Kezdőoldal » Emberek » Magány, egyedüllét » Mindig múltbeli kellemetlen...

Mindig múltbeli kellemetlen dolgokon gondolkodom, mit tegyek? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Egész életemet jellemezte, hogy mindig mások vélt vagy valós elképzelései alapján értékeltem magam, hangulatomra ez volt hatással. sose tudtam társaságban felszabadultan nevetni-beszélgetni, mert attól tartottam: "hibázom és akkor jajjj valaki megharagszik rám", "mit fognak rólam mondani-gondolni" stb...

Közel vagyok a negyvenhez. Mindig, állandóan, múltban történt kellemetlen szituációk emlékeire gondolok, álmaimban is ezek jönnek vissza. Nyilvános megszégyenítések, megalázások kínzó, nyomasztó emlékei (és bele is élem magam az érzésekbe újra és újra), vagy esetleg olyan emlékek is előjönnek, amikor én hibáztam mással, másokkal szemben és mondtam olyat, amit nem kellett volna...

A figyelmet elterelni nem tudom, maximum ideig-óráig, mindfulness sem segít. Olyan, mintha nem lenne jövőm csak a múlt, mert az, hogy a múlttal foglalkozom rendszeresen, érzelmileg a múltban tart...

Pszichológusok nem tudtak segíteni. Nem jó, nem élvezem, hogy mindig újra-újra előjönnek, visszaidéződnek a múltbeli különféle kellemetlen, kínzó emlékek. Ennek kapcsán pedig a jelenben lévő aggodalmak erősödnek fel: "nehogy megint hibázzak, vagy mások rosszat mondjanak, mert akkor a jelenbeli emlék is kínzó múltbéli emlékké válik" - egy újabb fájdalmas emlékké.

Elég jó a memóriám, 3 éves koromig vissza tudok menni ilyen szituációkat illetően. Iskolásként évekig tartó megalázásban volt részem, rendszeresen, nyilvános kigúnyolásban, stb, biztos ez is ráerősített eme viselkedésre.

Mit lehetne tenni? Figyelem "tudatos elterelése" is csak ideig-óráig megy aztán folytatódik minden tovább.



2020. jan. 5. 13:05
 1/6 anonim ***** válasza:
50%
Ha pszichológus nem tudott segíteni, akkor szerinted ki fog itt?
2020. jan. 5. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Lehetett más is hasonló helyzetben aki leírhatja például: milyen módon jött ki ebből.
2020. jan. 5. 14:42
 3/6 anonim ***** válasza:

Úgy érted, hogy éveket töltöttél el különböző pszichológusokkal heti ötven percben az életedről beszélve-gondolkodva és ez nem segített semmit abban, hogy ráláss a késztetésed kialakulására, gyökereire?

Pedig ez lenne az út, nyilván nem minden terapeutával működik, de azért statisztikailag nehéz elképzelni, hogy nem botlottál bele olyanba, akivel gyümölcsözően együtt tudsz működni. Persze ez csak 1-2 hónap munka után körvonalazódik és ha már megvan a megfelelő terapeuta, onnan "már csak" évek kérdése, hogy helyrerázódjon az életed.

De ha ez a hosszú távú megoldást nem találod kielégítőnek, azt a trükköt próbáltad már, hogy a kínzó emlékeket szándékosan idézed fel és próbálsz minél jobban belemenni a fájdalomba, amit okozott?

2020. jan. 5. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igen, úgy értettem, ahogy mondtad. Valószínűleg "kezdőkbe" botlottam bele, legalábbis voltak, akik szerintem nem tudtak objektíven rálátni a dolgokra.

Ha belemegyek a fájdalomba, a múltbeli emlékek által keltett érzelmekbe, annyira elviselhetetlen, magukkal rántanak. Tudom, a más-más kontextusba helyezés lenne a cél, egy-egy felidézéskor. A viszonyulás megváltoztatható.

2020. jan. 5. 15:24
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg ennek a trükknek az a lényege, hogy egy bizonyos mértéknél már nincs tovább. Tehát véges, nem végtelen, így különösebben nem jelent veszélyt az, ha belemész a fájdalomba. Ez perverznek tűnhet, de a tapasztalat azt mutatja, hogy amíg el akarsz kerülni valamit vagy menekülsz bizonyos gondolatoktól, addig azok üldöznek, ha meg belemész, egy bizonyos mértéknél nem tudsz jobban, egyszerűen annál jobban nem fokozható és ha elértél a végére, érdekes tapasztalatra teszel szert, amire visszaemlékezhetsz hasonló szitukban vagy akár meg is ismételheted a kísérletet, tudván hogy jó eredményre vezet. Nem kell más kontextusba helyezni.
2020. jan. 5. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én jóval fiatalabb vagyok nálad, de sajnos ismerem ezt az érzést. Az előző pár hónapban enyhültek a "tünetek", tegnap viszont megint rám tört a depresszió és a szorongás.
2020. jan. 5. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!