Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Aki okosabb az átlagnál, de...

Aki okosabb az átlagnál, de kevesebb a pénze, az mitöl jobb ember?

Figyelt kérdés
2014. dec. 20. 11:30
 1/9 2xSü ***** válasza:
70%

Visszakérdezek: Mitől jobb egy ember, mint egy másik? Miben áll a jobbsága egy embernek, mint egy másiknak?


Én valahol azt gondolom, hogy ennek sokféle aspektusa van. Mindenesetre induljunk ki abból, hogy azt tartjuk jobb embernek, aki a világot jobbá tudja tenni. A világnak ő maga is része, én is része vagyok, te is része vagy, így bármelyikre van is hatással, az egész világra van hatással. Pl. ha én alkoholista vagyok, és leszokok az alkoholról, akkor a világ alkoholistáinak a számát is csökkentem, ergo az egész világra vagyok hatással, hiszen annak én is része vagyok.


Oké. Mi az anyagi gazdagság? Bizonyos anyagi javak birtoklása. Viszont minden ember az életében vajmi kevés dologra tesz szert. A ruhára és a koporsóra, amiben eltemetik. Minden más csak ideiglenesen van nála. Valahonnan kapta és valakinek átadja. Van sok pénzed, és adományozol is a rászorulóknak? A pénzt te is kaptad valahonnan. Mindegy honnan. Itt csak az anyagi javak vándorlásáról van szó, ha objektíven nézem, még akkor is, ha adakozni szép és jó dolog, igazán nemes gesztus.


De összességében a világot nem teszi jobbá az, ha valaki gazdag. Ha te gazdagabb lettél, hát más szegényebb. Ha te szegényebb lettél, hát más gazdagabb. A világ egészének vagyona nem változik, csak átrendeződik.


Ami igazán jobbá teszi a világot az az, amit hozzá tudsz tenni. Ha valami kevésbé értékesből egy értékesebb dolgot tudsz csinálni, akár közvetlenül, akár közvetve. Az hogy ebből meg is gazdagodsz, vagy éppen nem, az másodlagos kérdés. A világ egészében található értéket növeled, ami valóban jobbá képes tenni a világot.


Az, hogy pusztán gazdag valaki, az nem teszi jobbá a világot. De nem is zárja ki, hogy jobbá tegye. Ha gazdagon te magad is dolgozol, akkor a kettő együtt megvalósulhat. De általában azért mégis csak az szokott lenni, hogy aki gazdag, az kevesebbet dolgozik – legyen szó fizikai munkáról, feltalálásról, innovációról, stb… Sőt valószínű úgy tudja a vagyonát gyarapítani, hogy tevőlegesen semmit nem tesz hozzá a világhoz, ilyen módon a világot nem teszi jobbá, sőt némiképpen hozzájárulhat az igazságtalanság fokozásához.


Aki okos, abban nagyobb potenciál van arra, hogy a tudását olyan dologra használja, ami valódi értéket teremt. Feltalál egy energiatakarékosabb izzót, leprogramoz egy honlapot, ami miatt sok ember munkáját spórolja meg, vagy megtervez egy hidat, ami megint csak sok ember életét teszi könnyebbé, akkor a világot jobbá tette, hiszen az így felszabadult energiát, időt hasznosabb, produktívabb módon vagyunk képesek felhasználni, vagy ha a gyakorlatban mégsem, akkor is a lehetőség megvan rá, ha csak egy ember él ezzel a lehetőséggel, már értéket teremtettünk.


Persze aki okos, az is lehet lusta, lehet, hogy nem használja ki a képességeit, de mégis nagyobb az esélye, hogy a világot egy okos ember teszi jobbá és nem egy gazdag.


Igen, a két dolog nem zárja ki egymást. Lehet valaki okos és gazdag, lehet hülye és szegény. De itt az „okos és szegény” illetve a „hülye, de gazdag” van szembe állítva, és a fenti okok miatt az előbbire voksolnék.


