Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Hogyan kell bánni a hiperérzék...

Hogyan kell bánni a hiperérzékeny emberekkel?

Figyelt kérdés

Párkapcsolatra gondolok! 30\F

[link]


2010. nov. 4. 19:23
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
0%
Vegyél neki érzéktompító 5000-et :)
2010. nov. 4. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Neménvagyokaz ***** válasza:
Óvatosan.
2010. nov. 4. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
5%
meg kell bántani hogy megedződjön ...
2010. nov. 4. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

hiperérzékeny


Típusai


A hiperérzékenyek minden érzékszervi ingert erősebben és részletesebben észlelhetnek.[3] Gyakran mások hangulatát, érzelmeit is intenzívebben érzik. Értelmileg alaposabb és mélyebb elemzésre képesek, és spirituálisabbak, mint a többi ember.


Az érzékeny emberek nem tudnak elrejtőzni az érzelmek elől, nem úgy, mint azok, akik megtanulták kezelni ezeket. A hiperérzékenyek nem bújnak álarc mögé, pont ez okozza a legtöbb bajt, nem játszanak szerepet, csak durr bele abba, amit éppen megélnek, képtelenek kiszűrni az őket ért hatásokat. Különösnek tűnnek, pedig csak a külső szemlélő számára azok, valójában egyszerűen túl érzelmesek és egyenesek.


A másság érzése abból táplálkozik, hogy nem tudják elviselni a legtöbb ember számára megszokott életstílust; például a zsúfoltságot, a tömeget, a tolakodó reklámokat, az óriásplakátokat. Könnyen félénknek tűnhetnek és elszigetelődhetnek. Több stratégiát is kidolgoznak maguknak az alkalmazkodás érdekében.


Okai


Traumák, hosszas stressz, nyomasztó élmények is okozhatnak hiperérzékenységet. A kutatások azonban sokkal inkább a veleszületett hiperérzékenységre összpontosulnak. Egyes eredmények szerint a 15-20%-os arány már csecsemőkorban megjelenik.


A hiperérzékenység (HSP) nem más, mint egyfajta átlag feletti fogékonyság: fogékonyság a külső ingerekre, több inger befogadása, elraktározása és feldolgozása, mint az átlagos lenne.


A hiperérzékeny emberek érzelmileg sokkal finomabb rezgéseket is képesek érzékelni, mint az átlagember, aki talán ezek létezését sem tudja elképzelni.


Miben is más ez, mint egyszerűen érzékenynek lenni?

Ez a fogalom nem csupán az érzékenységnek egyfajta fokára utal, hanem az ebből fakadó sajátos életviteli, kapcsolatteremtési, érzékelési és egyéb sajátosságokra is.


Első hallásra csodálatosnak hangzik, hogy valaki a világot sokkal átfogóbban, szélesebb érzelmi skálán képes érzékelni. Ha ezt a halláshoz hasonlítjuk, olyan, mintha egy nagyon érzékeny mikrofonnal meghallanánk a hangyák szaladgálását.


Nagyszerű. Mi ebben az, amiért ezeknek az embereknek nehezebb az életük?

Hallod a hangyákat? Akkor most képzeld el, hogy valaki váratlanul beleüvölt a mikrofonodba. Az a kín, amit ilyenkor átélnél, meg sem közelítené egy hiperérzékeny szenvedéseit egy durva érzelmi hatás esetén.


Az érzéketlen környezeti hatások egy hiperérzékenyt vagy menekülésre, vagy védekezésre késztetnek, amit az érzéketlen környezet tekint támadásnak... máris kész a konfliktus.


Azt tapasztaltam, hogy a hiperérzékenyek valamilyen téren kimagasló tehetségek, pont a hiperérzékenységüknek köszönhetően: olyan dolgokat is észrevesznek (nem csak hibákat, pontatlanságot, tévedést, vagy csupán valaki más gondját, hanem részleteket, kiutat, megoldást, szépséget és tanulságot), ami nekünk talán nem is szúr szemet.


Élvezet a velük való kommunikáció, mert intelligensek, tisztelik az életet, törődnek nem csak a környezetükben élőkkel, hanem bárkivel, aki fontos számukra.Bármi, amit alkotnak, abban benne vannak.



Vegyük észre, hogy nincs bennük semmi különös.

Egyszerűen egyéniségek.

Mind azok vagyunk, csak többnyire mi elnyomjuk magunkban, és valaki mást játszunk szerepként, mert... félünk a környezetünkből érkező hatásoktól!



Mi megtanultuk elrejteni valódi egyéniségünket és érzékenységünket, annyira, hogy már néha magunk sem találjuk.

A hiperérzékenyek nem rejtőzködnek. Képtelenek rá.

Pont az okozza a legtöbb gondjukat, hogy képtelenek kiszűrni a környezet hatásait, s ugyanakkor nem kendőzik el azt sem, ami önmagukból fakad.

Egyszerűen csak... egyenesek.

2010. nov. 4. 20:41
 5/18 anonim ***** válasza:
0%
És azzal, hogy most kimásoltad a wikipédiáról (amit amúgyis belinkeltél) mit értél el ? :D
2010. nov. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
De most akkor sentinel az őrszem vagy mi ? vagy ilyen esőember ? Hát gondolom óvatosan ...
2010. nov. 4. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Én pontosan tudom, mivel magam is hiperérzékeny vagyok.

Tehát:


- Legyél vele őszinte, de óvatosan. Ha nem tudod finoman közölni vele a rosszat, akkor is inkább mond meg neki, mert sokkal jobban fog fájni, ha utólag tudja meg.

- Ha nem akarsz vele elmenni egy programra, akkor időben közöld vele, ne az utolsó pillanatban. ( Hacsak nem hirtelen jön közbe valami.)

- Ha esetleg eljutnátok oda, hogy szakítani akarsz ( remélem nem kerül rá sor) akkor találj alkalmas időpontot, arra, hogy közöld vele. ( pl: ne fél órával azelőtt hogy dolgozni indulna, ahogy a volt párom tette anno velem.)

Egyenlőre ennyi jutott az eszembe, de fő az őszinteség! Én ezt hiába kértem az exemtől.

2010. nov. 5. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

ma 00:00

EZEK NÁLLAM ALAPBÓL MEGVANNAK,TISZTÁBA VAGYOK VELÜK,MINDIG ELÖRÉBB JÁROK PÁR LÉPÉSSEL..

2010. nov. 5. 07:59
 9/18 anonim ***** válasza:

Akkor mi az amivel nem boldogulsz?


Egyébként nem akartam rosszat feltételezni rólad, csak azt írtam le, amit velem megtettek és rosszul esett. Pusztán segíteni akartam.

Ma: 00:00-s voltam.

2010. nov. 5. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

ma 18:52

privibe megirom

2010. nov. 5. 19:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!