Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért félnek sokan az estétől,...

Miért félnek sokan az estétől, éjszakától, meg úgy magától a sötétségtől?

Figyelt kérdés
Nyilván ha valaki az afrikai szavannán vagy az indiai dzsungelben tölti az estét, akkor megértem, hogy fél a sötétségtől a ragadozók miatt, de aki az otthonában, biztonságban a négy fal között van, az miért fél az éjszakától, a sötéttől?

2020. ápr. 25. 15:20
 1/8 anonim ***** válasza:
98%
Ez evolúciós félelem. A pókoktól is ezért félnek sokan.
2020. ápr. 25. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
78%
Otthonban,hát ez szerintem olyan reflex lehet. Ha mindenhol fél valaki a sötéttől,akkor otthon is fog. Talán megszokta,hogyha éjszaka megy haza,könnyü préda lesz,mert jöhet egy zsebes,stb...És mivel talán megmaradt így ez benne,ezért a ezt az érzelmet asszociálta,vagy valami hasonló...Egy tuti. Ahol sötét van,ott lehet bármi. Nem paranoia,csak szimplán elővigyázatosság. Én sem szeretek sötétben egy szekrénybe turkálni,ami tele vezetékekkel,meg sínekkel...Talán ez olyan univerzális reflex érzés lett.
2020. ápr. 25. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
97%
amit nem látunk attól félünk, mert nem látjuk mi rejtőzhet benne.
2020. ápr. 25. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
93%

az ember nappali állat.


Az éjszakai állatok meg a világosban félnek

2020. ápr. 25. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
92%

Ösztön. Az elmúlt évmilliók során azok éltek túl nagyobb eséllyel hosszú távon, akikben megvolt az ösztönös félelem a sötétségtől. Most az, hogy pár ezer éve az ember elkezdett belső tereket létrehozni, ahol kicsi az esélye hogy meghalunk a sötétben, az evolúciós szempontból elég jelentéktelen időtávlat.

Pláne hogy ugye halálos veszélyt jellemzően nem rejt egy sötét lakás, a sérülés esélye így is sokszorosa a nappalinak, szóval ez ugyanúgy rátesz egy lapáttal a már meglévő ösztönre.

2020. ápr. 25. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Pont azért, amiért az afrikai szavannán/indiai dzsungelben alvók is félnek. Ahogyan előttem is írták, az ösztönök megmaradtak, hiába változtak a körülmények újabban. Persze ez alól is lehetnek kivételek, pl. te, ha ezt a kérdést vesszük alapul, de mióta a gyerekkorból kinőttem, már én sem félek.
2020. ápr. 25. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Gondolj bele. Éjszaka sötét van, így alig látsz valamit, ami azt is jelenti, hogy az egyik legfontosabb érzékszervedtől vagy megfosztva. Ez már nyomasztó. Ezen felül éjszaka többnyire síri csend van, ami azért baj, mert hozzá vagyunk szokva, hogy valami mindig mocorog, zörög, zizeg, hangot ad. Ez megint egy kellemetlen érzést okoz. És akkor még ott van az, hogy éjszaka többnyire nem hippik és békepártiak szoktak kint mászkálni, vagy épp betörni.


Bele lehetne menni még mélyebben is (evolúciós okok, pszichés behatások, stb.), de ez már inkább tananyag szintű dolog.

2020. ápr. 25. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez engem is érdekel, pláne hogy pánikbeteg vagyok és szorongok mindentől, de este a sötétben nem félek. Mármint itthon. A Hős utcában biztos félnék sétálgatni, de ott amúgy is. De mindig meglep, hogy felnőttek nem tudnak a párjuk nélkül aludni, kicsit vicces. Vagyis szomorú, főleg ha vannak gyerekeik. Simán átveszi a gyerek a szorongást, ha az anyja fosik a sötétben.
2020. ápr. 25. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!