Kezdőoldal » Egyéb kérdések » GYIK » Nyelvtannáciskodás OFF-olásnak...

Nyelvtannáciskodás OFF-olásnak minősül?

Figyelt kérdés

Nincs rá úgymond szebb szó, szóval mikor valaki nyelvtannáciként viselkedik, tehát egy kérdés alatt független attól, hogy mi a kérdés a helyesírással foglalkozik ez a kérdéshez tartozik vagy OFF-olásnak minősül?


Igazából egy másik kérdés adta ennek a kérdésnek az apropóját, ahol pont erről megy a diskurzus, hogy aki a javítgatás mellett van, azt állítja, hogy a helyesírás kijavítása a kérdéshez tartozik, a másik oldalon meg az oldal szabályzatára hivatkoznak, hogy annak tekintetében OFF-olásnak minősül.


Szerintetek melyik?



2023. jan. 12. 07:02
A kérdező szavazást indított:
A kérdéshez kapcsolódik teljesen
OFF-olásnak minősül a kérdés szempontjából
35 szavazat
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
69%

Ha a kiírt kérdést lehet érteni, akkor szerintem offolásnak számít olyan hozzászólást írni, amelyben csupán a kérdező helyesírását javítja ki a válaszoló.

Ha valaki úgy válaszol érdemben, hogy mellékesen finoman, nem bántó módon felhívja a figyelmet a kérdésben található nyelvtani vagy helyesírási hibára, úgy még akár elfogadhatónak tartom, ha tényleg súlyos hibáról van szó. A magam részéről nem szoktam ilyet tenni (kicsinyes, olcsó húzás, ha valaki azzal próbálja meg műveltségét, vélt szellemi felsőbbrendűségét bizonyítani, hogy kéretlenül javítgatja mások helyesírását, nyelvhasználatát).

2023. jan. 12. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
78%

Mindkét oldalnak lehet igaza.


- OFF-olásnak minősül a kérdés szempontjából: igen, mivel nem a felvetett probléma megoldására reagál, és eltereli a témát, vitát indít.

- A kérdéshez kapcsolódik teljesen: igen, mivel ha nem tudod megérteni a kérdést mert a szövege zagyva vagy olvashatatlan akkor nem fogsz tudni mire válaszolni. Az oldalon külön jelentési indokként megadható, hogy ezt moderálni tudják, ez pedig a kérdésfeltevéshez kapcsolódik szervesen.


Ha nem jelzed a kérdezőnek az sem jó, mert sosem fogja megérteni vagy megtanulni hogy egyrészt fejezze ki magát érthetően, másrészt nem léteznek ezek a kretén "2-tő", "3-rom", "tv-én", "első-ős", (tipikusan az alapvető ragozást fel sem fogó) és tudatosan használt kifejezések.

Ha pedig nem jelented a kérdést, akkor egyre többen látják ezeket és hiszik, hogy így kell írni. Az utóbbi hónapokban lett felkapott a "folyamatosan" szó "folyamat"-ként való használata (pl. "folyamatosan beszél" -> "folyamat beszél", vagy a "kiszemelt" helyett a "crush" (lehetőleg angol kifejezés magyar ragozással vagy tükörfordítva: crushom, krásom).

2023. jan. 12. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
81%

Az "OFF-olás" teljesen helytelen írásmód.

Az "off" nem mozaikszó, azaz nem három szó első kezdőbetűjéből képzett rövidítés, hanem az angol "offtopic" szó rövidülése.

A magyar nyelvbe - főleg a szlengbe - önálló szóként került be, és ennek megfelelően is írandó: offolás.

Példa: Ne offold szét a kérdésemet.

Most pedig piros / zöld gombok nyomkodásával lehet eldönteni, offoltam-e ezzel a válasszal.

2023. jan. 12. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
66%

Én akkor szoktam javítani, ha a kérdező író-költő színben túnteti fel magát, ha színésznő akar lenni.

Ha fű nyiroró kérddez, akkor nem érdekel.

2023. jan. 12. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
26%
És ha egy leendő színésznő kérdez fűnyíróról?
2023. jan. 12. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim válasza:
72%
Nem. Az kifejezetten hasznos dolog, ha valaki kijavítja a nyelvtani hibákat.
2023. jan. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
42%

Ha nagyon sarkosan nézzük akkor off persze, mert nem a kérdéshez tartozik. Kivéve ha nem valami nyelvtani kérdés :D

Szoktam én is grammarnazi-skodni, mert nem tudom elviselni amikor nagyon durván nem tud írni valaki. Na meg amikor lusta ékezetekkel gépelni.

