Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Az ilyen mentális betegségekke...

Az ilyen mentális betegségekkel jobb nem szembesülni? (pl marihuánával)

Figyelt kérdés
Azon gondolkodtam, hogy ugye mondják, hogy marihuána előhozhat paranoiát, meg ilyesmiket (hozzá teszem, erre nagyon kicsi az esély) és, hogy ez milyen rossz. Na de ha az emberben eleve benne van a "para", akkor biztos jobb úgy leélnie az életét, hogy ezt végig "elzárva" tartja? Az egy dolog, hogy rossz élmény, de ha már szembesült vele, akkor legalább már tud róla, nem? És esetleg már tud is kezdeni vele valamit. Nekem ez így logikusnak tűnik. Vélemények?

2014. máj. 19. 20:42
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Ha az az alapállás, hogy nem tudjuk, miről beszélünk, miért kérdezel?
2014. máj. 20. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
Meghallgattam a véleményetek nem? Csak én is elmondtam az enyémet. Ennyi történt, szerintem semmi gond nincs ezzel :D Na minden jót!
2014. máj. 20. 21:25
 13/18 Srapnel ***** válasza:

"Értem és lehet, hogy részben igazad van, bár még mindig nem győztél meg teljesen. Ezek a dolgok mind lelki dolgok, a fejben zajlódnak le. Nem olyanok, mint a fizikai betegségek, vagy sérülések. És minden ember más, hiába a diagnózisok, meg a tudományos nevek."


Látod, pont ez a lényeg és az egész véleményed tartalmával a probléma. A világ megértésének nem az a működő eszköze, hogy a hallucinációkra és egyéb módosult tudatállapotban tapasztalt érzésekre és gondolatokra támaszkodunk. Mert sajnos ez utóbbiaknál soha nem tudhatod, hogy mi az, ami a valódi tudás és mi az, ami csak a szernek a hatása. Megkaphatod a megértés érzését konkrét tartalom nélkül. Lehet, hogy érzed, hogy "mindent értek", de konkrétumok szintjén semmi értelmeset/újat nem tudnál összerakni belőle. Már pedig, ha nem tudod nekem levezetni, hogy az miért valódi tudás, akkor innentől magad sem lehetsz biztos benne, hogy a tudást birtoklod. Így minden eddigi állításod is romba dől.


"Nekem van ismerősöm, akinek volt bad-tripje (bár nem fűtől). Teljesen kifordult magából, eléggé ijesztő volt. De ennek hatására teljesen felhagyott a tudatmódosítással."


Ebből te általánosítasz arra, hogy másnál is így volt/van/lesz. Ezt anektodtikus érvelésnek hívják. Tipikus hiba.


"Utólag most már azt mondja, hogy úgy érzi, megérte, mert sokat tanult belőle."


Egyrészt mert utólag érezheti így, eléggé érdekelt eme megnyugvásban. Másrészt ebből nem következik, hogy ez egy általánosan jó módszer.

2014. máj. 20. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

"Ebből te általánosítasz arra, hogy másnál is így volt/van/lesz. Ezt anektodtikus érvelésnek hívják. Tipikus hiba." Nem csak ebből az egy esetből általánosítok erre, másfelől is hallottam már ilyen történeteket. Lehet, hogy nem tökéletes módszer ezt nem tagadom, bár vannak pszichológusok akik használnák terápiás eszközként a hallucinogéneket. Nem én vagyok az első, akinek ez eszébe jutott, a gond csak az, hogy az emberek 90%-a amint meghallja a szót, hogy "drog" vagy "tudatmódosítás" kapásból legyint. Pedig sokan azt sem tudják, mi a különbség az LSD és a heroin között...

