Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Olyan dolgot akarnak rám...

Olyan dolgot akarnak rám erőltetni, amit nem szeretnék. Mit tudok tenni ellene?

Figyelt kérdés

A cím egy kicsit tömör, ezért kifejteném.

Adott egy személy, aki rám szeretne erőltetni egy bizonyos dolgot, amit én nagyon nem szeretnék.

Mivel nagyon, de nagyon nem akarok ebbe bele menni, így ilyenkor olyan dolgot mond, amiről tudja, hogy az nekem a legjobban fáj (ha nem fogadom el, ez meg az lesz vagy éppen nem lesz, nem segít majd nekem semmiben stb.)...

Már máskor is volt hasonló, akkor kénytelen voltam elfogadni (nem is nagyon volt más választási lehetőségem).


Viszont ha elfogadom, utána jön/jöhet az újabb dolog. Mivel látja rajtam, hogy nagyon nem akartam a dolgot (az érzelmeimre hatva erőltette rám olyannal, amiről tudja, hogy a legjobban fáj), ezért meg akarja nyugtatni magát. Ekkor jön a kérdés, hogy ugye nem ő erőltette rám. Ha igent mondok, akkor megint jön az érzelmi ráhatás, így minden kezdődik előröl, illetve folytatódik tovább. Ha azt mondom, hogy nem, akkor viszont "lelkesen" kell hozzá állnom, lévén, hogy nem ő erőltette rám, teljesen szabad akaratomból döntöttem úgy (hiszen még meg is kérdezte tőlem). Félek, hogy most is így lesz, mindig így lesz.


Miképp lehet egy ilyen helyzetből nekem nyertesként kikerülni?


Félek, hogy megint (soha) nem lesz más választásom, mint bele menni a dologba.

Viszont a fenti okok miatt nem merem ezt így elmondani annak a személynek, akivel ez kapcsolatos.



2012. okt. 1. 00:40
 1/2 intrepid ***** válasza:
Ha kézzelfogható hasznos választ, segítséget akarsz, akkor írjál több konkrétumot, mert így az égvilágon semmit nem tudtunk meg, és érdemben nem is tudunk segíteni.
2012. okt. 1. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 2xSü ***** válasza:

Az életben kompromisszumokat kell kötni néha. Az ember egyetlen döntését sem bánja meg, ha felméri a döntési lehetőségeinek következményeit, szépen rátesz mindent a mérlegre.


Itt most az a kérdés, hogy valamit megtegyél-e vagy sem, amit nem magad akarsz. Mérlegelj. Mit nyersz, ha megteszed? Mit veszítesz? Mit nyersz, ha nem teszed meg és mit veszítesz? Illetve mindezt fel lehet tenni a másik szemszögéből nézve is.


Én pl. nem szeretek korán kelni. De ha elkezdem mérlegelni a dolgokat, az megkönnyíti a döntést.

Ha korán kelek, akkor az nem jó érzelmileg. Viszont beérek a munkahelyemre, elkerülök egy csomó konfliktust, stb…

Ha nem kelek korán, akkor alhatok délig. Ez jó. Viszont lehet, hogy kirúgnak a munkahelyemről, munkanélküli leszek, stb…

Rendszerben nézve mindjárt könnyebb a döntés. Sokkal többet veszítek, ha a pillanatnyi „tetszik-nem tetszik” alapon döntöm el a helyzetet. Sokkal többet nyerek, ha az okozati lehetőségeket megnézve döntök.


A másik oldalról nézve így sokkal könnyebb elfogadnom a döntésemet, sokkal jobban tudatosul, hogy a látszat ellenére az történik, amit én szeretnék, amit én jobbnak tartok, ami nekem kedvez, ami a vágyaimnak megfelel, még ha ennek egy lépése látszólag ellent is mond ennek. Persze ettől még nem fogom megszeretni a korán kelést, bár az az igazán bölcs, aki képes ezt a belátást érzelmi szinten is megtenni és nem kelt benne rossz érzést, aki képes úgy korán kelni, hogy örülni is tud annak, hogy ezt a döntést hozta.


* * * * *


Te felvázolsz két lehetőséget: „Ekkor jön a kérdés, hogy ugye nem ő erőltette rám.”. Erre a kérdésre nem csak két válasz létezik, mégha látszólag eldöntendő kérdés is. Számos módon válaszolhatsz rá, a döntési lehetőségeid még számosabbak. Pl. a korán keléses példámnál az is egy döntés, hogy keresek egy olyan munkahelyet, ahol délutános műszakban dolgozhatok…


Ha valaki felteszi neked a „ugye nem ő erőltettem rád” kérdést, akkor mondhatod azt, hogy „Nem, mivel még nem döntöttem, így nem mondhatjuk, hogy rám erőltetted volna. Viszont az igazság az, hogy amit kérsz tőlem, azt önmagamtól nem tenném meg, sőt nem akarom megtenni. Ahhoz, hogy tényleg rászánjam magam, ahhoz meg kellene értenem, hogy miért jó nekem, vagy neked, ha amit kérsz, azt megteszem, illetve milyen kárunk származik abból, ha nem teszem meg. Ha erről meggyőzöl, akkor esetleg lehet, hogy hajlandó leszek megtenni, de tudnod kell, hogy nem szívesen teszem és jelenleg még nem is vagyok meggyőzve, így jobban hajlok afelé, hogy ne tegyem meg. De dönteni még nem döntöttem.”.


Ha ezt az illető megérti, akkor elkezdődhet valamiféle párbeszéd. Ha nem érti meg, akkor az illető csak kihasználni akar, így nem baj, ha esetleg ezt zokon veszi. Hosszútávon csak te nyersz vele.


* * * * *


Ha ismernénk a konkrét helyzetet, hogy mi a tényleges döntés, akkor ennél konkrétabb választ is adhatunk. Ha esetleg a kérdés kényesebb, akkor írd meg privátban, hátha tudok segíteni, bár a tényleged döntést neked kell ugye meghozni.

2012. okt. 1. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!