Elég megnézni a történelmet. A történelem kit tart számon? Azokat, akik nagy mértékben jobbá, vagy rosszabbá tették a világot. Ha megnézed a történelmet, akkor sok olyan embert tartunk számon, akik jobbá tették a világot, felfedeztek valamit, stb…, de szegényen éltek, vagy szegényen haltak meg. Fordítva már kevesebb a példa. Nem nagyon tartjuk számon azokat, akik nagyon gazdagok voltak, de különösképpen nem csináltak semmit. Pár nagyon gazdag ember van a történelemben, de inkább úgy, mint körülmény, mint akadály, ellenség, stb… Ha egy gazdag embert pozitív módon tartunk számon, akkor sem a gazdagsága miatt, hanem a tettei miatt.

2014. dec. 20. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Miért,ki mondta,hogy jobb?
2014. dec. 20. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Egy másik kérdésnél,egy kommentelő válaszával kapcs tettem fel a kérdést:


http://www.gyakorikerdesek.hu/szerelem-szex__parkapcsolatok_..


tegnapelőtt 16:04

2014. dec. 20. 14:28
 4/9 anonim válasza:

nem akarok egoista lenni. de ,hogy a kérdéshez hozzá tudjak szólni , ez hozzá tartozik. kicsit okosabb vagyok az átlagnál. nagy a lexikai tudásom is, több irányban. könnyen tanulok, fogékony vagyok az új dolgokra. sokat is olvasok. tényleg jó a memóriám, sokszor nagy hasznát veszem.

most készülök egyetemre. átlag alatti szinten élek.

nagyon örülnék, ha lenne lakásom, mint pár osztálytársamnak.

de nem cserélnék velük, mert tudom hogy vannak nehézségeik, sokat kell tanulniuk, hogy jó eredményeket érjenek el.

én meg szinte tanulás nélkül, mindent megjegyzek.

ez remélem megmarad egy életen át.

és az anyagi jólét bármikor megváltozhat.

2014. dec. 20. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Attól, hogy nem tesz fel ilyen hülye kérdéseket. Az megfizethetetlen.
2014. dec. 21. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 rmis válasza:

Szerintem, mielőtt nagyon egoista lennél, tanulj meg helyesen írni. Ha olyan nagy a lexikális tudásod, akkor miért nem tudsz 1 mondatot normálisan leírni? (pl. kisbetűvel kezded, a "de" szóval...stb) Szerintem ne az egyetemet kezdd el, hanem a gimnáziumot fejezd be tisztességgel. Akkor talán nem fogsz ilyen hülyeségeket kérdezni az átlagon felüli eszeddel.

További szép napot.

2014. dec. 21. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Már megint egy tanár bácsi-néni azt hiszi,hogy a helyesírástól lesz jobb a Világ!!

Szerintem magyar ember Jó napot! kiván nem "szép napot"!!!!


Ki fog problémát megoldani,életet vagy Világot menteni? A 70IQ-s kiváló helyesen író,vagy a 140IQ-s zseni?


Az "átlag" ember a zsenit nem érti ,ugyan úgy mint az elmezavarodottat,na és egy csoportba sorolja öket.


A tudás és tehetség többet ér az agyagi javaknál,mert bármikor materizálható.

2014. dec. 25. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Utolsó, most szólok, hogy te nem vagy zseni. Egy elnyomott kissrác vagy, aki a kisebbségi komplexusát próbálja valahogy kezelni, fantáziálásokkal.


Kérdező, a jóemberség nem függ össze a pénzzel. De általában békaperspektívából az sem tűnik jó embernek, aki tényleg az. Szóval előbb pénzed legyen, aztán majd látóköröd is lesz hozzá.

2014. dec. 25. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

@ #7/8

Nem azért, de ha nem tűnt volna fel, elég szoros összefüggés van az intelligencia és a helyesírás között. Hadd ne magyarázzam... :)

2014. dec. 26. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!