Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mennyire szégyen vagy igénytel...

Mennyire szégyen vagy igénytelenség, ha valaki nagyon helytelenül ír magyarul, de nem itt született?

Figyelt kérdés

Nem itt tanult meg írni, viszont már gyerekkora óta itt él, általános iskolás kora óta. Ez mentség lehet a borzalmas helyesírásra? Vagy valószínűleg az anyanyelvén is rossz a helyesírása?

Gondolom, hogy a legelső általános iskolai évek meghatározóak. De azt is gondolom, hogy azért ha az általános iskola felső tagozatát és a középiskolát egy adott idegen országban végzi el az ember, meg lehet tanulni rendesen írni az adott nyelven.

Nálam alap esetben nagyon kizáró ok a rossz helyesírás, de most próbálom magamban menteni a férfit, hisz nem magyar, de úgy érzem, ez nem "mentség" egy ilyen esetben. Mit gondoltok?


2021. dec. 25. 01:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
64%

Biztos vannak nyelvtani szerkezetek, amit egy nem anyanyelvi nehezen fogad be, de leírásod alapján nem ez a helyzet.

Az, hogy párkapcsolat címszó alatt írod véleményem szerint előre vetíti, hogy nem akar fejlődni egyén szintjén, "jolvanazúgy" megértik-elvagyok vele, nem törekszem a fejlődésre. Ilyen emberrel nem hiszem hogy öröm egy életet leélni. Szerintem ez alapján ne dobd ki, de ha ebben igénytelen, akkor előbb utóbb másban is az lesz, ami már szakító ok lehet. Mindenesetre ne költözz össze vele még :)

2021. dec. 25. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
13%
Azt gondolnám hogy cigány. Társadalomban már illő helyesen írni. De ha kiderülne hogy nem Magyar akkor azt javasolnám neki hogy inkább telefonon kommunikaljon ha beszéli a nyelvünket.
2021. dec. 25. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Szerintem ez nagyon függ attól milyen hibákról van szó. Féltesóm Ausztriában él többet beszél németül mint magyarul és van hogy elrontja a ragozásokat. Én is többet beszélgetek angolul, mint magyarul és volt időszak mikor úgy éreztem a google fordító jobban fogalmazna nálam. Inkább azt figyeld meg, hogy ha beszélgetsz vele többet javul-e bármiben az írása mind kifejezésben és helyesírásban
2021. dec. 25. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
64%
Határon túli magyaroknál van ilyen, hogy a beszélt magyarjuk anyanyelvi, de mivel nem magyar iskolába jártak, írni-olvasni alig tudnak magyarul. Nem ítélem el őket ezért, nem tehetnek róla.
2021. dec. 25. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
71%

#2-es cigányozónak üzenem: a "hogy" és az "akkor", valamint a "ha" tagmondatokat közötti kötőszó, így vessző előzi meg őket. A "magyar" szó melléknév, ezért kis kezdőbetűvel írjuk. A "társadalom", szót, mint alanyt határozott névelő előzi meg, helyesen :"a társadalom". A "kommunikal" helyesen "kommunikál.


Ahhoz képest, hogy rasszista kiszólásais alapján elég fontosnak tűnik neked a helyesírás, meglehetősen rosszul megy neked.


A kérdésre válaszolva: az embert ismerném meg a helyedben. Nekem is fontos a nyelvi igényesség, de önmagában ez alapján nem döntenék.

2021. dec. 25. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
82%

Ha gyerekkora óra itt él, és nem tud, illetve nemm is akar helyesen írni az igénytelenség.

Szinte mindenkit zavar, és meg is jegyzik itt, mikor valaki tele helyesírási hibával tesz fel egy kérdést.

2021. dec. 25. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
47%

Nekem azért igenis lennének fenntartásaim. Ha itt járt iskolába, és nem csak egyetemre, hanem már általános iskolában is, akkor én is elvárnám, hogy tudjon egy értelmes szinten helyesen írni. Nagyjából ugyanazt várnám el tőle, mint bárkitől, aki itt is született. Helyesen írni és olvasni meg lehet tanulni később is az évek során, nem csak elsőben (sőt), és bármikor az életben fejleszthető sok-sok olvasással is. Nekem ez fontos, az alap igényességhez hozzátartozik.


Van egy barátnőm, aki Kárpátalján járt iskolába, ott végezte el a főiskolát is, soha életében nem tanult magyarul írni-olvasni, 25 évesen jött Budapestre és itt él azóta is, ha nem is tökéletes a helyesírása, igenis odafigyel és próbálja fejleszteni magát és most már néhány ragozást leszámítva (amit szóban is kicsit furán szokott használni :D ) gyakorlatilag hibátlanul ír. Szerintem ha ő ezt el tudta érni, akkor kifejezetten szégyen ha valaki már általános iskolás kora óta itt tanult és nem jutott el minimum erre a színvonalra.

