Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért lett divat lenézni a...

Miért lett divat lenézni a szakmunkást?

Figyelt kérdés

Miért hiszik azt az emberek, többnyire a nők/diplomások, hogy a szakmunkás az egyenlő az alja, netalántán alkoholista munkással, akinek ennyi jutott és nem tudott tovább tanulni, mert nem volt hozzá kellő kompetenciája?


Én azért választottam ilyen szakmát, mert megszerettem és így úgy érzem, hogy van látszata a munkámnak. Megragadni nem tervezek benne életem végéig, viszont nem is célom az egyetem, mert nem vonz, illetve látom, hogy sokan milyen nehezen tudnak elhelyezkedni diplomával is. Ettől függetlenül nyelvekben és egyéb engem érdeklő témákban képezem magam, mégis lenézendő a korosztályomban (17-25) az, hogy húha, nem járok egyetemre. Jó pénzek ezekben is vannak ugyanúgy, ha az ember ügyes benne és kicsit odateszi magát. Én még egy kukást sem nézek le, mert az ő munkájuk is ugyanolyan hasznos.


19/F



2020. febr. 17. 20:49
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
83%

1: mert keverik a közmunkával és sok munkakörben össze is vannak velük ömlesztve (pl építőipar)

2: egyébként ez fordítva szerintem gyakoribb. A képzetlenek mindig lealacsonyítják a diplomásokat meg köpködnek rájuk. Úgy gondolom, hogy 3 év tanulásért önmagában is járna tisztelet, hogy valaki fizetés nélkül véghez viszi. Főleg, ha egyébként egy szóval sem szólta le a másik oldalt. Az nem "semmi"...

2020. febr. 18. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
97%

Sok olyan szakma van, amit egyedibb módon fel is lehet tuningolni.


Egy elég kreatív ember voltam s vagyok is.

Sok művészeti ágon teljesítek + még nő létemre a bútorok készítése is része az életemnek (ezek inkább saját házamban + ismiknek megrendelésre).


Sok embert ismerek, ismertem s láttam is.


Tudod én pl az alapján nézek le valakit, amilyen személyiség/ember önmagában.


Pl egyik volt kollégámnak ott a doktori a seggében, de mellette egy hulladék hűtlen korcs (nálam próbálkozott nyilvánosan is mások előtt, holott mindenki tudta: van 3 éves kapcsolata...)


+ A gyógyszerész tanuló csajszi...

Semmi egyedisége, sablon kivül-belül (kivül elhanyagolt is volt)...

Amikor megkérdeztem mi a hobbija:

"Barátokkal ivászat"...


Volt olyan ember interjún nálam, aki kuka volt, hiába a sok papír amit letett. (Személyiség és a mihez értést néztem, nem azt hogy van-e papírja vagy sem)


Majd betámadott később, hallotta az egyik alkalmazottam/csapattársamnak csak 8 álltalánosa van.

Majd elmondtam neki, hogy egy ilyen viselkedési forma amit művel nonszensz + a papírjai nem érnek semmit, ha szakmailag kevés a tudása.



Anyám esete:


Vezető volt, de megelégelte a rosszindulatú, megkeseredett embereket...


Fejet hajtok előtte, mert tudom milyen.

Vezetőként elvégezte dolgát tisztességgel,

majd lement a gyárba és a szalag mellett robotolókat 5percekre leváltotta (cigi,inni, wc stb szünetre).


Még az olyan embereket is, akik hátba szúrták s nagyon jól tudta ezt ő, de nem tett különbséget az emberek közt.

(Én ennyire jó nem tudnék lenni - aki ellenem paraszt azzal én is olyan vagyok)


Ezért is válogattam meg az 5fős kis csapatomat, szeretek őszinte lenni, az igazi alkotás, mihez értést elismerni.

Megadni azt a szabadságot az alkotó lepkeknek, amire én is vágytam művészként.


Visszatérve anyámra:


Bele fáradt, hogy küzd, de a primitív réteg (akik áskálódtak, hátba szúrták, pletyiztek hülyeségeket) miatt...

Felmondott és dobta pozicióját.


Tudod minek ment el?


Gyerek otthonba takarítónak.

Egyedül dolgozik, nyugi van s mellette szabadideje, amiben szintén tud alkotni s azokat értékesíteni.

Megbecsülik és szeretik a felettesei.

Precíz munkát is végez (ami egy tisztaság mániástól alap xD )


Személyiség s emberség fontos.


A házunk előtti munkások közt is vannak imádni valóak s vannak tirpákok, akiket leoltok pár szóval a többi meg csak jót nevet, mit kapnak tőlem.


