kognitív speciálos kutatócsoportban kötöttem ki😂

2020. aug. 3. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
Nézd meg a pszichoforus nevu insta oldalt ott lebontja oket. Elore szolok, hogy 5 ev egyetem utan jonnek a fizetos továbbképzések es módszerek szoval kb annyi ido mig elvegzed pl az orvosit es rezidens vagy. Sok anyagi teher:)
2020. aug. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!