Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért csak a reál tárgyakban...

Miért csak a reál tárgyakban jó embereket tartják intelligensnek?

Figyelt kérdés
Nem tudom, észrevettétek-e már, de aki a matekban, fizikában stb. jó, az nagyon intelligensnek van kikiáltva. Aki a történelemben, nyelvtanban, irodalomban, idegen nyelvekben, az már csak ötös tanuló, aki meg a művészetekben (ha ne adj Isten tényleg egy művészzseni-palánta, akkor is), akkor ő már csak jó képességű.
2015. aug. 23. 20:37
1 2 3 4 5
 31/44 A kérdező kommentje:

„Végezzünk egy gyors tesztet. Sorolj fel 5 embert a művészet világából, akik szerinted kiemelkedőek, és ugyanígy a kemény reál tudományok világából. (Vagy csak olyanokat, akiket szimpatikusnak vélsz) „


Nem tudom, hogy lesz ez egy objektív teszt, de legyen.

Tudósok:

- Nikola Tesla

- Alexander Graham Bell

- Csíkszentmihályi Mihály (nem tudom, a pszichológiát reálnak számítjuk-e, orvostudománynak vettem)

- Mérő László (ő például kifejezetten kiállt a pszichológia meg egyes bölcsészdolgok mellett)

- Arkhimédész, hogy mondjak egy nagyon régit is


Művészek:

- Leonid Afremov (ő festette a linkelt képet)

- Michael Ende (német gyermekkönyv-író: A végtelen történet, Momo)

- Michelangelo

- legyen egy modern kortárs: Jon Bon Jovi (mertnyilatkozataiban értelmesnek mutatkozik, és most épp erről vitázunk)

- Umberto Eco (nem feltétlen nagyon szimpatikus, de író is és az irodalomtudós is, így talán több oldalról megvizsgálhatjuk)


„Én többek között arra akarom felhívni a figyelmet, hogy lehet, amit az író megörökít, az mindenki számára már nyilvánvaló, vagy ismert, csak ő volt az egyetlen, aki élvezhető, elvont formába tudta ölteni. És érzem, ahogy kicsúszik alólam a talaj, mert tagadhatatlanul az íráshoz is kell intelligencia. Talán másmilyen, de kell.

Így utolsó mentőérvként annyit tudnék felhozni, hogy arányaiban többen vannak, akik jók a humán tárgyakból, ezért ez normális. Akik pedig reálból jók, azok a kisebbség, és ezért titulálják őket okosnak. „


Az íróknál én inkább tapasztalom az ellenkezőjét. Az olvasónak sokszor van olyan érzése, hogy „jé, tényleg”, de ő ezt nem tudta megfogalmazni. Nem csak hogy szórakoztatóan (valljuk be, egyes művek nem szórakoztatóak), hanem egyáltalán bárhogyan. Mert nem látja át a nagy összefüggéseket. Egy egész történelmi korról például ha benne élünk nem olyan könnyű írni, hiszen mindenki magából indul ki alapvetően.

Érdekes a másik is, amit mondasz: ahová én jártam iskolába, dacára annak, hogy nem volt erre vagy arra szakosodott iskola, nagyon sok reálos járt, sokkal több volt például az osztályomban is az ilyen ember. Nem tudom, miért. Persze lehet véletlen is.


„Ha ezt nekem szántad, akkor már némiképp válaszoltam rá, miszerint ilyen szempontból tényleg lényegesek a humán tantárgyak. Egyébként meg a ténylegest választ rá nem tudom...számomra rejtély is a jelenség. Van aki nem tud elvont dolgokkal dolgozni, de még így is lehetne ötös valaki ezekből a tantárgyakból...Nem tudom.”


Nem elsősorban neked szántam, hanem úgy általában a válaszolóknak. De veled élvezetesebb vitázni, mert ha nem is mindenben értünk egyet, te tisztelettel vitázol, és ez jó. Azt értem, amit erre egy másik ember válaszolt, hogy nem érdekli. De ha elvileg nem kell hozzá gondolkodni, akkor csak a hülye nem fekteti bele azt a minimális energiát, nem? Ha azt látom, hogy tárgy nem érdekel, de nem kell hozzá gondolkodni, és úgyis ötös vagyok, akkor én vagyok a hülye, hogy nem olvasom el.

