Kezdőoldal » Emberek » Magány, egyedüllét » Miért olyan nehéz olyan...

Miért olyan nehéz olyan társat találni, aki nem a fővárosban, hanem vidéken szeretne élni minél jobban egy önellátóbb életformát űzve?

Figyelt kérdés

2023. febr. 5. 23:40
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
83%

Egyébként van bármi tapasztalatod a termelésben?

Nekünk van egy 2000 négyzetméteres telkünk ami viszonylag nagynak számít. Ha reálisan számolok, ebből mennyit tudnék pl. búzatermesztésre felhasználni akkor lenne jó 1000 négyzetméter amin ha szerencsém van terem annyi amiből kihozzuk az éves lisztellátásunkat a kenyérsütéshez. És akkor semmi sütizabálás, bejgli, torta, muffin hanem megmondod a gyereknek hogy a kenyér van minden nap. Mellette ott vannak a gyümölcsösök, lenne zöldség és pár baromfi, kifújt. Ez jól hangzik, de tudod mire elég? Arra hogy ne dögöljetek éhen. Hogy minőségi táplálkozást folytass arra távolról sem. Közben nyilván irreális még így is, mert hülye aki szántóföldi növényeket kezd termeszteni 1-2000 négyzetméteren, régen sem ott termelték. Az a konyhakerti gazdálkodásra való, max. burgonyát érdemes termesztened. Egy átlagos telken a terményedből baromi szűkösen élnél meg. Régen egy teljes jobbágytelek mérete sokszorosa volt ezeknek a szelet földeknek. Itt ezen a településen is tudom, hogy saroktól-sarokig ebben az utcában a földterület egy családnak volt eredetileg a telke, amit darabokban fokozatosan eladtak. És régen sem volt minden faluban mindenkinek földje hanem sokan zsellérek voltak 0 földdel vagy ilyen kis parcellával és ők elmentek béresnek terményért dolgozni.


A lényeg, hogy az átlag telken legfeljebb kiegészítő jelleggel tudsz gazdálkodni, alapvető élelmiszerek nagy részét ugyanúgy boltban kell megvenned. Ingyen ez sincsen: idő, energia, közüzemi díjak, ahhoz kell egy kezdőtőke hogy a telket megvedd, a termelésbe fogj. Komolyabb termeléshez, ami reálisan többé-kevésbé önellátó lehet pedig már bőven annyi tőke szükséges hogy nagyjából csak a középosztálynak van rá kilátása. Mi sem 2-300.000 forintból élünk, annyiból valószínűleg soha nem vettünk volna itt egy házat ekkora telekkel. Sok embernek szó szerint 0ft a havi megtakarítása. Jellemzően ők fogyasztják az élelmiszerhulladékot jobb híján, nekik nem opció a költözzünk vidékre önellátónak. Mondom még mi sem igazán tudnánk azok lenni a telkünkkel.

2023. febr. 6. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
73%

Kérdés, hogy milyen közegben keresgélsz, milyen típusú fériaknál / nőknél, mit jelent nálad a vidék (kinn a pusztán a semmiben, ahol semmilyen szórakozási és kulturálódási lehetőség nincs, vagy csak 1 db mozi / színház, amit kocsival emberi idő alatt meg lehet közelíteni, vagy pl. egy nagyváros)...


Én azt látom, hogy:

- a gazdálkodás, kertészkedés, ingerszegényeb élet sok embernek egyszerűen nem fekszik... plusz felelősségvállalást jelent, és nem is biztos, olyat, ami a másik számára érdekes (én pl. tudom magamról, hogy ab gazdálkodás csak frusztrálna, nem töltene el örömmel, nem nyugtatólag hatra rám, hanem unnám és nem érdekelne)

- ha valaki az a típus, aki jön-megy, színházba, moziba, kiállításra jár, az nem lesz ott boldog

- sokkal macerásabb elboldogulni - Bp.-n, ha kocsid nincs, és nem a periférián laksz nagyon, háromnegyed óra alatt még a reptérre is ki tudsz érni tömegközlekedéssel... autóval még gyorsabban. Minden ott van egy érintésre, nem kell nagy szervezés ahhoz, hogy valaki csak úgy elmenjen egy étterembe, egy normálisabb helyre meginni egy pohár bort, megnézzen egy színházi előadást... de még azt is sokkal könnyebb elintézni, hogy azt a márkájú élelmiszerhez akkor juss hozzá, amikor akarsz

2023. febr. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
27%

21. Nálunk 1000m² állt rendelkezésre, de kb csak 10m² lett bevetve. Több kiló paradicsom, cukkini és uborka termett.


Ezt úgy, hogy a talaj ki van zsigerelve és nincs kitisztítva a kert. Vethettünk volna mást is, krumplit meg elég lett volna zsákba ami kb 50cm-t foglalt volna el.


Azon múlik, mit akarsz elérni.

