Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek igaz az, hogy...

Szerintetek igaz az, hogy minél tanultabb valaki, annál boldogtalanabb?

Figyelt kérdés

A munkaköröm miatt számtalan emberrel ismerkedem meg. Kifejezetten iskolázatlanokkal is, képzett szakemberekkel is, nagyon széles körben.


És azt vettem észre, hogy míg az előbbi rétegben az emberek általában véve boldogabbak. Míg például megismertem egy vegyészt, aki a következőket mondta: nem képes elfogadni azt, hogy majdnem 20 évig tanult és így sem tud semmit. És nagyon kevésnek érzi magát, mert úgy érzi, kevés.


Ügyvéd: rengeteget tanult, remekül teljesített, mégsem tudja normálisan megvédeni azokat az embereket, akiket meg kellene védeni.


Fizikus: ahogy az évek haladnak előre, és rohamosan törnek előre a kutatások, úgy veszem észre magamon: egy utolsó senki vagyok. Semmit nem tudok. Semmit.


Azért inkább az értelmiségiekkel folytatott beszélgetésekből adtam részleteket, mert azt tényleg tapasztalom, hogy azok az emberek, akik pl. alsó középosztályban élnek, nem küzdenek ilyen problémákkal. Az már más kérdés, hogy a gyári munka stb. lelkileg is egy nagyon lelombozó és megterhelő dolog, ez teljes természetességgel nyugtalanítja őket. Ugyanakkor amire én gondolok, az az, hogy az értelmiségiek egy részének esetében látom azt, hogy nem érzik magukat elégnek.


Zárszóként: az idézetek nem szó szerintiek. :)


2017. jún. 17. 18:41
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Amit még mit meg kell említenem, hogy az szóba kerültek mindegyike a 30 éves fölötti korosztályból kerül ki.
2017. jún. 17. 18:42
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A fő kérdésed nem igaz, ill. nem teljesen fedik a példáid.

A példáid/leírásod ugyanakkor valóban így van, hiszen minél tanultabb, minél többet tud az ember, annál inkább látja, hogy mennyi, rengeteg, eszméletlen sok dolgot nem tud, és nem is fog tudni soha.

2017. jún. 17. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Szókratész mondja: én vagyok a világ legbölcsebb embere, mert tudom, hogy ami nem tudok.

Persze (többek közt) ezért halálra ítélték, olvasd el Platón Szókratész védőbeszédét.

A boldogságnak ehhez nem sok köze van.

Ha tud elégedett lenni a sorsával, ha tudja, hogy amin nem lehet változtatni, azon nem kell aggódni, amin lehet változtatni,azon meg változtat - akkor boldog lehet - bárki, sok iskolát végzett és iskolázatlan is.

Ennek a gondaltsornak a kifejtéshez meg Marcus Aurélius Elmélkedései-t ajánlom


"De ideje már, hogy távozzunk. Én halni indulok, ti élni; de kettőnk közül melyik megy jobb sors elé, az mindenki előtt rejtve van, kivéve az istent. " - mondta halála előtti percekben Szókratész.

2017. jún. 17. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
jav.: mert tudom, hogy mit nem tudok.
2017. jún. 17. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
3.-asnak teljes mértékben igaza van.
2017. jún. 17. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

szerintem, aki tanultabb, abba már van egy bizonyos tudásvágy, alkotási vágy, amit sokszor nehéz kielégíteni, mert ahhoz újabb és újabb ismeretek megszerzése szükséges

és talán az ezutáni vágy, amit, ha nem tudnak megélni, kudarcként fogják fel


egy éve kaptam meg a diplomámat, a szakmámban dolgozom, szeretem, meg minden, de szeretnék alkotni, viszont ehhez még többet kell tanulnom, és közben attól félek, hogy jól döntök-e, nem fogom-e ezzel elszúrni az életemet (persze, ha el is szúrnám, visszamehetnék az eredeti szakmámba, de akkor megint ott van a kudarc élménye)

2017. jún. 17. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A tanultak gyakran túlgondolják a dolgokat és állandó küzdelem elégedetlenné teszi őket. Pedig sem a tudásukat sem a pénzüket nem viszik a sírba és minden elmúlik hamarosan.

Aki kevésbé tanult annak bőven elég ha van mit enni van fedél a feje felett és van néhány gyereke,és bőven elég ha ezt szinten nagyjából tudja tartani. Nincsenek nagyratörő vágyai mert megbékélt azzal ami van örül a kis dolgoknak is.

Ezért is látni rengeteg boldog vidám embert természet közeli egyszerű népeknél és rengeteg depressziós öngyilkos félrement lekületűt a fejlett nyugaton.

2017. jún. 17. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Már nem egyszer kimutatták kutatások, hogy az intelligencia és a boldogtalanság egyenesen arányos sajnos. Az intelligens emberek hajlamosak folyton gondolkodni azon, hogy a saját életüket és/vagy a világot, hogyan tudnák jobbá tenni, és semmivel nem elégedettek, mert hiszen bármit is érnek el az életben, annál lehetne több/jobb is... Aki meg nem ilyen túlgondolós fajta, hanem megelégszik azzal, amije van, az boldog(abb).
2017. jún. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ezt én is így látom.Aki egyszerűbb ember, sokkal jobban elvan.Írigylem őket.
2017. jún. 17. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Én ezért maradtam buta :)
2017. jún. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!