Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Hogyan lépjek tovább, ha...

Hogyan lépjek tovább, ha minden ok nélkül törölt az életéből a legjobb barátnőm?

Figyelt kérdés

Gimnázium óta voltunk barátok, sőt még előtte ismertem meg. Évekig olyan volt a barátságunk, hogy nem lógtunk egymáson, de sok mély beszélgetésünk volt, egymás legjobb barátnőinek éreztük egymást, mindig számíthattunk a másikra. Hosszú levelezéseinket inkább wordben írtuk meg, ha nem tudtunk telefonálni vagy találkozni, mert ott lehetett olvashatóra tördelni.

Ő egy évvel előbb végzett a gimnáziumban, elment egyetemre, és mivel ugyanarra a karra készültem csak más szakra, ezért nagyon várta, hogy majd én is vele tartok, de több megerősítés után egy vidéki egyetem mellett döntöttem, amin megsértődött, és akkor szó szerint szakított velem, mert félt, hogy a távolság megváltoztatja a kapcsolatunkat. Akkor én elfogadtam a döntését, de megírtam, hogy bár elfogadom, nem értek egyet, mert van (illetve sajnos autóbalesetben elhunyt) egy barátnőm, akivel gyermekkorunk óta 200 km-nyire egymástól vagyunk (illetve voltunk) hihetetlenül jó kapcsolatban.

Egy-két hétre rá újra írt, hogy hiányzom neki, mindenki mással megszakította a gimiből a kapcsolatot, és szeretett volna újra beszélgetni. Elköltöztem, mégis működött úgy a barátság, mint előtte: iszonyatosan hosszú levelek, aztán találkozás, amikor csak hazautaztam. Mindig szakítottam rá időt.

Mindeközben neki komoly önértékelési gondjai voltak, ami miatt nagyon aggódtam érte.


Tavaly decemberben egy nap megbeszéltük, hogy megpróbálunk skype-olni, lebeszéltünk egy időpontot, amikor vártam rá, hiába. Ekkor annyit írtam neki - mivel aggódtam, számon kérni nem akartam -, hogy ugye minden rendben. Erre küldött egy aranyos facebook matricát. Mivel tudtam, hogy nincs jól, ezért próbáltam hívni, de nem vette fel. Egy hétre rá újra írtam neki, de erre már nem válaszolt. Hiába kerestem bárhol, nem válaszolt, nem reagált.


Fokozatosan azt vettem észre, hogy már nem látok a falán semmit, aztán már egyáltalán nem láttam a profilját. Megijedtem, mert ismétlem: tudtam, hogy nincs jól lelkileg. Aggódtam érte, ezért kerestem, érdeklődtem, hogy mi történt, valamint később megírtam azt is, hogy rám számíthat bármikor, ha újra beszélni akar. Ezek után már minden más felületről is kisöpört engem is, a páromat is: gmail, instagram, de még a goodreads (könyves közösségi oldal) felületéről is letiltott. Egyszerűen nem értem, miért! A közös ismerősök sem.


Egy hete volt a leánybúcsúm, ahová egy közös ismerősön keresztül meghívtam, és azt írta neki, hogy azt hitte, felfogtam, hogy nem akar többé beszélni velem. De egyszerűen nem jövök rá, mi lehet az oka. Állandóan próbálok rájönni, de nem értem.


Hiányzik, és azok után, hogy a messze élő gyermekkori barátnőm meghalt még nehezebben tudom ezt a helyzetet feldolgozni, értetlenkedem, folyamatosan görcsölök-idegeskedem rajta, vele álmodok, de legfőképp még mindig féltem, mert ez a törölgetés nála korábban is a figyelemfelkeltés volt, hogy valami nem stimmel lelkileg vele. A barátaim hülyének néznek, hogy még mindig aggódom, ahelyett, hogy leszarnám, de ha kapnék egy bármilyen magyarázatot tőle, akkor talán el tudnám engedni, ahogy korábban is elfogadtam a döntését.


Bocsánat, kicsit hosszú lett, köszönöm, ha elolvastad, és tudsz valami hasznos tanácsot adni!