2023. febr. 6. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:
28%
Azt kihagytam, hogy búzát nem is lett volna érdemes. Én konkrétan mindenre gondoltam, csak arra nem. A hagyma és a burgonya is simán kihajtott a pincében, akkor őszintén, mekkora önerő kell ahhoz hogy az ember elültesse kihajtva egy zsákban? Kb 5-10p.
2023. febr. 6. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:
29%
Most indult egy prepper társkereső, de sztem van a Vidéken újrakezdőknek is ilyen csoportja facén.
2023. febr. 6. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:
66%
Mert a legtobben inkabb elnek a dolgokkal amit feltalalt az emberiseg 😀 Videken szarabb a fizu, kevesebb a melo, bolt, szolgaltatas, szorakozasi lehetoseg, szarabb a kozlekedes, mindent macerasabb megoldani.. nem mindenki vegez olyan munkat amit otthonrol is lehet. En pl nem is akarnek. Pesten barmikor megtehetek barmit.
2023. febr. 6. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:
70%
23: De azt érted hogy élelmiszer önellátásról beszélünk? Amiről beszélek hogy egy átlagos telken legfeljebb kiegészítő jelleggel tudsz termelni. A gabonaféléket példának hoztam, mivel mióta mezőgazdaság létezik az legalapvetőbb élelemforrások közé tartoznak, de 1-2000 négyzetméteren eleve elfelejtheted őket. Maradnak a konyhakerti zöldségek, gyümölcsök és burgonya. Nagyon jó, hogy lett több kiló zöldséged (bár tekintve egy átlag cukkini 30 dkg ez azért annyira nem sok), nekünk kb. mázsás termésünk volt, és egy 2000 négyzetméteres telken tonnás terméshozamot is el lehet érni és nem tudom az embereknek milyen tévképzeteik vannak a fogyasztásukról de ha az éves fogyasztásotokat akarod fedezni akkor szükség is van tonnás nagyságrendű terményre. De az nem 10-15 perc munka. Ez nagyon jó, hogy emberek akiknek a legnagyobb teljesítménye hogy 10 négyzetméteren paradicsomot termesztettek elképzelik hogy milyen jó és egyszerű lenne önfenntartónak lenni a kiskertjükből, de szerintem amikor egy-két hónapja néhány zöldségből álló monoton étrenden lennének akkor lehet kicsit rosszul éreznék magukat és jönne a sírás. Elég arra ami van, hogy ne dögölj éhen, de a minőségi táplálkozást ahogy azt ismerted elfelejtheted. Persze az nagyon jó dolog, amikor minden megvan a boltból és akkor a paradicsomért csak kimész a kertbe és megeszed a szendvicshez, de azért ezt ne hasonlítsuk az élelmiszer önellátáshoz. Biztos találsz interneten ilyen cikkeket, hogy 100 négyzetméteren önellátó lehetsz vedd meg a könyved és megtudod hogyan, a valóságban meg kb. a realista tanulmányok szerint is 1 hektár legalább kell ahhoz hogy többé-kevésbé az legyél.
2023. febr. 6. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
20%

27. Értem. Értem én hogy nem lehet igazam veled szemben, ezért kaptam a pirosat.



De nem is baj, mi úgy fogunk elköltözni hogy teljesen önellátóak legyünk. Zöldenergiával. :)


De gondolom a műszaki részéről nem kell írnom. :)

2023. febr. 6. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
61%

Kérlek a piros ne hisztizz, mert nagyon gyerekes és eleve neked volt az a nyitányod hogy lepontoztam a kérdéshez fűzött teljesen normális hangvételű válaszomat és kéretlenül elkezdtél velem vitatkozni. Lehet igazad, de szerintem nincs, szerinted meg nekem nincs. Akkor min is vagy felháborodva? :)


Sok sikert, felőlem legyetek önellátók nekem semmi bajom az önellátó háztartásokkal. A naiv szépelgéssel nem szoktam egyetérteni (amikor valaki megöntözte a cserepes muskátlit, és termesztett 20 szem paradicsomot meg 3 cukkinit de már tudja a tutit). Majd kérlek jelentkezz be ha eléritek a teljes(!) önellátást, azaz önellátók vagytok:

-energia (fűtés, elektromos áram, víz)

-élelmiszer (nem is kell boltba járni semmiért)

-áruk/eszközök (elektronikai eszközök, ruházat, bútorok, mezőgazdasági/kerti gépek és szerszámok stb.) és

-szolgáltatások (orvosi ellátás, szerelés stb.) terén.


De már élelmiszerönellátás megvalósításánál is várjuk a jelentést. Mekkora telken, mit, milyen módszerekkel, mennyi idő kell ráfordítani, jártok-e boltba, és hogy egyáltalán megérte-e a vesződést. Az érveket, hogy miért éri meg egy orvosnak/építészmérnöknek a munkára/családra/pihenésre/szórakozásra szánt időt, energiát, tőkét erre fordítani inkább. És persze a tanácsokat, hogyan kezdjen neki az átlagos városi betanított munkás Julika akinek 200k a nettója a havi megtakarítása pedig 0-10.000 forint között mozog, hiszen mégis jobb a gagyi de fix bolti változatosság helyett heti 7x házi hagymás krumplit enni répával, következő héten meg paradicsomos káposztát fokhagymásan azutáni héten meg semmit mert aszály után jégeső jött a nyáron és boltba ne menjen mert beteg lesz.

Várjuk a beszámolót addig szia.

2023. febr. 6. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
77%
Én is inkább a kérdező ötlete felé hajlok. Főváros nekem túl zsúfolt. 32F
2023. febr. 11. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!