Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Miért beszél furcsán a vidéki...

Miért beszél furcsán a vidéki barátnőm?

Figyelt kérdés

Addig értem, hogy tájszólás, meg vidéken így mondják, de két diplomával -feltételezve a magyar helyesírás szabályainak tudását is - miért nem kopnak le a vidéki nyelvtanilag helytelen szavak? pl: jösztök, itthol, otthol. És nem csak így mondja, hanem így is írja. pl: otthol vagy? itthol vagyunk.

Nekem ez olyan furcsa.



#vidéki beszéd
2020. jún. 17. 18:22
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
49%
osz mé baj az hon mi így mondjok amit mondonk ? neki mög az furcsangos ho te meg nem amúgyana mondod . Ne barítkozz véle akkor mög ha furcsangolod azt a szögény jányt.
2020. jún. 17. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
69%
Én is vidéki vagyok, diploma nélkül, “csak” érettségivel, és szakmával, de nem beszélek így. Párom diplomás, mégis használja, hogy jösztök, itthol-otthol, kellesz/kelletett stb.
2020. jún. 17. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
79%

Jajj első, ez annyira rohadt erőltetett...


Amúgy meg azért beszél így, mert így szokta meg.

2020. jún. 17. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
22%
az mán mög nem eríttetett hon te meg belebalhézol a másíknak a mondangyójába-e azzal az úrji gyerek mondoronban mi-e?
2020. jún. 17. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Engem nem zavar:).

Például párom Borsodból származik és úgy mondja kelletett.

Nincs ebben semmi rossz.

Dunántúliként én is mondok érdekes dolgokat. :D.

A jösztökkel sincs semmi baj.

Ismeritek a mondást?!

Ha jösztök lesztek,

Ha hoztok esztek.

Ezért nem kell őt lenézni.

Így szokta meg.:).

2020. jún. 17. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Kettes, te párod is Borsodi? :).

Legyen is büszke rá.

2020. jún. 17. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Kornikus00 ***** válasza:
0%
Az 'itthol' miért nem helyes? Hogy kell mondani? 'Itthon'?
2020. jún. 17. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

7es válaszoló, hát igen úgy :D egyébként nem nézem le egyáltalán, nem erről van szó csak nekem olyan furcsa. Voltak vidéki osztálytársaim de egyiktől sem hallottam a hont holnak ejteni.


A lényegi kérdésem egyébként ez lett volna, hogy csak a megszokás mondatja/íratja e vele, vagy alapvetően is így gondolja helyesnek az adott szavakat?

2020. jún. 17. 21:09
 9/18 Kornikus00 ***** válasza:
50%
7 vagyok. Én nem mind 2 kijeltéssen mondom, nekem annyira nem tűnik alpárinak. Felsetűnik a különbség. Itthon-itthol szerintem ennyi belefér. Az 'oszt' is belefér, de azza egyetértek hogy a gyöttök, gyüttök, vótak, stb ezek tényleg durvák.
2020. jún. 17. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Kutatások kimutatták, hogy ha az ember huzamosabb ideig van egyedül, vagy elzártabb közösségben, kb 4-5 hónap alatt kialakul egy érezhető tájszólása.

Ez nem feltétlenül a megfelelő válasz a kérdésedre, csak egy érdekesség. Egyébként meg nyilván így szokta meg.


A faluban meg nyilván tájszólással fog beszélni, különben kinézik.

2020. jún. 18. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!