Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az emberek szemében miért...

Az emberek szemében miért annyira elvárt a céltudatosság, siker, törtetés, karrier és hasonló dolgok? És miért vetik meg, aki nem ilyen?

Figyelt kérdés

Hiába mondjátok, hogy a magyar milyen irigy nép és köpköd a gazdagokra meg a sikeresekre mégis ma már általánossá vált, hogyha nem mész egyetemre (sőt ha nem lesz menő végzettséged, mint közgazdász, mérnök, orvos, jogász stb.), akkor mindenki lenéz, elkönyvel egy lusta disznónak és kivet magából a társadalom, hogy milyen ambíciók nélküli ember vagy. Bezzeg viszont, ha megcsinálod az MSc-t meg akár a Phd-d is egy menő egyetemen, 2-3 nyelven beszélsz perfekt és folyamatos sikereket érsz el a karrieredben meg folyamatosan törtetsz (új kocsi, luxusház), akkor mindenki agyonajnároz, hogy "óh de okos vagy"/"példaértékű a szorgalmad"/"nagyon gratula neked"/"így kell ezt csinálni" blablabla. Mindenki a másiktól kérdezgeti, hogy "mikor végzel"/"mik a céljaid"/"miért nincs még munkahelyed a szakmádban". Kérdezném magamban: "mégis mi a fa** közöd van hozzá"? A facebook-on tele vannak a szakdolgozatos/diplomaosztós pózolgatós fotók és mindenki elalél, ha ilyeneket lát. Ha munkanélküli vagy akkor pedig a szemedre vetik, hogy miért nem építetted a karrieredet, miért nem törekszel, hogy jobb legyen neked. Ha szakmunkás vagy, akkor állandóan éreztetik veled, hogy egy senki vagy. "Miért nem mentél egyetemre..?"/"Jó ez így neked, mi lesz ha megöregszel..?"/"Hogy akarod tervezni a jövődet/családodat/gyermekvállalást HA CSAK EGY villanyszerelő/burkoló/szakács stb. vagy?" Mindegyik elhangzott mondatnak fültanúja voltam már a szürke valós életből. Ha elrontod a tanulmányaidat (több éves csúszás, szakváltás, tartós munkanélküliség), akkor egyből feketelistára kerülsz a cégeknél, hiszen látni fogják, hogy kudarcokat vallottál és ezzel már nagy hátrányban indulsz a többiekhez képest (kamuzni ugye pedig értelmetlen, mert úgyis kiderül minden). Megkérdezik, hogy "miért nem dolgoztál x és y időszak között": mert nem találtam a szakterületemben munkát. Ha más munkakörben dolgoztam, akkor megkérdezik, hogy "miért éppen abban dolgoztam és nem a szakterületemben"? Szóval ha nem alakítod tökéletesen az életedet, akkor mindenki megbélyegez, hogy nem voltál talpraesett/okos/sikeres és mehetsz a kukába. Én pl. szakváltás miatt 5 éve tanulok egyetemen és mindig visszadobják az önéletrajzomat és olyan helyekre se hívnak be, ahova simán megfelelnék. Valószínűleg én is feketelistára kerültem az elrontott karrierem miatt.

Szóval kérdezném én, hogy miért lett társadalmi elvárás az a felfogás, hogy legyél te a legjobb/legszebb/legokosabb és taposs, küzdj az előrejutásért minden áron? (mert máskülönben gyenge/buta/lusta/semmirevaló stb. leszel)



2019. jún. 29. 14:13
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Azért is papolok mindig arról, hogy nagyon-nagyon-nagyrészt a szerencse kovácsolja az életünket, mert bizonyos képességekkel születünk és ezek jelentős hatással bírnak!


Van, akinek jó a koncentrációs készsége, másnak rosszabb. Van, akinek erősebb a teste, könnyebben felkészül a 10 km futásra, más nehezebben.

Lehet, hogy lenézed, amiért túlsúlyos, közben lehet, hogy kevesebbet eszik, mint Te, csak ilyen a szervezete. Furcsállod, hogy a második emeletnél már kapkodja a levegőt, közben lehet, hogy konkrétan többet sportol, mint Te, csak ilyen a szervezete.

Én például testileg-lelkileg gyenge vagyok sok dologban, extrém erősen élem meg az érzelmeimet (mind a jókat, mind a rosszakat), sok egyedüllétet igénylek és lassú életet. Ezeket sokan furcsállják, ezekért sok dolgomat, szokásomat nem értik meg.

Viszont szorgalmas vagyok a legtöbb dologban és irtó kitartó. Én meg azt nem tudom megérteni, amikor valaki pl. évekig mondogatja, hogy el kellene kezdeni tanulni egy idegennyelvet, vagy hogy rá kellene vennie magát legalább minimális sportra, el kellene kezdenie egy tanfolyamot. Én ha elhatározok egy tanfolyamot, még aznap kitöltöm a jelentkezési formot. (Persze nem mondogatom nekik, semmire se megyek vele és rajtuk se segítek ezzel, csak bántó lennék.)


Vannak nagyon gyors, nagyon pörgős emberek. Non-stop emberek között szeretnek lenni, dolgozni, tanulni, sportolni, családdal törődni, barátokkal törődni. Bírják a 6 óra alvást. /Ők is nagyon szorgalmasak, nálam szorgalmasabbak, tudatában vagyok ennek./

Ők viszont még unatkoznának is, ha akár egy órára leraknánk őket pl az internet társaságában.


Vannak lassabb, egyedüllétre szomjazó emberek, akiknek kell az elmélkedés, merengés, lassabb élet, sokkal kevesebb ember. Nekik negyede olyan élet is megerőltető, mint amilyet a fenti csoport él.


Én például dolgozom, hétvégi suliba járok, esténként tanulok, gyakorlok. Viszont nincs annyi sport, amennyi egészségügyileg ajánlott lenne (fele, harmada van), a lakás szörnyű állapotokat mutat, és bizony baráti programokból is elég keveset igénylek.

Ha minden -tényleg- lelkiismeretesen végigcsinálnék, akkor heti szinten nem lenne 2 órám se punnyadni (kreatív hobbizni/filmezni, ki mit szokott csinálni ilyenkor).

Ennyire nem vagyok szorgalmas, illetve lennék, keresem is a kompromisszumokat, alternatív rövidítési lehetőségeket stb. Viszont ennyire már nem bírom a pörgést.

2019. jún. 29. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!