Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ki mit tud a Vámpírok mítoszár...

Ki mit tud a Vámpírok mítoszáról, létezéséről? Mese v. valóság?

Figyelt kérdés
Mostanában nagyon foglalkoztat ez a kérdés. Mondhatni, hogy mindent tudni akarok róluk. Tényleg léteznek?! Ki mit tud róla?

2012. máj. 9. 17:18
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez csak az én véleményem!

Szerintem olyan hogy vámpír, nem létezett. Ez a mítosz jó pár száz évvel ezelőtt született és az akkori emberek elég érdekes gondolkodásúak voltak. Én úgy képzelem, hogy volt egy-két ember, akik voltak olyan bátrak és meg merték kóstolni a saját vagy más emberek vérét.Ez persze a hívő embereknek nem tetszett és kitaláltak rájuk egy nevet, mítoszt, és felruházták őket mindenféle tulajdonsággal.

Ilyesmi vámpírnak gondolták Báthory ERzsébet grófnőt is, akiről az a legenda született, hogy ártatlan szüzek vérét itta és fürdött benne. De ez lehetetlen a vér alvadása miatt, ami elég gyors.

Szerintem csak mese, de ne gondold, hogy egy begyepesedett agyú ember vagyok, mert nem. Én ezt gondolom:)

2012. máj. 11. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
értem amit mondasz, erről az Erzsébetes hírről nem is hallottam...
2012. máj. 12. 18:37
 3/5 anonim válasza:
Szia! Érdekes, mostanában engem is irtóra foglalkoztat ez a téma. Az én személyes véleményem az, hogy valamiféle vámpírok léteznek elrejtőzve a világban, de nem teljesen olyanok, mint például a mostani vámpíros filmekben (lásd alkonyat). Szóval azt gondolom, hogy van valóságalapja a mítoszoknak, de azt senki sem tudhatja biztosan, hogy mennyi, és hogy milyenek is ők valójában. This is my opinion.:) Amúgy ha szeretnél velem beszélgetni erről, esetleg kedved támad egy kis eszmecserére, nyugodtan írj privit.
2012. máj. 16. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A vámpír kifejezés egy nagyon összetett és sokrétű fogalmat takar.


A köztudatban a vámpír szó főként egy misztikus, vérivó, emberforma lényt takar, ám hiba lenne ennyire szűk látókörűen vizsgálni a témát.


Vámpirizmusnak azt nevezzük, amikor egy adott lény más lényektől nyer valamilyen formában energiát. Ez lehet nyers, rögtön hasznosítható energia, közvetlen az energiaforrásból, ekkor energia-vámpírizmusról van szó. Lehet a vér, mint életesszencia a tárgya, ez diabolikus vámpirizmus, amit értelmezhetünk egyfajta kannibalizmusként. Vámpirizmus alatt leggyakoribban a vérivással kapcsolatos vámpirizmust értik.

Maga a vámpír (upier, upyr; vukodalak-brucola; morturi masticantes) szó (szláv eredetű; jelentése vérivó) viszonylag rövid múltra vezethető vissza, azonban évezredekre visszamenőleg szerepel majdnem minden kultúrában olyan tevékenység, amit ma a vámpír fogalomkörrel azonosíthatunk. Egyiptomban voltak vérivó istenek és istennők, szörnyek, akik embervéren éltek, és emberi áldozatokat követeltek meg. Az ókori Görögök is ismertek ilyen emberszerű démonokat, akik a vérünket szívják és betegségeket terjesztenek. Empusának hívták azt a vérivó nőstény dögöt, ami az ókori görög színművekben kísértett; ugyanígy nevezték őket lamia vagy brukolakhosz néven is. Az ajtón kopogtató vámpír hiedelme is tőlük ered a mítosz szerint, ezért szokás volt, hogy az udvarias, egyszeri kopogtatásra nem nyitottak ajtót.A régi Asszíriában az az ember, akit a halála után felelőtlenül nem temettek el rendesen, halála után vérszívóként "élt" tovább.


Vámpírizmussal részben vagy egészben a Bibliában is találkozhatunk. Ebből is merítették azt az ötletet, hogy az első vámpír Káin volt, Ádám és Éva elsőszülött fia. Miután Káin megölte öccsét, Ábelt, Isten örök kárhozatra ítélte. Káin megkóstolta öccse vérét, ezért csak véren élt, így vált vámpírrá.[1]


Ez már a kiszínezett változata annak, hogy a Bibliában (mint más vallások írásos emlékeiben is) ténylegesen megjelenik több helyen is a vér elfogyasztásának motívuma, azonban a Biblia és a hozzá hasonlók sokféleképpen értelmezhetőek.

klasszikus variáció szerint a vámpírok sírjukból kikelt holtak, bőrük sápadt, nagy szemfogaik vannak, sok esetben csúnya, gyakorlatilag gondolkozni képtelen, járkáló élőhalottak (zombik), de többségében földöntúli szépséggel, csáberővel felruházott emberszerű alakok. Olyan éjszakai lények, akik nem mehetnek ki a fényre, az éjszaka leple alatt tevékenykednek, és vagy csak úgy mehetnek be egy házban, ha bekopognak és behívják őket (ld.: a Görög mitológiában), vagy a különleges képességeikkel képesek akárhová bejutni, bár megszentelt földre (templomok, kápolnák) többnyire nem. Koporsókban alszanak, félnek a napfénytől, a feszülettől, fokhagymától és a szentelt víztől, legyőzésükhöz karót kell döfni a szívükbe, le kell vágni a fejüket és el kell égetni őket. Kilétükkel többnyire tisztában van a környezetük, de rettegnek tőlük, ezért tehetetlenül tűrik jelenlétüket. Ilyen történetekben általában valamilyen vidéki kastélyban élő, halhatatlan (hiszen már egyszer meghaltak) várurakról van szó (ld.: Nosferatu; Vlad Tepes/Drakula-históriakör; Báthory-legenda), akik képesek befolyásolni mások akaratát, hipnotizálni az embereket, ha úgy tetszik. Általában emberfeletti képességeik vannak: erő, alakváltás, köddé válás, repülés, az állatok és más lények feletti uralom. Áldozatuk a harapásuktól többnyire maga is vámpírrá válik, kikelve sírjából, ahova azért temetik, mert előbb belehal a harapásba. Néhol ehhez előbb teljesen ki kell szívniuk áldozatuk vérét, és megint máshol inniuk kell a vámpír véréből is. Van, hogy áldozatukat egy-egy vérszívás alkalmával nem ölik meg, hanem visszajárnak hozzá egyfajta síron túli szeretőként.

2012. máj. 28. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
hát kösz, de ebből sajnos nem tudtam meg h léteznek-e v nem...pedig igazából ez érdekelne! azért köszy! :)
2012. máj. 29. 14:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!