A buszmegállóban sepregető nénivel is jóba vagyok, van hogy elmegyünk vásàrolni együtt.


Vannak akik sznobnak, nagyképűnek hordanak el, de aki ismer az tudja milyen vagyok.

Aki negatív, rossz véleménnyel van rólam az általában annak eredménye, hogy kihozzák belőlem s lekezelem őket.


Egy szép vörös japán juhar levelének milliószor jobban örülök, mint egy romlott emberbe botlásnak, amitől olykor gyomrom is felfordul.


Minden munka fontos szerepet tölt ki a világunkban (kivéve pár felesleges hülyeséget).

2020. febr. 18. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem felértékelődött. A férjemnek még ennyi munkája nem volt soha. (Igaz, városunkban ő "az etalon" villanyszerelő). Amúgy ő technikus, meg felelős műszaki vezető, meg kb. tízféle felsőfokúja van még, de nem diploma. De a szakmában dolgozik, mint vállalkozó.

Jómagam közgazdász vagyok, SOHA nem éreztem úgy, hogy szakadék lenne köztünk: Olvasott, napi szinten képben van a világ dolgaival (bevallom, sokszor én kérdezek tőle a világ dolgairól.) Szépen beszél, választékos a modora.

Amúgy a szakmunkások régen sem voltak bunkó alkeszek (akkor meg sem éltek volna).

2020. febr. 18. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
100%

"nem azert jutott oda mert o ezt valasztotta volna"


Na itt tévedsz, mert a szakmunkás az nem "oda jut". Hosszú az út odáig: Elvégez egy szakmunkásképzőt, közben gyakorlatra jár. Végzett, elhelyezkedik a szakmájában. Ha vállalkozni akar (nem is olyan rég, pár éve még így volt), leteszi a mestervizsgát. Elmondanám, hogy mestervizsgán (szakmai elméleten és gyakorlati vizsgán kívül) gazdasági ismeretekből és munkapszichológiából is vizsgázik (tudom, mert férjem mestervizsga elnök volt évekig Pest megyében). Aztán válthat vállalkozóit, és a piac majd szelektál, hogy egyáltalán a járulékait ki tudja-e termelni. Én nem hiszem, hogy az asztalos (akinek most fogok 700 ezret fizetni a bejárati ajtómért) "csak úgy odakerült", ahol most van.

Látszik, hogy végtelenül ostoba vagy.

2020. febr. 18. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
51%

"mert keverik a közmunkával és sok munkakörben össze is vannak velük ömlesztve (pl építőipar)"


Ja. Azok a segédmunkások.

Azért a kukásautó hátulján akik állnak és dobálják be a szemetet, ne keverjük már össze a mestervizsgázott tető áccsal.

2020. febr. 18. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

A szakképzőknek az lenne a feladata, hogy szakikat képezzenek. Amikor továbbtanulásra került a sor, a rossz tanulókat, meg akik szartak a sulira csak oda vették fel. Azok meg mennek kőművesnek meg ácsnak úgy, hogy az alap matematikát se tudja rendesen, nem hogy faanyagot számolni egy tetőhöz. Elvannak ott 2-3 évig, bukdácsol, közben meg kapja az ösztöndíjat a semmire. Akit meg tényleg érdekelne a szakma, az megszívja, mert a sok nyomi miatt a tanárok se tartanak normális órát, mert állandóan fegyelmezni kell a sok gyökeret, akik csak a pénzért járnak be,meg úgy se érdekli őket.


Amúgy meg azért van ez a sztereotípia, mert ezzel találkozunk nap mint nap. Egy kőműves is lehetne művelt, de legalább illemtudó, becsületes. De amíg nem tud kinyögni 2 értelmes mondatot, meg utánam fütyül az utcán, mint valami kutyának, akkor minek tartsam? Jah és még pocsék munkát is végez.

Te legyél kiemelkedő, végezd jól a szakmád, legyél intelligens, becsületes és nem lesznek anyagi gondjaid.

2020. febr. 18. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%

Ha valaki egy kicsit is értelmes, akkor a viselkedésed miatt néz le nem a végzettséged miatt. Nekem most csak érettségim van, de lenézem a primitív embereket, nem tehetek róla, ha most ő pont szakmunkás egy bizonyos szituációban. Az meg már grátisz, hogy sokan azt hiszik azért nézik le mert szakmunkások. Nekik jó lenne ha elmondaná valaki, hogy senkit se érdekel a végzettségük, ellenben jó lenne ha kultúráltan viselkednének. Persze nekem se esne jól, ha valaki lekezelő lenne velem, mert nekem CSAK érettségim van most, vagy mert azért lennének lekezelőek,mert bezzeg ők meg tudnak élni egy szakmából is, minek nekem érettségi? De akinek ilyen véleménye van, az elég primitív, neki nem adnék komolyabban a véleményére, csak pillanatnyilag esne rosszul.