"Már pedig, ha nem tudod nekem levezetni, hogy az miért valódi tudás, akkor innentől magad sem lehetsz biztos benne, hogy a tudást birtoklod"

Na most pont ez az a része a dolognak, amit nagyon de nagyon nehéz elmagyarázni. Mondjuk az is igaz, hogyha te odamész egy kőbunkó alkesz állathoz, valószínű, hogy neki sem fogod tudni meg magyarázni, hogy te "bölcsebb" ember vagy mint ő. És egy buddhista mester szerinted tudna neked olyan 10-20 sort írni, ami után a homlokodra csapnál, hogy hűha? Félre értés ne essék, nem arról beszélek, hogy én egy megvilágosodott guru vagyok, vagy, hogy felsőbbrendű vagyok mint bárki más. Csak ezek olyan dolgok, amiken az embernek magának kell átesnie, így vagy úgy. Nem mondom, hogy ehhez feltétlenül tudatmódosításra van szükség, mindenki megtalálhatja a maga útját.

2014. máj. 21. 00:03
 15/18 A kérdező kommentje:

A világ lehetne teljesen másmilyen is, gyökeresen másmilyen. Teljesen esetleges, hogy az életünk olyan amilyen. A józan állapot az alapállapot, ez van, ezt kaptuk, alkalmazkodni kell hozzá nyilván. De egyrészt ez is csak átmeneti (születés és halál között), másrészt a Nagy Egészhez minden hozzá tartozik. Én úgy érzem, hogy csak nemrégiben értettem meg többek között ennek a jelentőségét is LSD hatására (volt kb 2 erősebb tripem + 1-2 lightosabb az elmúlt 1 évben).

Határozottan magabiztosabbnak is érzem magam mint régen. Enyém a kontroll, én irányítom az életemet. Ugyanakkor azt is tudom, hogy bármi lehetséges épp ezért már nem igazán aggódom a dolgokon. Az igazat megvallva már a haláltól sem félek. Átmentem megfigyelőbe, annak látom a dolgokat, amik, nem pedig annak, amit az egóm leszűr belőle. A világról alkotott képem eléggé megváltozott, bár nagyon sokáig realista, ateista nézeteket valltam, most már kialakult egy afféle furcsa és eléggé egyedi hitem. Határozottan úgy érzem, hogy valami nagy dolognak vagyok a része. Na mindegy, ebbe most inkább nem mennék komolyabban bele.

Így röviden tömören ennyi. Nem hiszem, hogy valaha is lesz olyan időszak az életemben, amikor úgy fogok visszatekinteni ezekre a dolgokra, hogy "hű ezt nagyon nem kellett volna". És igen, azt is gondolom, hogy ez egy NAGYON kiaknázatlan lehetőség az emberiség számára. Sajnálom, hogy elítélik az emberek.

Nah jó volt ezt így kiírni magamból :D

2014. máj. 21. 00:28
 16/18 Srapnel ***** válasza:
Javaslom a pszichiátriai tudománytörténet alapos áttanulmányozását. Az LSD konkrétan gyógyszerként indult. Aztán sajnos nem felelt meg. Mert nem stabil. Nem üzembiztos. Nehéz adagolni, nehéz kontrollálni. Tehát általános célra nem alkalmas. Hiába akarod itt elővenni a drogok társadalomformálásának ötletét, mert már ez régi dolog. Nem ment. Te simán csak egy múltbéli kudarcot akarsz újra elővenni. Ez van.
2014. máj. 21. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:

Én egyetértek azzal, hogy jó, ha valaki kipróbálja a füvet, mintegy feltérképezve mentális állapotát. Az viszont nagyon fontos, hogy mindig ott legyen az alany mellett egy tapasztalt segítő. Egy tapasztaltabb ember, aki tudja, hogy egy esetleges pánikroham esetén hogy kell fellépni, megnyugtatni az alanyt.

Amerikában klinikai körülmények között sikeresen végeztek ilyen önkéntes kísérleteket.

2014. máj. 23. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Srapnel ***** válasza:

"Én egyetértek azzal, hogy jó, ha valaki kipróbálja a füvet, mintegy feltérképezve mentális állapotát."


Miért is jó? Mi az, hogy "feltérképezze mentális állapotát"? Mi az, hogy mentális állapot?

2014. máj. 24. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!