Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Milyen emberek a szerbek...

Milyen emberek a szerbek általában?

Figyelt kérdés
Kinek mi a tapasztalata, illetve mit hallott másoktól?

2022. ápr. 21. 18:23
1 2
 11/16 ancsita14 válasza:
89%
Többségben kedvesek, de néha nagyon ordítanak.
2022. ápr. 21. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim válasza:
76%
Elöbb, utóbb, aki azzal foglakozik, hogy próbál valamilyen osztályba sorolni egyes nemzetiségeket, rangsorolni emberi minösége szeint, valószinüleg rádöbben arra, hogy értelmetlen módon akarja felfogni a valóságot. A jellem az egyénhez kötödik nem pedig nemzetiséghez. Igy barmilyen nemzenél elöfordulhat a jellemtulajdonságok bármilyen kombinációja. Hibát követ el az, aki pl. negativ személyes tapasztalatából kifolyólag általánosit bizonyos negativ tulajdonságot egy adott nemzetre.
2022. ápr. 22. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
75%

Nem lehet az embereket a nemzetisége alapján megítélni, de a többség viselkedése, átlag hangulat, általános jellemzők alapján viszony igen.

Nem értem ki pontozta le a korábbiakban azokat, akik durvábban írták le a szerbeket, de szerintem épp az a propaganda, ha ezt el akarjuk nyomni. Nagyon is gyakoriak az ilyen esetek.


Lehet hogy nőként rosszabb a helyzet, de nekem csak olyan emlékeim vannak fiatalkoromból hogy a szerbek verekedtek, a szerbek kötekedtek szórakozóhelyeken velünk csak azért mert magyarok vagyunk. Többször megesett hogy csak úgy kerülhettük el a verekedést ha elkezdtük megkínálni őket itallal, és ez később egy bevett önvédelmi technika lett.


Azon lepődtem meg nagyon, hogy a húgom, aki 8 éves, ugyanerről számolt be minap, pedig kis magyar faluban élünk, nem is nagyon látott még szerbeket, de már megvan az első élménye.


Azt mesélte hogy a szerb osztály folyton kötekedik, és tönkretették a húsvéti díszeiket amiket készítettek. Egyáltalán nem lep meg, én anno 3 iskolában jártam, 3 különböző községben, és mindenhol hasonlót tapasztaltam! (De persze ez biztos csak propaganda)


A vegyes községekben még valahogy elvegyülsz, de amint Újvidékre kerültem, nem mertünk magyarul beszélni az utcán mert több ismerősünket megverték, az idegenek fintorral figyeltek minket.


Tisztán emlékszem arra, hogy egyik alkalommal valamilyen választási kampány ment épp, amikor tele volt a központ szerb zászlókkal, meg magyargyűlölő plakátokkal, vadászrepülőkkel szórakoztak a város felett és fényes nappal lövöldöztek poénból. Azt hittük ott halunk meg.


A lakodalmakon, vagy igazából bármilyen jeles, vagy jelesnek ítélt ünnepen alap a lövöldözés. A legtöbb embernek van fegyvere, habár nem igazán legális.

Sok példa volt rá, hogy megsebesült valaki az ünnepségeken.


Kiskoromban a szomszéd fiú (16 volt, nemrégiben költöztek a faluba Újvidékről) megfenyegette fegyverrel a dédimet (86), hogy lelövi, mert az megkérte hogy ne hangoskodjanak éjjel.


Nincs olyan ismerősöm akinek le lenne egy hasonló erőszakos sztorija róluk.


A 6#-os válaszolóra reagálva, örülök hogy ő ilyen szép világban él, de azt hozzá kell tennem, hogy ő még a Jugoszláv szerbekre emlékszik és nem a maiakra.


A boomereknek/gen-x-nek sincsenek ekkora problémái a szerbekkel, akkoriban mindneki együtt élt békében, nem számított ki milyen nemzetiségű. A szerbek akik akkor nőttek fel, még emlékszenek ki honnan jött, megtűrik a magyarokat is. Habár akkor is erőszakosabbak voltak mint mi, de azóta csak romlott a helyzet.


Miután szétvált az ország, és Szerbia egyre ment össze, betelepítettek egy rakást, a másik rakás ide menekült, és ezekből a keverékszerbekből alakult ki ez a neurotikus, kétségbeesetten nacionalista fajta, aki nem tűr meg mást a területén, mert mit képzelünk mi hogy magyarul beszélünk itt a Nagy Szerbiában?


Kérdezz meg csak bárkit aki a 90-es években szocializálódott. Azelőtt mindenki barátkozott mindenkivel, a későbbi generáció egyre kevésbé tanult meg szerbül, mert mi már nem játszottunk a szerb társainkkal, mert féltünk tőlük már oviban!


Barátomtól hallottam hogy volt náluk egy fiú aki vegyes házasságból származik, amikor a magyarokkal találkozott, akkor köszönt szépen magyarul, amikor a szerb haverjaival ment épp, akkor meg köpködtek hogy büdös magyarok. Ennyit a nagy vegyes házasságokról.


