Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Szociális fóbiát hogyan lehet...

Szociális fóbiát hogyan lehet leküzdeni?

Figyelt kérdés

Olvastam egy cikket,és rájöttem hogy nekem is szociális fóbiám van:("Félek"az emberektől,amikor valaki néz,nagyon zavarba jövök,ha megszólít összevissza beszélek,ha röhögnek a buszmegállóban mindig azt hiszem hogy na biztos engem röhögnek ki.Buszon is mindig azon kattog az agyam,hogy na most vajon ki néz engem,vagy mikor fognak kiröhögni.Múltkor elestem a buszon,mert tök hirtelen megindult,nem röhögött senki,csak bámultak,de legszivesebben meghaltam volna szégyenemben:(Az emberekkel se tudok beszélgetni,vagy csak nagyon nehezen.És folyton izgulok,izzad a tenyerem,ami nagyon kellemetlen.Most új suliba járok,de egyszerűen képtelen vagyok bárkivel is beszélgetni,agy csak úgy odamenni.Fogalmam sincs hogy mit mondjak,vagy kérdezzek.Van 2 csak akivel szoktam dumálgatni,de ennyi.Szerintem a többiek is utálnak engem,lehet hogy negatív kisugárzásom van?Nagyon rossz.Ha mondjuk odajönne hozzám az a fiú,aki tetszik,tuti hogy elájulnék,vagy minimum megnémulnék,nem hogy még flörtöljek vele.

Az a legrosszabb hogy ha akarnám lehetne egy csomó barátom,mehetnék sok mindenfele,ismerkedhetnék,lehetne pasim is,amiket persze akarok,de nem megy.Egéswz nyáron itthon ültem,nem mentem sehova.Ha hívnak is,ami nagyon ritkán van,inkább lemondom.Nagyon nincs önbizalmam se.Nem szeretem magam,sőt utálom.Tudom,mindig mondják,hogy mondogasd magadban,hogy "szép vagyok,okos vagyok"blablabla....Nekem ez így nem megy:(El vagyok keseredve,már nem tudom mit tegyek.Egyszerűen nincs kedvem kimozdulni a lakásból sehova:(Segítsetek!:(

L/16


2009. nov. 24. 14:26
1 2
 1/20 anonim válasza:
56%

Nos, éppen ezért jók ezek a cikkek, amiket kétes hírű médiumokban olvashatsz, értve ezalatt az internetet, ugyanúgy mint a blikk-nők lapja-story-és egyéb újságokat... Ilyen alapon szerintem az emberek 99 százalékának ,,szociális fóbiája'' van...nem gyanús? Az hogy állnak a buszmegállóban ketten és nevetnek, az szinte biztos hogy nem rólad szól :) Csak nyilván zavar. Engem is zavarna, ha csak hárman várnánk a buszt...

A buszon ki néz téged? Nos, ez jó kérdés, de tényleg ne stresszelj :) Az, amiket az ember a tévében lát, az is sarkított eset. Nem túl valószínű, hogy bárki utánad rohan és megerőszakol, vagy akármi... (Különben lehet, hogy azért néz Téged, mert Te vagy az egyetlen ember, akit értelmesnek talál...én legalábbis ezért szoktam másokat nézni.) Jaa, és hidd el: senki nem szeret elesni a buszon, de egyébként se ;)

Amúgy velem is ez volt/van: én se beszélgetek-beszélgettem senkivel, és higyj nekem, mint ,,nagy öregnek'': jobb is így. Legalábbis látva hogy mi lett az egyszervolt osztálytársaimból...hát nem semmi. Még szerencse, hogy lassan kilencedik hónapja már nem keresnek, és msn-en is letiltottam őket...

Na, lassan indulnom kell, úgyhogy még egy dolgot a végére. Szerintem egyáltalán nem Veled van a baj...illetve nem úgy van Veled baj, ahogy azt Te gondolod. Egyszerűen csak nem vagy társasági ember. Én se vagyok az, mások se azok. Egyszerűen fogadd el hogy így van. Ha meg változtatni szeretnél rajta, akkor azért Neked is kell tenned :) Például hogy megkérdezed a ,,2 csajt, akivel szoktál dumálgatni'', hogy nincs-e kedvük elmenni veled moziba, koncertre, vagy akárhova, ahova szeretnél elmenni. És hidd el: lesz kedvük :) Előbb vagy utóbb biztosan. Csak türelem, és kitartás :)

