Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az olyan pszichológusok, vagy...

Az olyan pszichológusok, vagy előadók akik kurzusokat vezetnek le egy bizonyos tömeg előtt mitől olyan magabiztosak?

Figyelt kérdés
Engem is érdekel a pszichológia ezért is kérdezem, legjobb példa amikor kihívnak valakit a tömegből és 100-ból 100-szor az lesz a megszeppent és az előadó meg a domináns aki kérdéseket tesz fel, vagy poénkodik. Olyan szánalmasnak tűnnek azok akiket kihív és nyomást gyakorol rájuk. De ők mitől lesznek ilyen magabiztosak, kockáztatnak, hogy senki nem kérdőjelezi meg őket? Vagy egyáltalán mitől olyan biztosak benne, hogy az elméleteik helyesek? Én nem tudnék semmiről ilyen szinten beszélni, mint ők, mert bennem van az, hogy ez nem biztos, hogy igaz, ezért felesleges kijelenteni dolgokat.
2010. szept. 17. 23:42
 1/10 anonim ***** válasza:

Ez nem csak a pszichológusoknál van így, hanem bármilyen más területen dolgozó kutatónál.

Ha felállítanak egy elméletet, azt meg kell védeni.


Na de, ugyebár azért azt az elméletet alapozzák is valamire, nem csak kitalálnak valamit és elmondják...

Az elméletet tényekkel alátámasztva bizonyítani is kell.


Akkor tény valami, ha egy, vagy adott esetben ha szükséges több 100 kísérletből, egyértelműen levonható valamilyen következtetés vagy konkrétan kiderül valami. Legyen az pszichológiai vagy éppen egy fizikai kísérlet.


Az erre alapozott elmélet szilárd lábakon áll, ezért talán megkérdőjelezni egyszerű, de megdönteni nem.


Ezért annyira magabiztosak.

2010. szept. 18. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Eddig oké, csakhogy van egy kis gond. Az pedig az, hogy minden relatív, viszonylagos és feltételhez kötött, így hogyan tudnak biztosak lenni bármiben is?
2010. szept. 18. 11:06
 3/10 anonim ***** válasza:

Jó persze, ennyi erővel akkor semmi sem biztos! Az sem hogy én most létezem.

Ilyen felfogással nem lehet nekiindulni.


Mondok egy példát.


Idézet a Stanfordi börtönkísérlet című szócikkből, a wikipédián:


"...A foglyok akut emocionális zavarokat kezdtek mutatni. Egyikük egész testén pszichoszomatikus kiütéseket kapott, miután megtudta, hogy elutasították feltételes szabadlábra helyezésére beadott kérelmét."


Ez az eredmény például bizonyítja, hogy márpedig az elme hatással van a test élettani folyamataira.



Érted már?

2010. szept. 18. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Miért ne érteném? Csak rengeteg olyan dolog van, amiről szónokolni tudnék, hogy teljesen jó és mellette szónokolni tudnék ugyanarról a dologról, hogy rossz.
2010. szept. 18. 19:44
 5/10 anonim ***** válasza:

Olyan nincs, hogy valami teljesen jó, vagy rossz.

Ezekkel a fogalmakkal önkényesen címkézünk meg dolgokat, így egy adott dolog mindenkinek más lehet.


Ezért egy dolgot úgy kell bemutatni, hogy a befogadóra hagyjuk annak eldöntését, vajon ez a dolog milyen.

Ez persze attól függ miről beszélünk, de legtöbbször hagyni kell, hogy a befogadó saját értékrendje szerint önmagában ítélje meg a dolgot.

2010. szept. 20. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
De az életben mindig önmagunk értékeljük a dolgokat ergo így értelmét vesztené az egész. Egyébként a kurzusokon az előadók a saját véleményüket mondják el és a közönségre hagyják, hogy elfogadják vagy nem. De még mindig ott a kérdés, hogy mitől olyan biztosak a véleményükben.
2010. szept. 20. 20:48
 7/10 anonim ***** válasza:

Ott a kérdés, de már megválaszoltam.

A véleményüket tapasztalatokra alapozzák (amit legtöbbször kísérletekből vonnak le), ezért ha valaki felszólalna ellene, ezer meg egy dolgot tudnának mondani, hogy de, az igenis úgy van ahogy én mondom. Ezért olyan biztosak benne. Próbáld csak ki, egyszer szólalj fel, hogy szerinted márpedig az nem úgy van, és majd meglátod :)


Egyébként az csak egy dolog, hogy az életben mindenki maga értékeli a dolgokat.