A másik ismerősömnél, akinél a anyuka magyar az apuka szerb, gyakori lett hogy az apukat elveri az anyát ha valami nem tetszik, és mostmár a tini fia is eltanulta, őt is bíztatja ugyanerre.


Ne mondja már senki hogy nem hallottatok róla, hogy a szerb fiúk átlagban gyakrabban erőszakosak és verik, vagy minimum megpofozzák a nőiket, ezért vannak annyira oda a szerb nők a vajdasági magyar férfiakért, mert ezek rendesebbek és nem ütnek. Több forrásból hallottam, sőt a magyar fiú ismerőseim is megerősítették akik a szerb barátnőiktől hallották.

2022. ápr. 22. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

13.

A 90-es években szocializálódtam.

Aztán az ezredforduló körül 10+ évet éltem Újvidéken.

Soha nem ért még atrocitás a nemzetiségem miatt. Kezdetben voltak érdekes pillanatok, mivel a szerbtudásom egy elég alap szinten volt, és igen, ez valahol bizony az én hibám is volt, mert azért tényleg milyen már az, ha valaki közel 20 évesen az adott ország állampolgára és lakosaként nem beszéli igazán az államnyelvet... És bár a mai napig nagyon fontosnak tartom a magyar nyelvű oktatást és a magyar nyelv vajdasági hivatalos használatának a megőrzését, védelmezését - ha valaki itt él, az igen is tanulja meg az államnyelvet. Tiszteletet csak tisztelettel lehet kivívni.


Sem engem, sem az egyetemi évfolyamtársaim, ismerőseim közül érdekes mód soha senkit nem vertek meg anno, pedig elég cifra évek voltak azok is... Mondjuk nem is vagyok az a fajta, aki nagymagyarországos pólóban flangál és ordibál magyarul az utcán. És a társaságom sem volt soha az a kategória, alapból csendesebb típus vagyok. 2x fordult elő, hogy buliból hazafelé a taxisofőr megjegyzést tett amiatt, hogy magyarul beszélgettünk. Az egyik egy boszniai szerb volt, aki a magyar kultúrával kapcsolatosan érdeklődött, meg érdekelte, hogy melyik településen él több magyar. A másik pedig magyarul köszönt el tőlünk, mert volt egy magyar szomszédja, akitől néhány alapvető kifejezést megtanult.

A vegyes házasságokat is enyhén ferdén mutatod be - úgy teszel, mintha egynemzetiségűeknél nem létezne családon belüli erőszak. Ja, a szerb fickó biztos azért vette el a magyar nőt, hogy mindig kéznél legyen neki egy verhető magyar... Ezt te sem gondolhatod komolyan. Vagy ha igen, az agyrém.

Most olyan községben élek, ami az egyik tömbnek számít a magyarok szempontjából, de a munkám kapcsán heti szinten járok Újvidékre, Belgrádba. Nem, nem néznek furcsán rám sehol, sem utcán, sem boltban, ha mondjuk felveszem a telefont és magyarul beszélek.

Szerintem főként a kis lepukkant vajdasági, főként bánáti falvakban vannak ilyen nacionalista megnyilvánulások, főként ha sok menekült települt be az adott helyre anno. Illetve olyan településeken, ahol jócskán kisebbségben vannak - de az abból adódó frusztrációjukat meg igazából pont nekünk kéne legjobban megértenünk...

De ahogy délebbre mégy, a kutyát nem érdekli a nemzetiséged. Mondjuk ha betévedsz egy kis dél-szerbiai faluba, és útbaigazítást kérsz, könnyen azon kapod magad, hogy már meg is ebédeltettek :-D

A szerbek nagy része amúgy azzal sincs teljesen tisztában, hogy élnek az országban magyarok. Talán mostanában kezd bennük jobban tudatosulni, amikor a média kicsit jobban hangsúlyozza a két ország jelenlegi jó viszonyát.

Kedveském, az a gond, hogy te pont csak erősíted a sztereotípiákat, fél pozitív mozzanatot sem írtál, még csak véletlenül sem.

Hülye emberek mindenütt vannak. Radikálisan nacionalisták is. Szerb is, magyar is, angol is, német is...

2022. ápr. 22. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim válasza:
42%
Vannak rosszak és jók is. Nem külömbek a magyaroktól. Az hogy agresszívak hát a történelmük nagyrésze háborús bűnökből és népirtásból állt.A szerbeknél szerintem hagyomány bármely fegyveres konfliktusnál állatként viselkedni.De alapvetően a szerbek nem rossz emberek
2022. ápr. 22. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:

Akkor a normális, ha az ember felismeri azt, hogy bármelyik nemzetiség között megjelenhet bármilyen tipusú egyén. Igy hibát követ el az, aki általánosit egyes esetekre hivatkozva.


Sose jusson eszedbe saját nemzetedet többre tartani más nemzeténél.

Ne hidd, hogy bármelyik nemzet jobb vagy rosszabb a többi nemzetnél. Ha büszke vagy saját származásodra, akkor azzal automatikusan leminösited a többi nemzetet. Ha alázatos vagy, akkor van esélyed, hogy a többiek tiszteljenek. De a felfuvalkodottat mindneki útálja.

ápr. 13. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!