2009. nov. 24. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
88%

Nekem is két-három éve volt hasonló. Rettenetesen féltem mindentől, miután általános suliban nyolc éven át én voltam az áldozati bárány. Mindig engem bántottak, az én rajzaimat köpték le vagy tépték szét, az én táskámat rugdosták széjjel, az én tolltartómat tették tönkre vagy alaposan elagyabugyáltak. Középsuliban a dolog folytatódott, csak ezerszer rosszabbul. Mindig üldözési mániám volt, hogy mindenki engem nevet ki, hogy szánalmas vagyok és túl csúnya. Aztán osztályfőnököm, egyik legkedvesebb tanár, akit ismerek, megismertetett egy sráccal... aki végül megismertetett pár barátjával és a párommal. Az elején fura volt, de mikor felismertem, hogy ők igenis segíteni akarnak nekem túlélni a bántásokat, meg akarnak védeni a többiektől és talpra akarnak állítani, egyre többet nevettem én is. És mikor két éve össze is jöttem a barátommal, azóta teljesen ki lettem cserélve. Én sem szeretek attól függetlenül programokra járni, nagy társaságokban hülyülni vagy bulizgatni, maradok a sarokban, de már nem egyedül, mert van valaki velem, legalább egyvalaki, akivel nevethetek. Azóta néha alig lehet befogni a szám, annyit tudok beszélni, ha beindulok és nyitottabb lettem azok felé, akik normálisak vagy azok első-második látásra.

Engem a szerelem húzott ki a hasonló bajból. Ki tudja, téged mi fog:)

2009. nov. 24. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
82%

Ha valaki nem szeret a figyelem középpontjában lenni, meg nagy bulikra járni, az introvertált (kb. befelé forduló). Ha valaki meg van róla győződve, hogy rajta nevetnek, az durva önbizalomhiány. Ha valaki retteg attól, hogy nevetségessé válik, az meg szociális fóbia. Ismerem mindhármat. Ez 3 különböző dolog, amik gyakran együtt fordulnak elő, de nem szabad egy kalap alá venni őket. Az emberek kb 50%-a introvertált, ezzel valójában semmi baj nincs, a másik két dolog viszont rendesen meg tudja nehezíteni az életet. A fóbia ráadásul alaptalan félelem. Még akkor is félsz a megszégyenüléstől, ha tudod, hogy nincs rá okod. Olyan ez, mint amikor magasan vagy, ezerféle módon biztosítva vagy a lezuhanás ellen, de mégis félsz, ha lenézel.


Az introvertáltságot nem kell legyőzni, nem lehet és nem is nyernél semmit, ha esetleg sikerülne.


Az önbizalomhiány kis önismerettel, barátokkal legyőzhető, és segít az is, ha olyan dolgokat teszel, amiktől nő az önbizalmad (ki gondolta volna...). Egyébként ha rajtad nevetnek, akkor figyelj oda, hogy miről beszélnek és ki fog derülni, hogy téged mégcsak észre sem vesznek. És próbáld megérteni valahogy, hogy a többi ember nem tökéletes, csak te látod úgy, hogy nekik semmi bajuk. Annyi ostoba, tudatlan, elvakult ember van a világon, vedd észre őket, nem nehéz, nem is tudom... pl nézz ki az ablakon :)


Szociális fóbia ellen meg legjobb, ha szembe mész a félelmeiddel, erre sajnos nincs jobb mód. Én rá voltam kényszerülve, hogy ilyen-olyan ügyek miatt kommunikáljak ismeretlenekkel (ügyintézők, eladók, ilyesmi) meg később szaktársakkal (közös feladat miatt). Ez segített, mert egész könnyen ment (hidd el, nem azért mert annyira értek az emberekhez) és a fóbia enyhült. De ha nem vagy rákényszerülve a változásra, akkor nemtom mit tehetsz, max okulsz az esetemből.


Nah, remélem segítettem.


wall of text off :)

