Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Konkrétan mire jó a fi relé?

Konkrétan mire jó a fi relé?

Figyelt kérdés
Megéri beszereltetni?

#villany #ház #áram #Fi-relé #biztosíték #elektronika, #villanyászat
2021. máj. 8. 21:49
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
79%

Azt még senki nem írta, hogy mit tud a fí-relé a sima automata biztosítékkal összehasonlítva.


A biztosíték azt veszi észre, ha túl nagy áram folyik. Mert például zárlat van vagy a fázis meg a nulla, vagy a fázis meg a földelés között. Ez egy tipikus hiba, ilyenkor - adott kismegszakító tervezési paramétereitől függően - kis idő után lekapcsol. (Rövid ideig tűrnie kell a kismegszakítónak a túláramot is, és csak utána lekapcsolni.) Mondjuk lekapcsol, ha 16 A-nál nagyobb az áram.


Ezzel szemben a fí-relé azt nézi, hogy ami bement a fázison, az mind visszajön-e a nullán. Ha nem, az azt jelenti, hogy valahol elszivárog. Például az egyik készülék testzárlatos egy kicsit, pár tíz milliamper a burkolat felé szökik. Lehet olyan gyenge a testzárlat, hogy az a biztosítéknak még nem tűnik fel, mert nem akkora a túláram, de a fí-relé már sokkal kisebb elszökő áram esetén lekapcsol, mint amekkora túláramra a biztosíték lekapcsolna (kb. ezerszeres a különbség), és sokkal gyorsabban is. Ezt azért teheti meg, mert az elszivárgó áram már sokkal kisebb erősségnél hibának a tünete.


Persze mivel a hálózatok nem tökéletesek, valamennyi áram elszökik. Főleg a fürdőszobában. Ezért régi házakban gyakran alapból nagy az elszivárgás és néha "hamis riasztás" miatt lekapcsol a fí-relé, vagy eleve nagyobb tűréshatárút kell beépíteni (ami cserébe csak a nagyobb hibát fogja kimutatni). Új házakban megoldható, hogy a fürdőszoba egy külön kör saját fí-relével, a ház többi része meg külön van. Így a fürdőszobai nagyobb normális szivárgás miatt nem kell az egész házba nagyobb tűréshatárt választani.

2021. máj. 8. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%
Azért ha a 30mA-be nem fér bele a fürdőszoba, lehet el kéne gondolkodni az újrahúzáson, mert az már nem kis szivárgás.
2021. máj. 8. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
100%
#12, úgy értettem, hogy jobb, ha nem kell az egész házat csak a fürdő miatt egy 30 mA-s fí-relére rakni, mikor a ház többi részének mondjuk 10 mA is elég lenne.
2021. máj. 8. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

9# “ Az engem is érdekelne, hogy az ARD, hogyan különbözteti meg az ívet, ”


Állítólag rég kísérleteznek vele, 2 éve volt kb. az okítás, akkor mondták, hogy mára megbízhatóan meg rudja különbözteteni.

Gondolom nem lehet egy mondatban megválaszolni, külön szakma lehet ez.


Annyit tudni, hogy a mért értékeket ugye gyűjtik megfelelően nagy felbontásban, a mai mikrokontrollerekkel meg nem tart sokáig egy fourier-transzformációt elvégezni, és akkor frekvenciatartományban lehet vizsgálgatni az frekiösszetevőket. Nekem így elsőre az ugrana be, hogy egy kommutátor viszonylag konstans alapfrekvemciával szikrázik, míg egy kontakthibás kapcsoló totál ütemtelenül.

2021. máj. 8. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy a 11es írja. Nekünk is régi rendszerre lett kibővítve egy új biztosítéktábla (konyha), minden nagyobb fogyasztó kapott külön áramkört, és egy fí relét. Nos nagy ritkán bizony leold, hozzátenném, hogy olyan helyen lakunk, ahol elég nagy a feszültségingadozás a hálózattol, szóval erre is érzékeny lehet (főleg mikor nagyon hirtelen zuhan a feszültség). De nagyon ritkán van ilyen, szóval szerintem jó, alapból minimális befektetés.
2021. máj. 9. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%

"Ugyanis ekkor a parazitakapacitás, ami a tested és a föld között van, lecsökken."