2021. dec. 25. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
53%
Általános iskola óta itt él, mégse tanult meg írni. Ez szimplán igénytelenség.
2021. dec. 25. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat, sajnos tényleg így lehet, ahogy írjátok!

Beszélni teljesen hibátlanul beszél, a nyelvhelyességgel semmi baj, jól ragoz, igazából csak a beszéde alapján senki meg nem mondaná, hogy nem magyar. Pont ezért zavar engem is annyira a helyesírása, ami tényleg borzalmas.

Külgyek, kelene, alatok, othon, jöni, meni... De az hogy "lessz", az bezzeg megy neki 2 sz-szel.

Most hogy leírtam ezeket a szavakat, minimum a felét javítani akarta az autokorrekt, használná legalább azt, de nem.

Volt, hogy csak a szövegkörnyezet alapján tudtam értelmezni az írását, írta pl, hogy "de hogy nem", amit én először kapásból úgy értelmeztem, hogy "dehogynem", aztán ahogy tovább olvastam, kiderült, hogy úgy érti, "dehogy, nem".

Viszont azt figyeltem meg, hogy ha ő valamit rosszul ír, én válaszolok, és ugyanazt a szót én is használom, helyesen írva, ha ő is újra használja ugyanabban a beszélgetésben, akkor már úgy írja, ahogy én. Olyankor örülök, de ez még így is nagyon sovány.

Az a baj, hogy élőszóban intelligensnek tűnik, de nem tudom, ilyen helyesírással lehet-e valakit egyáltalán intelligensnek nevezni. Néha legszívesebben sírva fakadnék az írásától.

Most visszaolvasva amit leírtam, úgy hangzok, mint valami szigorú grammar náci, pedig aztán távol legyen tőlem, de ez már tényleg sok.

De szimpatikus, kedves, nagyon jól kijövünk, külsőre is nagyon tetszik.

Egyetemre nem járt egyébként, nincs diplomája, de ez nem zavar egyáltalán, normális munkája van, amit szeret és amiben jó. Valamivel többet is keres, mint én a diplomámmal. Csak tudna írni :/

2021. dec. 25. 09:24
 10/11 anonim ***** válasza:
64%

"nem tudom, ilyen helyesírással lehet-e valakit egyáltalán intelligensnek nevezni"


Én nyelvtannáciként mondom azt, hogy ne tulajdoníts nagyobb jelentőséget ennek mint amekkorát érdemel. Ha valakinek botrány a helyesírása, az egy erős marker lehet arra nézve, hogy szellemileg igénytelen ember, ugyanakkor önmagában ez nem tesz valakit unintelligenssé vagy igénytelenné.


Ha valaki többéves nyelvi lemaradással érkezik általános iskolába, annak az olvasás és helyesírás könnyen válhat állandó kudarcforrássá. Márpedig ha egy gyerek valamiben mindig hülyének érzi magát, akkor azzal nem fog foglalkozni, így nyilván rossz lesz a helyesírása felnőttként is. Ehhez elég egy destruktív környezet gyerekkorban.


Az is lehet, hogy simán diszlexiás, vagy diszgráfiás. Akinek ilyen problémája van, lehet akármilyen értelmes ember, ha írásban kommunikálsz vele, egy fogyatékost fogsz látni. Vannak ilyen haverjaim - testvérek -, 35 éves korukra még mindig mozog a szájuk olvasás közben, annyira kimerítő nekik olvasni, pedig amúgy nagyon értelmes srác mindkettő. Pl rájuk illene a leírásod.


Még ha tényleg igénytelenségből rossz is a helyesírása, az sem jelenti azt, hogy minden téren igénytelen; azt jelenti, hogy a helyesírásra nincs igénye. Ettől még lehet igényes az életének más területein - pl a kapcsolataira, munkájára, kinézetére, környezetére.


Egyúttal az igénytelenségnek sok oka lehet, és nem jelenti azt, hogy nem nyitott a javulásra. Én a kinézetemre voltam meglehetősen hanyag tizenéves koromban. Egyszerűen ezt hoztam otthonról. A mai napig küzdök vele, de sokkal jobban nézek most ki, mint akkor.


Szóval lehet, hogy a fickó egy unintelligens, szellemileg igénytelen ember, meg az is lehet, hogy nem. Ha egyébként kellemes beszélgetőpartner, az nem egy rossz jel. Ha javítja a hibáit a te írásaid alapján, az számomra azt sugallja, hogy figyel, és van benne igény. Továbbra is azt mondom, amit korábban: ismerd meg, és az alapján dönts.

2021. dec. 25. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!