2009. nov. 24. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
nekem is van ilyenem.nagyon rossz
2009. nov. 26. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
egyébként,írtam neked 1 email-t,majd nézd meg nem muszáj válaszolni rá ha nem szeretnél
2009. nov. 27. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
nekem is ez van
2010. ápr. 25. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
nekem is :/
2010. dec. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim válasza:
Sziasztok! Nekem is vannak hasonló érzéseim.. Mert ezek érzések, semmi mások, nincs fizikai lényegük, csak a mi fejünkben... Tudom, hogy én generálom a bajt magamnak, és nem is bánt senki, mégis olyannyira erős az önmegfigyelésem, hogy szorongást vált ki belőlem. A sztori, ami kiváltott nálam egy pánikrohamot az az volt, hogy a munkatársakkal elmentünk "csapatot építeni" 2 napra. Mikor másnap reggeliztünk, nem tudtam inni, mert annyira remegett a fejem, mert azt gondoltam, hogy mások engem néznek, hogyan teszem mindezt... Persze, senki sem nézett, de akkor ezt nem értettem meg... legszívesebben elmenekültem volna, de nem volt hová, vidéken voltunk és nem akartam, hogy mások kérdéseinek legyek kitéve... Borzalom volt az a reggeli... Elmentem dokihoz, írt fel Rudotelt, amit pl. meeting-ek előtt kell bevennem és azt mondta, ha lesznek jó élményeim (azaz rájövök,hogy nem néz senki és nem bánt senki), akkor elhagyhatom a szert. Valahogy jobban lettem, nem is kellett gyógyszer majd fél évig. Majd most ismét előjött, átköltöztünk a cégnél egy olyan irodába, ahol főnök, beosztott egy helyen van..... :( Az asztalomnál is ül egy főnök, aki nagyon feszélyez... Ezért, hogy ne lássam, vettem egy nagy szobanövényt és a látóterünkbe tettem. Másnap megszólalt, hogy "tudom ám, miért tetted ide, hogy ne lássalak és eltakard magad, jól el tudsz bújni mögé"..... És arrébb húzta, mondanom sem kell, most egész nap láthat.. (vissza nem húzhatom a virágot,mert akkor egyértelmű, hogy miatta vettem)... Szóval....Tudom, hogy ez hülyeség, hiszen nem néz, nem figyel (hiszen nem is az én főnököm), de én generálok magamnak egy olyan gondolatot, aminek 100-as pulzus és szorongás vége... Barátok, célok, motivációk, ami kizökkent a gondolatainkból, azok segíthetnek. Kassai Csilla (keressetek rá youtube-n) szerint az a hangulat, ami 21 napig fennáll, az beférkőzik a lelkünkbe..Legyen az rossz vagy jó...tehát 21 napig érdemes lenne jól érezni magunkat, hogy az állandósulni tudjon és ne a rossz. Jó volna olyan emberekkel írni, beszélgetni, akik hasonló problémával küzdenek. Esetleg székesfehérvári önfejlesztő tréningről tudtok? (pirosalma01@citromail.hu) Üdv!
2012. júl. 15. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Én el szoktam mondani embereknek, hogy ilyenem van, és utána akkor annyira már nem parázok, próbáld ki :) Pókfobiához vagy tériszonyhoz szoktam hasonlítani, és elmondom, hogy ez is ugyanolyan alaptalan hülyeség, csakhát ezzel hiába vagyok tisztában, attól még félek. Fontos, hogy megértsék milyen ez, mert ha nem hasonlítod olyasmihez, amit ismernek, akkor azt kockáztatod, hogy valami elmebetegnek hisznek és félve elkerülnek (épp ezért főnöknek, munkatársaknak csak óvatosan mondd el, ha egyáltalán elmondod).


Ez a fejremegős dolog ez pfehh. Nálam az érettségi banketten volt ilyen, meg vendégségben. Banketten ráadásul annyira feszült voltam meg merev, hogy a villa rendszeresen beleakadt a szám szélébe ahogy ettem, mintha nem találnék bele a saját számba. Most így visszagondolva röhögök ezen, de akkor legszivesebben hazarohantam volna.


Nagyon utálom ezt a fóbiát, de egy ideje szégyen helyett már csak frusztráltságot érzek ilyen esetekben. Mint valami idióta visszamaradt reflex, aminek semmi értelme és csak a baj van vele.

2012. júl. 17. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Bécs P válasza:
Fóbiák hátterében általában szorongás áll. A szorongás sajnos úgy működik, hogy nagyon gyorsan keres magának tárgyat, és így kialakulnak például a különböző fóbiák vagy kényszerbetegségek, stb. A helyzet súlyosságától is függ. Ha az ember saját magától nem tudja "leküzdeni", akkor szerintem elkerülhetetlen pszichológus. Az is egy jó módszer lehet, ha azokkal a helyzetekkel szembenézel, és folyamatosan beleviszed magad, amik ezt a szorongást okozzák. Ugyanakkor azt is kell tudni, hogyha a szorongásnak nem a gyökere "van megfogva", és nem lesz semlegesítve, akkor a szorongás könnyen kereshet mást magának tárgyul. (Éppen ezért pl. általában a fóbiát lebontják először, aztán előjön a szorongás) Én mindenképpen olyan helyzetekbe vinném bele magam, amik az önbizalmat erősítik (erős önbizalom szerintem kizárja az ilyen típusú fóbiákat), az önismeretemet fejleszteném, és megpróbálnék (mégha nem is érzem úgy magam) sokat nevetni, viccelődni, rendszeres testmozgást (pl fél óra kocogás) végezni, kis célokat kitűzni magam elé, amiket biztos, hogy meg tudok valósítani, aprócska, kis célok. És ha elértem, akkor megpróbálni örülni annak, hogy sikerült, és megdícsérni magamat. Ajánlom még figyelmedbe a citromfű teát, illetve egyéb ilyen jellegű teákat/kapszulákat, és pl. egy autogén tréning elsajátítását. :-)
2014. febr. 1. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!