Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egy okos és egy "buta" emberne...

Egy okos és egy "buta" embernek mennyi eséllyel lesz okos, vagy buta gyereke?

Figyelt kérdés
Milyen genetikai, öröklődésbeli szabályszerűségek jellemzőek ilyesmi és ehhez hasonló kérdésekben?

2018. febr. 12. 15:58
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

#10 Igen, ezekre együtt gondoltam. :)

Akármennyire is objektív választ szerettem volna kapni, mégis szubjektíven pont ilyenre vártam. :)

2018. febr. 13. 13:18
 12/15 anonim ***** válasza:

Ha egzakt tudományos választ vársz, akkor azt kell mondjam nem tudjuk.


A környezeti hatások és a genetika annyira erősen összefonódik, még egyszerű testi tulajdonságoknál is... hogy a nagyságrendekkel bonyolult kognitív képességekre, intelligenciára meg végképp nem ismerjük a választ.


Ha fogsz 100-100-100 db klón babát és egyrformán neveled őket pontosan ugyab abban a környezetben. Akkor talán kideríthető lenne hány % szerepe van a géneknek... de még szerintem akkor is lennének olyan dolgok, amik félreviszik a kísérletet, tehát lehet 1000 baba kéne :D


Egereknél is meg lehet csinálni, mint modellállat... de ugye elég nehéz következtetéseket levonni az emberi intelligenciára vonatkozóan.


Főemlősöknél biztosan végeztek ilyen vizsgálatot, de azért ott is van egy határa a kognitív funkcióknak egy emberéhez képest.

2018. febr. 13. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

10-essel egyetlen ponton "vitatkoznék". Vannak olyan genetikai betegségek, amik predesztinálják a megszületett babát arra, hogy ne lehessenek okosak. Igaz, ők általában a butának mondottak intelligenciája alatt vannak.


Egyébként egyetértek. A motiváció, az érdeklődés a legfontosabb. Még annyi kiegészítést tennék, hogy ma már egyre több helyen vizsgálják az étrend, a mozgás és a jó alvás szerepét. Amióta rendszeresen edzem és minimális cukor mellett sok vitamint fogyasztva élek jobb a teljesítményem.


Ha érdekel a téma keress rá Carol S. Dweck nevére. Magyarul is jelent meg könyve.

2018. febr. 13. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Két retardált gyereke is lehet 130+ IQjú géniusz és két okos embernek is lehet buta gyereke, ez nem azon múlik. (Nem, a retardált nem sértő ebben a kontextusban. Ez a megnevezése annak akinek 70 alatt IQja van)


Csak abban az esetben lehet így megmondani előre, hogy nagyobb esélyel lesz-e retardált a gyerek, ha családtagok párosodnak.


Igen, a vérfertőzés következménye lehet, de akkor sem feltétlenűl mutatkozik meg az első generációban.


(Nem vagyok biológus, programozónak tanulok, de figyeltem biosz órán, aki ilyenekről beszélt néha)

2018. febr. 15. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 dq ***** válasza:

Nem tudjuk. Annyira nem tudjuk, hogy még azt se nagyon tudjuk megállapítani, hogy ki okos és ki buta.


Mindenesetre valószínűleg vannak ilyen adatbázisok valahol, hogy egy adott tesztben lemérték a szülők és gyermekeik teljesítményét. Csak ki tudja, hogy hol.


Amúgy szerintem nagy eséllyel lesz okos, amennyiben az okos szülő foglalkozik is a gyerekkel.

2018. febr. 16. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!