2015. aug. 16. 00:11
 1/9 anonim ***** válasza:
83%

aki önértékelési problémákkal küzd, azokkal általában nagyon nehéz.

rosszabbnak, gyengébbnek, bénábbnak érezheti magát másoknál, és hiába bíztatja, nyugtatja az ilyet az ember, akkor se hisz önmagában, sőt a másikat csak zavaró tényezőnek fogja látni, aki szerinte nem érti meg őt.

majd talán évek múlva az ember szemébe vágja, hogy neked minden sikerült, nekem semmi, nem tudod te milyen érzés az. (ha nincs is így ,akkor is ebben a hitben él...)


az önértékelési zavarokat és abból kifolyólag elutasítást, bezárkózottságot nem lehet egyszerűen csak úgy megoldani, saját magának kell rendeznie a lelkében. taán adni neki egy könyvet a pozitív gondolkodásról( Rhonda Byrne a Titok) és talán hónapok, évek múlva átformálódik a gondolkodása, vagy rosszabb lesz, és összejön egy olyannal aki alkoholista és veri, mert annyira lenézi már önmagát, hogy úgy érzi, ő már csak egy ilyennek kellhet.


meg persze lehetne még oldalakat írni erről.

2015. aug. 16. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

De én nem szeretném, ha ez lenne a vége. Soha nem erőltettem rá amúgy a "minden rendben van veled" dumát, szakmájában pedig sikeresebb, ami azért is összehasonlítható, mert ahogy írtam, ugyanazon karra járunk, ha más-más egyetemen is. Persze azt értem, hogy nem ezen múlik, csak úgy mondom.


Ha rosszul volt, meghallgattam, és azt erősítettem benne, hogy itt vagyok neki, mert tudom, hogy az "így vagy tökéletes" szöveg nagyon erőltetett, közhelyes, hiteltelen... :/


Köszönöm, hogy írtál amúgy!

2015. aug. 16. 00:31
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

majd ha talán belép az életébe egy normális szerelem, akkor ki fog nyílni.

vannak idők, amikor az embernek rendeznie kell az életét ahhoz, hogy a barátaival is együtt tudjon örülni, vagy csak simán lenni.

ha eddig erősítetted benne a hitet, hogy mindig mellette állsz, akkor tudja is, hagyj neki időt, vissza fog találni hozzád :)

2015. aug. 16. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj ebben a kapcsolatban, hogy te mesz ra a masik hulyesegeire, akkor mennyire kene ehhez ragaszkodni? El tudom kepzelni, hogy amugy azert is koppintott le, mert ezt o is erezte, ha kicsit onzetlen legalabb, de sok onbizalomhianyos embernel eleg 1 rossz szo es meg sem hallja a tobbi 1000 jot.

Igazabol baratsagnal nagyon fura nekem a szakitas, plane csak a tavolsag miatt, esetleg nem lehet, hogy tobbet erzett irantad?

2015. aug. 16. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nagyon kedvesek vagytok, segítőkészek, köszönöm!

A második válaszolónak remélem, hogy igaza van-lesz! Én is mindig a legjobbat kívánom csak a háttérből a barátaimnak!


A harmadik válaszolónak: Neked is igazad van abban, hogy megyek a hülyeség után, nem ez lenne az első alkalom részemről, amikor többet adok egy barátságba egy ponton túl, mint amennyit kapok. Ez inkább múlt, mint jelen, mivel most ezen a lányon kívül vannak még barátaim, sőt, igaz barátok, ahol adsz és kapsz, kritikát és ölelést egyaránt. (Nem sok, de nem a mennyiség, hanem... :) )

Igazad van, elgondolkodtat, amit a szakításról mondasz. Nem tudom sajnos másként megfogalmazni én sem, mert ez konkrétan szakítás... A fiúkkal való kapcsolatairól gondolkozva pedig... Valaki túl kevés volt, éretlen, más pedig túl érett. Lehet alapja annak, amit mondasz, de mégsem mernék ilyen messzemenő következtetést levonni.


Viszont tény: nagyon hiányzik, szeretnék valahogy könnyíteni a lelkemen, de nem megy, amíg aggódom érte... Nem tudok csak úgy lesz*rni egy barátot legyen az illető régi vagy új... - A ragaszkodást sem tartom kifejezetten erősnek, sőt...

2015. aug. 16. 02:51
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudsz neki segíteni, nem vagy szakember. Nekem is voltak olyan barátaim, akiknek problémájuk volt. Az éjszaka közepén is ugrottam, visszatartottam az öngyilkosságtól az egyiküket, de hiába. Nem voltam/vagyok szakember, de olyan iszonyú fiatalon, tapasztalatok nélkül és csupán jószándékkal - én nem tudtam kihúzni őket a saját ganyéjukból.

Az egyikük - egy mániás depressziós, de mellette szadista fiú - jó pillanataiban egy végtelenül jó társaság volt. Sokat buliztunk együtt, de elkezdett cuccozni és én már nem tudtam megállítani. Ha nem voltam vele (márpedig napi 24-ben nem lehetek, nekem is van életem) mindig betépett, belőtte magát. Aztán én fáradtam meg annyira lelkileg, hogy hanyagoltam. Nem szakítottam meg a kapcsolatot, csak kevesebbet találkoztam. Akkor meg hátba támadott, akkor örökre megszakítottam vele mindent és nem tudom él-e még.