Ettől még egy dolognak be lehet mutatni több arcát. Például úgy, hogy az általunk jónak és rossznak tartott dolgokat egyaránt felsorakoztatjuk, magyarán a dolgot a maga nyers valóságában mutatjuk be, tényekkel. A szubjektív véleményünket pedig vagy hozzátesszük, vagy nem. Azt már meg lehet kérdőjelezni, hogy de szerintem ez így meg úgy van... de minél stabilabb alapon(megkérdőjelezhetetlen tényeken) áll a vélemény, annál nehezebb ellent mondani neki, bebizonyítani az ellenkezőjét.

2010. szept. 21. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Oké oké, csakhogy az eszköznek amivel bebizonyítunk dolgokat, mi bizonyítja a valós működését? Remélem ismered azt amikor ülsz a kocsiban mozdulatlanul, vajon a kocsi változtat helyet, vagy a föld alattad? Relatív. Relatív a mérési eszköz, a távolság, az irány a számok, minden. Amit az előadók előadnak abban legyen benne a "szerintem" szócska (sokaknál benne is van), mivel semmit, ismétlem, semmit nem lehet bizonyítani teljesen.
2010. szept. 21. 20:01
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem is az a cél, hogy teljesen bizonyítani lehessen mindent.


Nyilván valóan ezeket a dolgokat a földi, fizikai kereketek között, és egyezményes rendszerek alapján jelentjük ki.


Mondok egy példát.


Egyezményes viszonyítási rendszer, például az óra működése.


"A másodperc az alapállapotú cézium-133 atom két hiperfinom energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusának időtartama."


Ebben megegyeztek, hogy ez periódus lesz 1 másodperc. Ettől kezdve ez lett viszonyítási alap. Aztán a további nagyobb időegységek az égitestek mozgásához is hozzá vannak igazítva. Mindezt azért tesszük, hogy a világunkat valamiképp leírhatóvá tegyük.


Persze bele lehet kötni, hogy na dehát nincs is idő! Hiszen tényleg úgy van, ez egy ember kreálta fogalom. Mégis ehhez igazodunk nap mint nap.


Nyilván való, hogy ha a másodpercet elkezdjük minél kisebb egységekre bontani; tized, század, ezred, tízezred, százezred, milliomod stb... akkor ezt a végtelenségig lehetne folytatni.


Ilyen alapon levonhatunk egy elméleti következtetést:

Az óra nem megy. Hiszen pl a 12-esről induló másodperc mutató soha nem érheti el az 1-est, mivel bár egyre kisebb távokat kell megtennie, de azt a végtelenségig.

Nem tudom ez mennyire érthető.


A lényeg, hogy tudjuk, hogy az óra márpedig nem áll. Honnan? Ezt tapasztaljuk, ebben az anyagi világunkban. Eszerint is élünk. És ez pedig ebben a világban elég jól is működik.


Ezért lehet, de nincs értelme feltételezni, hogy ez csak egy illúzió, és nem is létezik... Mert hiába van úgy, ha egyszer ez egy működő dolog.



Lényeg a lényeg, mikor kijelentünk valamit, akkor ebben az általunk ismert világban gondolkozunk, és nem folyunk bele filozófiai elméletekbe. Persze, úgy lenne a helyes, ha mindenki odamondaná, hogy "szerintem", de ha nem mondják oda, az sem baj, mert ebben a világban az elméletük jó esetben működik. Az hogy működik, azt is a tapasztalatból tudjuk.


Megint egy példa.


Például a katonaságban kellett olyat számolni, hogyha a partról egy ágyúval meglőnek egy adott súlyú, nagyságú stb... pl csapatszállító hajót, akkor azt mennyire fogja kitéríteni az irányából a lövedék, és milyen irányba mennyit fog elmozdulni ha itt vagy ott találja el stb...


A lényeg, hogyha minden szükséges adat (amik persze relatívak) rendelkezésre áll, akkor a szintén relatív távolságokkal, idővel, súllyal, sűrűséggel stb... számolva, hiteles eredményt kapunk.

Olyan eredményt, amivel ebben az anyagi világban mi nagyon jól tudunk dolgozni, mert teljesen jól működik.

2010. szept. 21. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Értem amit írsz és el is fogadom, így van. Csak meglepő számomra, hogy 14éves korom óta tapasztalom, hogy ugyan azt a dolgot kétféleképpen elmondja két különböző ember, és mindegyik hül*ének néz ha nem értesz vele egyet, holott mindkettő úgy mondja, mintha az lenne a megkérdőjelezhetetlen igazság. (itt most nem előadókra gondolok) És az is eléggé komikus, mikor kivesézel egy adott dolgot/témát, de tényleg úgy teljesen és minden nézőpontból megvizsgálod, erre másnap valaki mindenféle közhelyekkel jön elő.
2010. szept. 22. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!