Az 1993-ban mennyire volt nehezen elérhető egy szegény fiatal számára a videokamera/mikrofon/vágóprogram/számítógép, meg egy saját videós vállalkozás alapítása?

Figyelt kérdés

ma már ugye könnyebb, ott az okosteló, laptop, meg elolvashatod a neten hogy kell vágni, forgatni, tudsz tájékozódni.


de 1993 környékén egy kifejezetten szegény család gyermekeként mennyire volt nehéz megvásárolni ezeket a cuccokat?


nem volt még internetpenetráció, nem volt a háztartásokban számítógép, nem volt mobil, nem volt youtube, nem volt semmi olyasmi, ami ma könnyen elérhető.


mennyire volt nehéz, ha mondjuk vki kitalálta szegényebb fiatalként, hogy 16-18 évesen alapít egy saját céget, ami videóklipek gyártására specializálódik, és magyar együttesek, énekesek számára rendez meg videóklipeket? ez mennyire volt reális?


csak olyanok válaszát várom, akik akkoriban voltak fiatalok, és értik miről beszélek.


2023. jún. 8. 02:00
1 2 3 4
 11/35 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

[link]


Windows 98-ban raktam össze az első gépem, a szervizemben. Az akkoriban futó alkatrészekből, ami nem számított csúcskategóriának, de átlagosnak sem.

Úgy mondanám, hogy az akkori átlagos / gazdaságos konfig fölé céloztam valamivel, de nem a csúcsra.

Havi minimálbér: 19 500

Celeron 333 MHz

4,3 GB Seagate HDD

ABIT BH6

32 MB RAM

Nem sorolom, nagyjából 1 havi minimálbér, a fődarabok külön-külön értve.

15 collos monitor 2 havi.

160 ezret nyomtam el nagyjából, az 8 havi.

De a gép videófeldolgozásra teljesen alkalmatlan lett volna, még lejátszani se nagyon.

A videokártyának volt ugyan kompozit jelkimenete, amiről egy képcsöves TV működött volna, de azt sem lehetett akkoriban kihasználni.

Akkoriban kezdtek egyre többen internetezni az emberek, betárcsázós előfizetés 56K modemmel, lehetett fórumozni az Indexen, a Terminálon és mozgó GIF-ek ugráltak a monitoron.

Altavista kereső és magyar rokona az Altavizsla (Google nincs).

Programokat lehetett letöltögetni, kitapasztalni a gép működését, volt már F.O.S.I. warez is.

2023. jún. 8. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
54%
#11 Volt bőven 33.6K-s vagy lassabb (olcsóbb) modem is. 1993 volt a téma. Még TCP/IP stack sem volt beépítve a Windowsban. Nem volt semmi, csak megvett/lemásolt játék.
2023. jún. 8. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
100%

1993-as PC árlista:

[link]

Akkori minimálbér: 9000 Ft.

2023. jún. 8. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%
Tudom, mi a téma, egy főcímet még elbírok olvasni. Csak próbáltam kontextusba helyezni, hogy még 98-ban sem tartottunk ott (amit kifelejtettem, hogy nem PC-szerviz, hanem TV-video, ha valaki félreértené).
2023. jún. 8. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
100%
Tegyük hozzá akkor még értéknek számított mind a videózás mind a fotózás... ma már nem igazán az. Komplett filmeket "leforgatnak" CGI-vel, minimális élőmunka van benne.
2023. jún. 8. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
Így már világos.fényképet gondolom nem készített,de az sms írást hogyan oldották meg?
2023. jún. 8. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk a faluban 1998-be vett az iskola 2 db 286-os gépet, ekkor kezdődött az infó oktatás. 12-en voltunk egy osztályba, így 6-6 fő ült egy pc-nél, 2000-re már mindenkinek jutott egy, mert nyertek egy pályázatot így vettek 486-os gépeket.

Én 2001-ben kaptam az első pc-m pentium 2-es volt. 300MHz és 64 Mb ram, ezt használtan vettük 70000-ért. Ekkor a család havi bevétele 90000 ft körül volt. A faluba nekem volt ekkor a legjobb gépem.

Sok mindenre nem volt alkalmas, a divx 1 cd-s filmeknél a hang késett :(

Játékok közül az Age of empiers 2 ami jól futott, vagy a diabló, wolfeinstein. Tehát vágáshoz alkalmatlan volt.

Internet 2004-be lett a faluban, de nem sokan használták, mert perc alapu volt és 64 Kbit volt a csúcssebesség. Nekem 2006-ban lett netem otton, mert ekkor lett megfizethető, és már nem perc alapú volt. 512Kbit lett volna a sebesség papíron, de a felét sem tudta stabilan tartani.

2006-ban vettem meg az első "izmos" pc-et 178000, egész nyáron dolgoztam érte. Amd Athlon 64 3800+, 512 GB hdd, Asus geforce 6600GT 512MB, 2x1 GB ddr2 667MHZ ram (??régen volt). Még hozzá csaptam a ballagási pénzemet, így lett használt 19" crt sík képcsöves monitor, iróasztal, forgószék, multi nyomtató összesen 280000 ment el rá. Minimálbér 54000 ft/hó, 5,2 havi fizetés. Ezzel minden akkori játék futott.

2008-ban volt hálózat fejlestés és így lett 1 Mbites netem 8000ft/hó volt a havidíj, a minimálbér pedig 56000 ft ami olyan mintha most 24000 körül lenne.


A jelenlegi szembe szomszédom foglalkozott videozással a 90-es években. Neki volt egy komoly vállra támasztós kamerálya és egy komoly vhs lejátszója. A kettőt összekötve tv-n vágta a felvételeket.

98 körül cserélt kamerát, ez már elfér a kezében és mini vhs kazettákra vette fel a dolgokat, de ekkor még a vágási szokásain nem változtatott. A digitális korszakot elérve pedig abba hagyta, mert nem bírta megtanulni a dolgokat, főleg a pc-vel voltak a problémái.

2023. jún. 8. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 A kérdező kommentje:

1.

hát, a kérdésemben pont ezt írtam le én is, hogy ez nehéz volt, szval nemtom minek ez a kioktató hangnem.

2023. jún. 8. 12:28
 19/35 anonim ***** válasza:
93-ban C64 több ismerősömnek volt, illetve nekem is, de PC-je csak a kimondottan informatikával foglalkozó barátomnak, de még neki is csak EGA monitorral. Az EGA 640*350 pixelt tudott, 16 színben, szóval értelmezhetetlen volt a videovágás a PC-s életben.
2023. jún. 8. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 A kérdező kommentje:

5


nem, félreérted!

olyasvalakiről beszélek, aki tényleg megcsinált csóróként egy ilyen céget, és a kor legmenőbb magyar énekeseinek rendezett klipeket, és gyártott műsort tv-nek.

azon gondolkozom, azt hogy a fenébe, ha szegény volt saját bevallása szerint, meg nagxon fiatal max. 18, és akkor még jóval nehezebb volt ezekhez a műszaki cuccokhoz hozzájutni, és akárcsak amatőr módon is kitanulni ennek a folyamatát (kliprendezáés, készítés stb.)

arról nem is beszélve, hogy tudott ezeknek a sztároknak a közelébe kerülni, hogy vették őt komolyan, hogy lehet, hogy egy tinire bíztak klipek rendezését?

ezért dobtam be a kérdést, mert érdekel, hogy mások szerint is ez kicsit meredek, jól gondolom?

2023. jún. 8. 12:32
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!