Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Ki tud erre válaszolni? Az...

Ki tud erre válaszolni? Az első megfejtő kap egy smilet. Nekem Egy kis idő multán sikerült.

Figyelt kérdés
Három bölcs kannibálok fogságába esik. A kannibálok egyetlen lehetőséget adnak nekik arra, hogy megmenekülhessenek. A bölcseket magasság szerint sorbaállítják. A leghátsó bölcs látja a másik kettőt. A középső csak a legelöl állót látja. A legelső pedig senkit sem. A kannibálok elővesznek 5 sapkát: három feketét, és két fehéret. Bekötik a bölcsek szemét, és mindegyikük fejére adnak egy-egy sapkát, a maradék kettőt pedig eldugják. Ezután bölcsekről leveszik a szemkötőket. A kannibálok mindegyik bölcset elengedik, ha bármelyikük meg tudja mondani, hogy milyen színű sapka van a fején. A leghátsó bölcs azt mondja, hogy sajnos nem tudja megmondani, hogy milyen színű sapka van a fején. Ezután a középsőt kérdezik, de sajnos ő sem tudja biztosra megmondani. Végül a legelsőt kérdezik, aki semmit sem lát, ő azonban megmondaja milyen színű sapka van a fején. Honnan tudta, és milyen színű sapka volt rajta?

2015. dec. 20. 23:05
 1/9 anonim ***** válasza:
82%

AZ elsőn fekete sapka van. Bontsuk is 4 esetre ezt.


1) az első kettőn fehér van==> az utolsó tudná, hogy rajta csak fekete lehet, szóval ez kizárva


2) az első fehér a középső fekete, ebben az esetben a hátsó nem tud dönteni így a középső tudja, hogy nem fehérek mindketten az elsővel. Mivel nem fehérek mindketten za elsővel viszont az első az, így a középső tudná, hogy rajta csak fehér lehet ==> ez az eset is kizárva


3)és 4) az elsőn fekete van,a középsőn egyik esetben fekete másikban fehér ==> itt logikusan se a hátsó se a középső nem tudja eldönteni, hogy milyen színű, így csak ez a 2 eset jöhet szóba, viszont mindkét esetben fekete az aki elöl áll q. e. d.

2015. dec. 20. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Az érvelését kicsit hibas. Mi van akkor, ha mindegyikukon fekete van?
2015. dec. 21. 00:00
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem éredkes, hogy milyen színű van a hátsón és nem is lehet eldönteni csak abban az esetben ha az első kettő fehér ő meg fekete.


Szerintem olvasd el a magyarázatot mégegyszer, mert ebbe nem lehet hol belekötni.

2015. dec. 21. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
A kérdés az, hogyan jött rá a legmagasabb, nem az, hogy te hogyan jössz rá.
2015. dec. 21. 00:23
 5/9 anonim ***** válasza:

Ugyanazzal a logikával, az első válaszoló helyes megoldást adott. Az elöl álló bölcs a másik kettő hallgatásából jön rá ugyanerre; előbb a hátsót kérdezték a kannibálok, majd a középsőt és csak végül őt, tehát a két "nem tudom" is információ a számára. De levezethetjük még egyszer:

Az egyszerűség kedvéért legyenek X, Y és Z. X a hátsó, Y a középső, Z az első. Z helyzetéből indulunk ki, aki annyit tud, hogy a másik kettő nem tudott felelni a kérdésre:

Z feltételezi, hogy rajta fehér van. Mivel X látja mindkettejüket, a feltétel alapján Y fején csak fekete lehet, különben X megmondta volna, hogy rajta fekete van, tekintve, hogy mindkét fehér sapkát látja.

Z tovább gondolkodik, most Y helyzetét vázolja fel. A feltételezése szerint Y-nak látnia kell egy fehér sapkát. Viszont ebből Y ki tudná következtetni, hogy saját magán fekete van, mivel X hallgat (ha Y fején fehér lenne, X látná mindkét fehéret, visszavezethető az előbbi gondolatmenetre). Ám Y sem tudott választ adni. Ebből tudja meg Z, hogy a feltevése hibás volt: rajta nem lehet fehér sapka. És innentől már csak közölnie kell, hogy fekete van rajta. Akkor is, ha mindhármójukon fekete van, abból X és Y ugyanúgy nem tud választ adni, hiszen X információja két fekete sapka lenne, Y információja egy fekete sapka lenne és az a tény, hogy X nem jött rá a megoldásra, de ez akkor is lehetséges, ha két feketét lát és akkor is, ha egy feketét és egy fehéret.


Én is mutatok egy klasszikust (Japánban állítólag felvételi teszt):

[link]

Katt a kerek gombra. Át kell vinni a társaságot a túlpartra (piros karok indítják a tutajt).

- A tutajon egyidejűleg csak két ember utazhat.

- Csak anyuka, apuka és a rendőr tudják vezetni a tutajt (vagyis legalább az egyiküknek rajta kell lennie).

- Apuka nem maradhat a kislányokkal anyuka felügyelete nélkül.

- Anyuka nem maradhat a kisfiúkkal apuka felügyelete nélkül (idillikus család).

- A fogoly(nő) nem maradhat egyik családtaggal sem a rendőr felügyelete nélkül.

2015. dec. 21. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Mivel 3 fekete sapka volt náluk és gondolta primitív népek három ugyqnolyan színűt adnak rájuk ezért a három egyforma színű sapka színére tippelt, halmaz elméleti pszihológia. :)
2015. dec. 21. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Az előzőeknél azért nem értek egyet, mert bekötötték a bölcsek szemét és utána adták rá mindegyikre a sapkát. Én mint mondtam a három egyforma sapkára tippeltem és le is írtam miért az előző hozzászólásomban.
2015. dec. 21. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Abból kell kiindulni mit lát a leghátsó.. mert ő látja az előző kettőn milyen sapka van, tehát ha két fehér van a másik kettőn akkor rajta csak fekete lehet, de mivel nem tudja... valami ilyesmi, de túl reggel van ehhez most :-D
2015. dec. 21. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Megnézem, amit mutattál.
2015. dec. 21. 23:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!