2015. aug. 25. 13:32
 32/44 A kérdező kommentje:
Ja és a legtöbb gimnáziumban a biosz + földrajz az 2-2 év. Szóval az mind seggeléssel megy el.
2015. aug. 25. 13:37
 33/44 A kérdező kommentje:

Mondtál még egy érdekes dolgot: nem mindenki tud elvontan gondolkodni. Tehát ez egy fajta gondolkodási típus, egyfajta fontos dolog.


Mondok egy ismert példát. A Vissza a jövőbe trilógiában a Doki rendszeresen azt mondja Martynak, hogy "Marty, még mindig nem tudsz 4 dimenzióban gondolkodni!". Valami ilyesmire gondolok. Hogy a Doki hogy tudná feltalálni az időutazást, ha képtelen lenne beindítani a fantáziáját? Hiszen nyilván túl sok tapasztalata nincs az időutazásról senkinek, tehát muszáj elképzelni a dolgokat, amiket utána matematikai eszközökre próbál átültetni. De amíg nincs mit átültetni, addig hiába.

2015. aug. 25. 13:42
 34/44 anonim ***** válasza:

"Nem. Nyilván mindenkit minden nem érdekelhet. De értéktelennek vagy haszontalannak általában azok nevezik az irodalmat, akik nem értik, mire jó. Kissé talál eltúloztam a dolog megfogalmazását. "


"általában" Igen ezt a szót értelmezd,általában,szóval van akit szimplán nem érdekel az egész,mint ahogy valakit nem érdekel a fizika vagy a matek. Innentől nekem már nem vagy vitaképes partner, felmegy a vérnyomásom ha az emberek a saját szavaikat nem tudják értelmezni kellőképpen.

2015. aug. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/44 A kérdező kommentje:
Szerintem meg kötekszel. rengeteg helyen írtam az irodalomról, írt más reálos is, ha akarnád, értenéd.
2015. aug. 25. 23:31
 36/44 A kérdező kommentje:
Ha pedig nem vagyok vitapartner, megkérlek, akkor ne írj ide utána. Te vagy az egyike az arrogáns válaszolóknak, az ilyet sehol sem látják szívesen. A kulturált válaszolókkal élmény volt vitatkozni.
2015. aug. 25. 23:33
 37/44 anonim ***** válasza:
Jaj szegény ember, hogy fel se fogod amit írok, képzelem mit kellett a többieknek elszenvedni amikor 50 sornyi "okosságot" írtál :)
2015. aug. 25. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/44 A kérdező kommentje:
Mint mondtam, ha nem vagyok vitapartner, ne írj. Te is olyan vagy, mint valaki, akinek leírtam valamit hosszan, és aztán mondta, hogy kisregényeket nem olvas. Sajnálom, én nem csak odab*sztam fél sort. Ismét arrogáns vagy, további válaszaidat ignorálom, mert elkezdtél személyeskedni, és ennek már pláne semmi értelme a vita tekintetében. Ha tényleg felhúztad volna magad, nem járnál vissza a kezedet dörzsölgetve.
2015. aug. 25. 23:36
 39/44 A kérdező kommentje:
És az alapján,hogy azt írod, a többieknek, gondolom, nem olvastad el a szavaimat. Akkor nem is szembesültél az érvekkel. És én még regényekről vitatkoztam, amikor 50 sort is sokallsz. Mindegy, azt hittem, úgy szóész hozzá valamihez, hogy tájékozódsz. Mint a gyerekek irodalomórán: a tanár a gonosz, amiért az ő véleményükre nem kíváncsi. Elolvasta a művet, ami alapján véleményt kell formálni? Ja, nem, azt nem...
2015. aug. 25. 23:38
 40/44 A kérdező kommentje:
19-est (és másokat) szívesen várom vissza vitára, ha még van kedve.
2015. aug. 25. 23:38
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!