Ajjaj... :D


"a fi relé figyeli az ellenállás-különbséget a hálózaton, ha egy egy nagy ellenállás alakulna ki a hálózaton "

Inkább higgyük azt, amit a többiek írnak, hogy azt nézi, van-e különbség.


"Azt még senki nem írta, hogy mit tud a fí-relé "

Ha a senki jelentése a "csak vagy hárman", akkor senki. :D


"egy kommutátor viszonylag konstans alapfrekvenciával szikrázik"

Mivel álló helyzetből indul, és terheléstől függően valamekkora fordulatszámig jut el, hát legfeljebb a motor gyári száma konstans. :D

2021. máj. 9. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:

“ Mivel álló helyzetből indul, és terheléstől függően valamekkora fordulatszámig jut el, hát legfeljebb a motor gyári száma konstans. :D”


Most nagyon humorosat mondtál. Várj, megcsiklandozom magam és röhögök én is. 🤣


Vagy azon a szinten, hogy spektrumokról beszéljünk, mintavételezésről, és digitális jelfeldolgozásról?


Ha nem az sem baj. Csak látod a különbséget egy kommutátor és egy kapcsoló nem kívánt szikrája közt. Na ezt a különbséget próbálják szoftveresen kiszűrni.


De ha azt mondod lehetetlen, majd utánanézek, hogy a konszernnél hol foglalkoznak ennek a fejlesztésével, és szólok nekik hogy feleslegesen fáradoznak, a gyakorin is megmondták hogy ez marhaság. :)

2021. máj. 9. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:

"Vagy azon a szinten, hogy spektrumokról beszéljünk, mintavételezésről, és digitális jelfeldolgozásról?"

Ki nincs azon? Ettől még egy kommutátoros motor kefeszikrázásának nincs konstans frekvenciája.

2021. máj. 9. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 qkker1 ***** válasza:
100%

"Hát a szerelő azt mondta, hogy érdemes beszerelni, ha mondjuk beledugunk egy ollót a konnektorba, és összeér a pozitiv és a negativ, akkor lekapcsol az áram, mielőtt rázna. Ez igaz?"


Ezt a szerelőt küld el a halál retkes fäszára!

1. váltóáramnál nincs negatív és pozitív!

2. zárlatnál nem az ÉV-relé fog leoldani, hanem a kismegszakító!


Ettől függetlenül hasznos/életmentő lehet az ÉV-relé.

2021. máj. 9. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

“ Ettől még egy kommutátoros motor kefeszikrázásának nincs konstans frekvenciája.”


Konstans fordulaton felfedezhető némi periodicitás. Nyilván nem azonnal oldok le az első szikránál, mert akkor egy lámpa lekapcsolása ki “kiverné a biztosítékot”.


A felfutás normál esetben pár másodperc, folyamatosan növekvő alapharmonikussal. Ha Jóska gyepálja a flexet, akkor is jól kiszűrhető a rendszerből, mert az is lassú változásnak számít ns-os mintavételezésnél.


A kiértékelésnél meg édes mindegy, hogy a kapcsolót mondjuk hagyom 5s-ig szikrázni, miután kiértékelem az 5s mintavételeit és csak utána oldok le, ha észre veszem, hogy a jelek 60% nem kommutátorra utal.

A lényeg, hogy nem gyújtottam fel a házat.


De manapság egyébként nem is agyalnak ennyit vele. Teszelnek, gyüjtik a mintákat, és össze kell százalékosan hasonlítani, mint ahogy egy ujjlenyomatolvasó csinálja. Az elején beszkenneled az ujjad párszor, képez egy átlagot, és ha lehúzáskor 60%-ban felismeri akkor már nagyon jó eséllyel a te ujjad.


De felesleges rugózni rajta, létezik és működik. És van aki nálunk jobban tudja.

2021. máj. 9. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!