Az 1993-ban mennyire volt nehezen elérhető egy szegény fiatal számára a videokamera/mikrofon/vágóprogram/számítógép, meg egy saját videós vállalkozás alapítása?

Figyelt kérdés

ma már ugye könnyebb, ott az okosteló, laptop, meg elolvashatod a neten hogy kell vágni, forgatni, tudsz tájékozódni.


de 1993 környékén egy kifejezetten szegény család gyermekeként mennyire volt nehéz megvásárolni ezeket a cuccokat?


nem volt még internetpenetráció, nem volt a háztartásokban számítógép, nem volt mobil, nem volt youtube, nem volt semmi olyasmi, ami ma könnyen elérhető.


mennyire volt nehéz, ha mondjuk vki kitalálta szegényebb fiatalként, hogy 16-18 évesen alapít egy saját céget, ami videóklipek gyártására specializálódik, és magyar együttesek, énekesek számára rendez meg videóklipeket? ez mennyire volt reális?


csak olyanok válaszát várom, akik akkoriban voltak fiatalok, és értik miről beszélek.


2023. jún. 8. 02:00
1 2 3 4
 31/35 anonim ***** válasza:
Tehát a klipek bizonyítják ezeket az állításokat szerinted?
2023. jún. 8. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/35 A kérdező kommentje:

igen!

utána tudtam keresni az alkotók személyének, ott szerepelt.

2023. jún. 8. 13:46
 33/35 anonim ***** válasza:
OK, tegyük fel, hogy nem hazudott, de te félreérthettél valamit. Ahogy írtuk, ezek összesen minimum egy évi fizetésbe kerültek, így olyan szegény nem lehetett, vagy nem az övé volt a cucc.
2023. jún. 8. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 A kérdező kommentje:

33


elhiszed, hogy rendelkezem az értő olvasás képességével, és semmit nem értettem félre?


akkor, hogy értsd: erről nagy nyilvánosság előtt beszélt az illető, megosztott fotókat is, amik a forgatáson készültek.

2023. jún. 8. 14:06
 35/35 anonim ***** válasza:
100%

Mi nem voltunk gazdagok, de azért nem is nyomorogtunk. A '90-es évek első felében egy Commodore 64-ünk volt, az első PC-met '97 karácsonyára kaptam. 486 DX4 100 MHz, 16 MB RAM, 82 MB-os HDD (nem elírás, MB), meg (ebben nem vagyok teljesen biztos) 256 kB-os integrált grafikus kártya. Itt sem elírás, kB. (De lehet, hogy 512 kB volt, ebben nem vagyok biztos.) Később bővítettem két fél gigás vinyóval, meg egy 1 MB-os grafikus kártyával a gépet. Ekkor voltam gimis, az osztálytársaimnak is nagyjából hasonló színvonalú gépe volt. Pár osztálytársamnak volt Pentium 1-ese, vagy annak megfelelő AMD-procis gépe, meg a "menőbbeknek" volt 3D gyorsító kártyájuk, ezzel kontrasztban viszont volt olyan osztálytársam is, akinek 386-osa volt, meg olyan is, aki még Amigázott. (Meg persze olyan is, akinek egyáltalán nem volt.) De sokaknál láttam ezekben az időkben még 286-os gépeket is. Egy személyi számítógép magában nem volt olyan vállalhatatlanul nagy kiadás (én azt a gépet használtan kb. 12 ezerért vettem, meg kb. ugyanennyi volt hozzá használtan a monitor), a probléma leginkább az volt, hogy az akkori gépek gyakorlatilag alkalmatlanok voltak komolyabb videószerkesztési feladatokhoz. Sok gép meg sem bírta jeleníteni normálisan a videókat. Az én gépem 640×480-as, vagy 800×600-as felbontással 16 színt bírt. Csak a felső kategória bírta a 24 bites színmélységet. Szóval ha ezzel akart foglalkozni az ember, akkor nem ártott egy vérprofi grafikus kártya, ami azért nem volt olcsó. És ez ugye '97 volt. '93-ban épp, hogy megjelent a Pentium, az volt a csúcsok csúcsa, a legtöbb embernek - már akinek volt gépe - 8 bites mikrogépe volt még, esetleg Amigája, vagy 286-386 környéki PC-je. Persze, Amigával is lehetett multimédiás dolgokat készíteni (közismert példa, hogy a Babylon 5 filmsorozat 3D modelljeit Amigával készítették), de ahhoz is komoly kiegészítők kellettek.


Kamera? Digitális kamerák nem is igazán léteztek, amik voltak, azok pedig méregrágák voltak, és jóval macerásabbak az analóg társaikhoz képest. De egy analóg kamera sem volt olcsó. (Mint ahogy egyébként a profi kategória most sem az. Egy Samsung Galaxyval most sem tudnál profiként labdába rúgni. Oda professzinális eszközök kellenek, ami alsó hangon is többszázezer forint.)

Ha pedig valaki videózással akart foglalkozni, az ebben az időben még 99%, hogy analóg technikákat használt. Egyszerűen a digitális technika még nem volt olyan fejlett, hogy versenyképes legyen.