Egy másik barátnőm halmozottan pánikbeteg volt. Félt a lifttől, a magasságtól, a nyílt terektől, a végén már az emberektől is. 7 évet szántam arra az életemből, hogy bátorítsam, hogy egyáltalán sétáljon velem a nyugodt utcájukban, mert magától nem mozdult ki. Aztán nem bírtam tovább és vele is megszakítottam mindent, mert szaksegítséget nem fogadott volna el.

Aztán volt egy szociopata pasim. Ő egy elbűvölő, kellemes társaság(nak tűnik), az ujja köré csavarja az embereket. Mindenki rajong érte, vicces, vagány és ezt az oldalát mutatja. Egyébként egy manipulatív érzelemmentes kö***, aki marionettbábúként próbálja rángatni az általa kiszemelt egyéneket. Mindig elkábítja őket kezdetben a jó oldalával, aztán pedig eljátssza, hogy te rossz voltál (ha nem tetszik neki hogy önálló akaratod van) és azzal büntet, hogy megvon tőled dolgokat (szex, a társasága stb.). Persze addigra már annyira a barátodnak érzed, hogy nem akarod elveszíteni. Egy ilyenből nagyon nehéz kikeveredni.

A legutolsó beteg barátom egy lány volt, nagyon zűrös családból. (5-en testvérek 5 különböző apától). Az összes nevelőapjuk erőszakos, részeges valaki volt, az anyjuk évente váltogatta a pasijait. A csaj kapcsolatfüggő volt és görcsösen vágyott arra, hogy szeressék. Pasitól pasiig ment ő is, bár ő azért 3-4 évet kitartott egy mellett. Mindig rosszabb lett a helyzete. Elsőnek egy cigány fiúval járt aki rettentő féltékeny volt, a buli közepén hazarángatta, de testileg sosem bántotta és nem fenyegette (párszor hallgatóztam az ajtóban mikor nem tudták, mert féltettem) ő csak csúfolta. Ezt elhagyta, mikor bepróbálkozott egy másik srác. Na ő már fenyegette is. Megszakította velem a kapcsolatot a csaj, mert a pasi megfenyegette, hogy én rossz hatással vagyok rá és akkor majd engem intéztet el, ha vele lógok. Valahogy elhagyta ezt a pasit is mikor bepróbálkozott egy jól szituált, pénzes, helyes pasi. Ez a legrosszabb mind közül, úgy lelökte a lépcsőn, hogy eltört a csaj lába. Az anyja mesélte még egyszer, mikor láttam, hogy állandóan veri a pasi és ő nem meri elhagyni.

Hát ilyenek voltak a barátaim, amíg még azt hittem, meg lehet mindenkit menteni. Nem lehet. Az embereknek csak akkor lehet segíteni, ha ők maguk is engedik és súlyos esetben, mint a te barátnőd is meg az enyémek - szakember kell. Ápolónak tanultam, azóta tudom, kit kell továbbküldeni az orvosokhoz és kikhez elég egy barát. Egy kiegyensúlyozott ember, ha problémái is adódnak, egy beszélgetés, megoldáskeresés után helyrejön. Nekik súlyosabb betegségük van ennél és hiába vagyok ott velük, nekik talán gyógyszerek is kellenek, meg pszichoterápia. amióta beláttam, hogy nem lehet mindenkit megmenteni, azóta nem is engedek közel magamhoz ilyen embereket. Segítek azon, akik jönnek maguktól a kórházba és küzdenek a gyógyulásért, mert felismerték, milyen súlyos a baj (és ekkor lehet hatékonyan fejlődni).

Meg kell értened, hogy egyedül kevés vagy, hogy őt kirántsd a posványból. Teljesen elutasít, ellök magától . Így csinált a sokpasis barátnőm. Először utáltam, haragudtam rá, aztán sajnáltam, most meg már úgy vagyok vele, hogy megtalálja a segítséget, ha keresi és ennyi.

2015. aug. 16. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó hozzászóló! Köszönöm! :)
2015. aug. 16. 13:20
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Nézd, aki menni akar, arra rá kel ladni a kabűtot. A lány minden bizonnyal lelki problémákkal küzd és a tömény önsajnálatban jobb neki fuldokolni. Ez innentől már nema te problémád, mert nem kért a segítségedből és a barátságodbl, jobb neki a saját szarjában ülni. Akkor tegye, az ő döntése. Rettenetően mérgező az ilyen ember amúgy és borzasztó önző is. A legjobb az ilyen embereket elhagyni az életedből hosszú távon, hidd el nekem.
2015. aug. 16. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. aug. 16. 15:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!