24 éve érettségiztem és az akkori tanárom brutálisan szigorú volt. Ha még élne már felakasztotta volna magát ha látná mit mennek az interneten. Sokszot tényleg csak 10-15 elolvasás után tudja ez ember kisilabizálni hogy mi is lenne a kérdés.

2023. jan. 12. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
80%

Amikor valaki a kérdés alatt megjegyzésben leír 8-10 sort EGYBEN, ékezetek, vesszők, mondatvégi írásjelek nélkül ömlesztve, na az az igazi offolás. Nem pedig az, ha valaki ezt szóvá teszi 😂

Van egyébként olyan, amit már én sem tudok szó nélkül hagyni. Az egyik ilyen a dikezés.

2.-dikán, 10.-dik, 7-dik meg hasonlók. Ez a dikezés szerintem az egyik leggázabb és egyben a legsúlyosabb hiba, amit véteni lehet a magyar helyesírásban.

Az ojan, mijen, lessz, eggyüt stb. mellett.

2023. jan. 12. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 TappancsMancs ***** válasza:
84%

A probléma lényegét inkább abban látom, hogy egyrészt jó lenne, ha alapvetően azért normálisan írnának az emberek legalább nagy hibák nélkül. Szólni meg kényes dolog, pedig hasznos tudna lenni és ez az érdemi része. E kettő között nehéz választani, hogy szóljunk vagy hagyjuk, mert megsértődik.


Nyilván az írás helyessége többnyire mellékes a kérdés szempontjából, viszont ha valakinek étel van a szája szélén is szólunk és nem bántásból tesszük. Szerintem sokan szívesen szólnának, csak inkább nem teszik. :)


Voltaképpen ennek a lényege nem is a kérdéshez való viszony, hogy hozzá tartozik-e vagy sem, hogy offol vagy nem, hanem a fejlődés igénye, lehetősége, célja és ennek remélhetőleg valami nem sértő módon való közlése. Tényleg meg kell fontolni, hogy kit és miben javítunk ki, de a diszkrét nem szólásnak is van hátránya.


Főként a szövegértés hiányát mutató írási hibák nem valami jók, hogy egy szót két értelmetlen részre választanak a toldalék különírásával. Szerintem a nyelvtan órák a fölöslegesek és nem segítenek ebben, mert nem a nyelvtanból kellene valahogy legalább nagyjából helyesen megtanulni írni.


Látni olyat, hogy keverik a "ba" és "ban" szóvégeket, de ez bizony nem nyelvtani probléma, hanem szövegértési. A két végződéssel a szó egyszerűen a történésben mást jelent és azt kellene érteni hozzá és nem nyelvtanilag részletezni, és még az sem számít, hogy ezt ragnak nevezzük vagy toldaléknak, vagy akárminek. Első a szó értése kellene legyen.


Vagy szövegértési nehézség az is amikor például olyat írnak, hogy "lányok nak", "fiúk nak". Amiből a másik fele értelmetlen és nincs ilyen szavunk. Ebben látom a problémáját. A nyelvtan helyett egy folyamatos szövegértési tanóra kellene, és már az is hasznos lenne, ha csak egy kicsi is megragadna belőle, mint az összeadás a matekban.


Összességében egyébként inkább emberi és kommunikációs dilemmának és hercehurcának tartom és nem offolásinak. A "nyelvtannáci" kifejezés is pont egy olyan szóhasználat, ami a kijavítás ellenzését hangoztatja, és a kijavítás ellen van és csak viszályt szít maga a kifejezés is.

2023. jan. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 BringaManó ***** válasza:
26%

Kedves kérdező, úgy látom, hogy aki nem ismeri a másik szálat (ahol amúgy már a 200-at közelíti a válaszok száma), az esélyes, hogy nem fogja jól értelmezni ezt a kérdést (főleg, ha csak a címét olvassa):

az offolás szerintem általában olyasmi, amikor tök másról kezd el folyni a csevej, a kérdés apropóján. viszont van egy csomó olyan eset, ami se nem érdemi válasz, se nem offtopic (a szónak az általam említett, szigorúbb értelmében), hanem valami egyéb, aminek vagy van helye az adott "kommentszekcióban", vagy nincs... ez függhet az adott helytől, közegtől, a thread gazdájától, a hozzászólás stílusától...

ilyen pl. a helyesírási/nyelvhelyességi/stiláris hibák nyilvános javítgatása, de bármi más is, ami a kérdésről szól ugyan, de nem válasz arra, pl. hogy miért ilyenkor, miért így, miért itt, vótmá, stb. ... – Vagy ilyen "egyéb" lehet egy olyan "válasz", hogy mi a baj a kérdéssel (mint amit most én is csinálok éppen... :-)

2023. jan. 13. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!