Egy videoklip elkészítése pedig jóval több, mint némi videóvágás. Azt előbb meg kell tervezni, művészileg, és esztétikailag a megfelelő koreográfiát meg kell alkotni, találni kell egy megfelelő helyszínt, szükség esetén statisztákat is kell alkalmazni, a felvétel elkészítése is nagy fokú profizmust igényel, hogy az ne csak valami amatőr házi videónak tűnjön.


#9 "Hogy működött a vezetékes telefon?Az áramot kapta a vezetékről?Vagy az internetet is onnan kapta?"

Az áramot is onnan kapta, és tulajdonképpen "az internetet is", bár ez kissé torzító megfogalmazás. Az internet maga egy absztrakt fogalom, egymással összekötött számítógépek sokasága. Ahhoz, hogy egy távoli számítógéphez (mondjuk az interneten) csatlakozzunk, fizikailag meg kell oldani, hogy kommunikálni tudjunk vele. Ehhez akkoriban leggyakrabban a telefonvonalat használták. Volt egy modem nevű dolog, ami a digitális jelet hanggá (és vissza) alakította, azt pedig sima teleofnvonalon keresztül továbbította.


#16 "fényképet gondolom nem készített,de az sms írást hogyan oldották meg?"

Azért ne mondd, hogy soha életedben nem láttál még vezetékes telefont. ;-) De elmondom: sehogy. Az SMS a mobiltelefonokkal került bevezetésre, fényképet pedig a fényképezőgép készített akkoriban. ;-)


"nemtom minek ez a kioktató hangnem"

Szerintem ezen hozzászólásokban nincs semmi kioktatás. Csak rávilágítanak arra, hogy ebben a korszakban ez nem nehéz, hanem lehetetlen volt.


"olyasvalakiről beszélek, aki tényleg megcsinált csóróként egy ilyen céget"

Tegyük fel, hogy igaz, és nem csak kiszínezte a történeteit. ;-) Ez esetben több eset lehetséges:

- Mégsem volt olyan csóró, mint amilyennek mutatta magát. Esetleg valahonnan örökölt egy nagyobbacska összeget.

- Lehet, hogy nem csak legális tevékenységekkel foglalkozott. Feketézésből meg simán össze tudott szedni egy kisebb stúdióra valót.

- Társult valakivel, akinek megvoltak az anyagi feltételei hozzá.


"hogy lehet, hogy egy tinire bíztak klipek rendezését?"

Valószínűleg sehogy, csak jól tudott füllenteni. Mint ahogy egy 15 éves is elhitette egy riporterrel, hogy ő rendezte Lady Gaga videoklipjét: https://www.youtube.com/watch?v=Gax9R5XnKTs

Mondjuk a "tini" azért elég hatásvadász kategória, mert technikailag egy 11, és egy 19 éves is tini, jogilag mégis egészen más a besorolásuk.


"olyannyira értelemszerűen analóg munkaállomásra gondoltam, hogy nem is feltételeztem, hogy van olyan hülye itt, aki meg digitálisban gondolkozik..."

Hát.. számítógépet, meg vágóprogramot emlegettél, azok pedig eléggé digitális dolgok.


"a tv-knél már volt számítógép és vágóprogram, ha nem is ilysn modern, de vminek lennie kellett"

Elsöprő többségben analóg módon vágtak. Ha volt is számítógép, azokon nem a mai értelemben vett vágószoftver futott, hanem pl. olyan, ami (megfelelő célhardverrel megtámogatva) digitálisan előállított képet (ábrákat, feliratokat) ültetett rá a videojelre. Feliratozásnál használtak például ilyesmiket.


"a cég hamar csődbe ment, ezt tudom, 2-3 évet húztak csak ki."

Akkor mégis sántít kicsit a sztori. Ha valaki tévécsatornáknak készít folyamatosan műsorokat, meg a fél hazai poposzakma neki tejel a videoklipekért, akkor azért nehéz csődbe menni. Gyanítom, az állításainak nagy része mese. Egy megbízáshoz nagykorúnak kell lenni. Persze, lehet, hogy valaki nagykorú "menedzselte" őt, és komoly vállalkozásnak kiadva magát szerezte a megrendeléseket, amit titokban a gyerkőc csinált... de ez megint csak életszerűtlen.


"ez az agész videoklip-rendszer egy nagy újdonság volt"

Azért nem. Videoklipek már évtizedekkel előtte is léteztek.


"most honnan tudja egy 16 éves, hogyan kell megrendezni egy klipet?"

Valószínűleg sehonnan. Bár ha az embernek van tehetsége, és érzéke, akkor azért sok mindenre rá lehet érezni némi gyakorlással.


"ez az illető a kor legnagyobb lemezkiadóinak dolgozott, sony, bmg, mg mittudomén"

Igen. :-) Most akkor tévéknek, vagy lemezkiadóknak?


"nem kamu, láttam a klipeket"

Igen? Láttad, ahogy csinálta? Ott volt a stáblistában a neve? (És valóban az ő neve, és nem egy névrokoné?) Tényleg ezer sebből vérzik ez a történet. Szerinted majd egy komoly cég egy 16 évest fog alkalmazni? Nem tudom, hogy ez '93-ban még legális volt-e, de ha az volt, teljesen életszerűtlen, hogy egy gyerekkel egy komoly vállalat leszerződjön. Már csak az életkori sajátosságok miatt is.


Szóval ez nekem nagyon kamuszagú dolog.

2023. jún. 14. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!