De amúgy ez oda vissza dolog. Sok primitív ember lenézi a diplomásokat is.

De továbbra is tartom magam ahhoz, ha valaki tud értelmesen, kultúráltan, alkalomhoz illően viselkedni, minden élethelyzetben, az intelligens ember, akinek számíthat a véleménye, nem fogja lenézni.

2020. febr. 18. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem nézi le senki a szakmunkást. Én pont fordítva tapasztalom: van valami komplexusa a legtöbb szakmunkásnak és ezt kompenzálva kényszeresen savazzák a diplomásokat (főleg a nőket, ahogy te is).

Most pl. elterjedt ez a rendkívül demagóg kép az interneten, hogy Albert filozófus állást keres és nem talál, Béla meg 700k-t keres villanyszerelőként és kiköti Albertnél az áramot. Megosztotta nem egy gyári munkás ismerősöm és jókat derültek rajta, miközben a 700k közelében sincs egyikük keresete sem, máskor meg az "utálom a hétfőt" mémeket posztolják, tehát ennyire szerethetik a munkájukat kb.

Egyébként itt is rendszeresen szembejön egy kérdés, hogy a diplomás nők így-úgy, majd férj, gyerek nélkül halnak meg, macskákkal stb, azt jól megbánják. Érdekes mód, fordítva sosincs így, mert a diplomás nőknek nincsenek olyan komplexusaik, amik miatt ide kell jönni bárkit is leszólni.


Egyébként az utcámban van egy műhely, ahol a szakmunkásnak tanuló fiatalok járnak gyakorlatra. Évek óta reggelente a hosszabb útvonalon járok munkába, mert minden egyes nap beszólnak, fütyülnek, de ilyen igazi alpári stílusban. Az utca ezen szakasza meg folyton tele van üres cigisdobozokkal, eldobált energiaitalosdobozokkal stb. Ezt csak azért írom, hogy ha van sztereotípia a szakmunkások viselkedésével kapcsolatban, akkor annak itt az alapja.

2020. febr. 18. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert nem ez az általános és az emberekben vannak előítéletek, általánosítás, korábbi negatív tapasztalatok. Az az ember, aki nem szakmunkások között él és dolgozik, az leginkább akkor találkozik szakmunkással, ha valamilyen szolgáltatást igénybe szeretne venni. Mondok egy példát, le szeretné szigeteltetni a házat. Ilyenkor jön az, hogy alig talál normális vállalkozót, aki tényleg tisztességesen elvégzi a munkát, gyorsan, igényesen és jó áron. Két kezemen nem tudnám összeszámolni, hogy nálunk a családban hányszor történt már ilyen munkák során olyan, hogy pl. hónapokat kellett várni mire visszajött és befejezte a megkezdett munkát, lopták az anyagot, elpocsékolták az anyagot, igénytelen munkát végeztek, részegek voltak stb., ami után persze tartották a kezüket és irdatlan összegeket kérnek el már azért is, ha csak ránéznek valamire... Ha abból indulok ki, hogy a volt általános iskolámban kik mentek szakközépbe, akkor megint nem túl jó az arány, mert a lusta, buta, idétlenkedő osztálytársaim mentek szakmát tanulni azon célból, hogy “ott nem kell tanulni”. Mikor onnan kikerültek sem látszott rajtuk sok változás... Ez is egy probléma, mert ahhoz is sok tanulásra és gyakorlásra van szükség, hogy az ember jó szakemberré váljon és az ilyenekből sosem lesz az. Van szakmát tanító ismerősöm is, aki szintén mindig elmondja, hogy max. egy diákot érdekel a szakma és meg is szeretné tanulni, de a többi azt sem tudja, hogy hogyan kell megfogni az adott eszközt, be sem jár, nem érdekli. Szóval szerintem mindenki tisztában van vele, hogy vannak ténylegesen tisztességes és ügyes szakmunkások, de amíg az embernek csomó negatív tapasztalata van, a szakiskolák “gyűjtőként”/“melegedőként” funkcionálnak stb., addig szerintem nem sokat fog javulni a megítélésük.
2020. febr. 18. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
100%

Azért nézik le, mert a legtöbb szakmunkás nem választotta, hogy az legyen, hanem többre nem volt képes.

Látjuk, hogy te értelmes vagy, OK, persze gimnáziumban is vannak buták, de a legbutább ember a gimnáziumban még mindig nem annyira buta, mint az átlagos szakmunkásképzőbe járó.

2020. febr. 18. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!