Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit gondolnátok a robotok...

Mit gondolnátok a robotok jogairól, érzéseiről? (részletek lent)

Figyelt kérdés

(Aki ismeri a Detroit c. játékot, az tudja, miről beszélek)

Tegyük fel, tudósok létrehoznak egy mesterséges intelligenciával ellátott rohadt okos robotot, ami tud beszélni, úgy néz ki, mint egy ember, és úgy viselkedik, mint egy ember, azzal a különbséggel, hogy ő egy robot. Feladatokat lát el, folyamatosan képes tanulni, fejlődni, új ismeretekre szert tenni a környezeti ingerek, és a felhasználói utasítások által.

Egyszer csak a robot magától megtanul érezni is, képes lesz az empátiára, képes lesz szeretni, képes lesz félni, felismerni, hogy neki is van élete, meg is halhat, stb.

Majd ezek a robotok saját jogokat akarnak kiharcolni maguknak, mert nincsenek megelégedve azzal, hogy ők csak egy szolga szerepét töltsék be, és úgy bánjanak velük az emberek, mint egy csicskával.


Egyetértenél azzal, hogy a robotoknak saját szabadságra, saját jogokra van szükségük, támogatnád őket a küldetésükben, vagy azt gondolod, hogy akármit is csinálnak, akárhogyan is viselkednek, ezek csak robotok, nem érző emberek?



2021. dec. 13. 13:39
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

#10: ha csak a fájdalom érzékelése az, ami megkülönbözteti az embert egy géptől, az igen csekély. De igen, ezt aláírom, hogy egy gép nem érezhet fájdalmat, DE ez egy olyan jelenség, ami nem is tanulható, mert biológia. Ha belerúgnak a lábadba, nem kell elmagyarázni, hogy a lábad fáj, mert tudod.

Ha az embernek nem működnének a fájdalomreceptorai, akkor az ember sem érezne. Sőt, a zöldségek, gyümölcsök, növények mind élőlények, mégsem fáj nekik, ha megvágod, mert nincs idegrendszerük.


Egy robot valóban nem sorolható az élőlények kategóriájába, de elég kevés, ha csak ennyiben tér el egy ember egy mesterséges intelligenciától, hogy van idegrendszerünk :D


Akkor felteszem máshogy a kérdést: Kinek lehetne több jogot adni a világban? Egy ultraintelligens, beszélni tudó, emberként viselkedő, emberként érző kutyának, vagy egy emberként viselkedő, embernek kinéző robotnak? Ha a kutya is ugyanazokat tudná, mint az ember, és a robot is ugyanazt tudná, mint az ember, akkor csak azért a kutyák kapnának több jogot a gépekkel szemben, mert a gépek nem természetesek?

És ha képesek lennének a tudósok mesterséges, gépi agyat ültetni egy halott szerettünk testébe a korábbi emlékeivel, érzéseivel együtt, akkor robot lenne vagy ember?

2022. jan. 3. 14:56
 12/13 anonim ***** válasza:

#11 ez nem csak a fájdalom érzetre vonatkozik, hanem mindenre! látsz egy piros paradicsomot vs odateszed a laptop kamerája elé. a laptopban nem lesz egy pirosság érzet és a többi. Vagy ha valami hang éri a mikrofonját nem lesz benne egy ilyen hangtér. Nincs benne belső átélés, mozi.


Lényegében ezt hívjuk tudatnak. És ez az ami váratlan lenne, ha lenne a gépnek és amihez módszer se lenne kideríteni, hogy mikor van ez.


Az is lehet különbség, hogy egy állat vagy ember megölését másnak tartjuk, mint egy gép kikapcsolását. Utóbbi esetben nem érezzük azt a fajta veszteséget. Valószínűleg, mert nem gondoljuk megszakadna az a belső tudatfolyam, ami egy érző lénynél megszakad.

2022. jan. 3. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

#12: csak arra tudok visszatérni, hogy ha kiderülne, hogy valamelyik szülőd, rokonod egy robot, akkor onnantól nem sírnál utána, ha "meghalna"? De, mert kötődsz hozzá.

Egy robot is képes lehet arra (ha megtanulja), hogy a barátod legyen, hogy kötődj hozzá.

Szóval na, én továbbra is azt mondom, hogy nem tudnék ebben igazságot tenni, de úgy gondolom, nagyon kicsi a határ aközött, hogy ember vagy emberként viselkedő, kinéző szuper robot.

És erre a legjobb példa tényleg az említett "Detroit" nevű játék, ahol ha jobban belemegyek, nem tudom eldönteni, hogy az öntudatra ébredt, ember kinézetű, emberként viselkedő, emberi érzéseket megtanult robotoknak lehet-e joguk emberként élni.

Mert a logikus válasz az lenne, hogy nem. Ezek csak gépek, szintetikus anyagokból előállított lények, amiket mesterségesen teremtettek, nem lehetnek valós érzéseik, de egy másik szemszögből azt is mondhatom, amit korábban írtam, hogy az ember is az élete során tanul meg érezni. Az ember agya sem magától működik, hanem külső-belső ingerekre ad tudatos/tudattalan válaszreakciót, ahogy egy robot "agya" is. (Paradicsomos példa: a laptop kamerája is felismeri a paradicsomról, hogy piros, ha van annyira intelligens a kameraszoftver, hogy érzékelje.)

A lélek is egy olyan dolog, ami vagy van, vagy nincs. Nem megfogható, lehet csak egyfajta bemagyarázás, amivel mindenáron bizonygatni akarjuk, hogy az emberi lét nem múlik el a halállal, csak átalakul.

2022. jan. 4. 12:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!