Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Érdemes tanárnak menni?

Érdemes tanárnak menni?

Figyelt kérdés
Most akarok váltani munkahelyet, gondoltam gyorsan elvégzem a tanárit, mert rengeteg üres állás van. Azt mondja a környezetem, hogy Isten ments, mert szemetek a gyerekek, meg közöttük rengeteg a roma. Egyszerűen kiidegelik az embert. Pedig azt hittem, hogy a jelenlegi irodai munkahelyem az idegelő.
2019. júl. 26. 10:34
1 2
 11/14 Andizsuzsi ***** válasza:
31%

"Ha van megfelelő mesterfokú végzettség, akkor 1 év alatt szerezhető egyszakos tanári diploma."


Igen. De a kérdés így kezdődik: "Most akarok". Azért ilyen gyorsan még úgy sem megy.

2019. júl. 26. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Tanárnak menni a mai világban nem érdemes.


Itt a gyakorin a válaszolók többsége meg van győződve, hogy a tanároknak járó 45 nap szabadság mellett a pedagógusok semmit se csinálnak egész évben és még fizetést is kapnak ezért.

Ezt megcáfolva leírom, hogy mire is számíts ha tanár leszel:

- Az öt éves egyetem után (1 nyelvvizsgám van), 19 év középiskolai tanítás mellett nettó 229 ezer a fizetésem. Erre rájön a családi adókedvezmény és az osztályfőnöki pótlék. Így máris kb 270 ezer nettó a fizetésem. Más pótlék, Erzsébet utalvány, karácsonyi pulykapénz, jutalom és cafetéria nincs.

- A nyári szünet nekem július 3 szerdától augusztus 25 vasárnapig tart. Sokan azt hiszik, hogy a tanárok lógatják a lábukat június 15 után. Nekem személy szerint érettségiztetnem kellett négy osztályban is.

- Az őszi, téli és tavaszi szünetekkel mindenki tisztában van.

A négy szünetben adják ki a 45 nap szabadságot ami soknak tűnik. Viszont a pedagógusoknak nincs olyan, hogy szeptember végén kiveszek 5 napot, mert last minut akció van. Az én főnököm nem enged el év közben sehová sem, mondván ott a szünet (ekkor kell elintéznem mindent). Ezt elfogadtam.

- Osztályfőnökként el kell vinnem három napra (péntek, szombat, vasárnap) az osztályomat kirándulni. Ezek a kirándulások nem wellnesszerűek. Tavaly az egyik gyerek eltörte a lábát és az egész estét a balesetin töltöttem.

- A diákok fegyelmezésével nekem nincs problémám, mert egy budai elitgimnáziumban tanítok. Vidéken sokkal gázosabb helyzet. Viszont nálunk is volt olyan, hogy a drogos gyereket a rendőrök vezetőszáron vitték el a suliból.

- Fizetéskiegészítésként magánórákat tartok, mert a gyerekeimet nem tudnám eltartani. Szégyenlem, de ezt feketén csinálom. Nyaranta egy hónapot szoktam egy takarítócégnél külső takarítást vállalni és ebből megyünk el nyaralni.

- A gyerek szülei néha nagyon érdekesek tudnak lenni. Próbáltak már megvesztegetni (sikertelenül, bár nagy volt a kísértés), megfenyegetni.


Összességében azt mondom, hogy ma nem éri meg osztatlan tanári szakra menni. A tanítványaim az érettségi után magasabb bért kapnak, mint én. Egyfelől örülök a sikerüknek, másfelől a saját kudarcomnak tartom.


Pályát módosítani már nem fogok. Ezért belekezdtem online árusítani a jófogáson. Egész szépen keresek vele. Jelenleg 270 ezres fizetésem mellé kábé 70-100 ezer bejön a magántanítványokból és a jófogásról 20-40 ezer. Van lakáshitelem amit rendesen fizetek, de autóm nincs. Ez így soknak tűnik de egyedül két gyerekkel már nem olyan sok.

Aki irigykedik erre a nagy fizetésre az menjen el tanítani a 8. kerületbe!

2019. júl. 26. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
84%

Az előző valaszomból kimaradt. A tanárok óraszáma 22-26 óra. Nekem ebben a tanévben 26 órám volt. Jellemzően 7:30-tól 15:30-ig voltam bent a munkahelyen. Kb 120 diákom van akikkel egy tanévben 12 dolgozatot szoktam íratni plusz a feleltetések, kisérettségik és a szintvivzsgák. A dolvozatjavítás sajnos nem 2 perces feladat (pláne az érettségi javítása). Sokan csak legyintenek a tanárok órára való készüléséről. Egy faktos csoport órájára másképp kell készülni mint egy normál csoport órájára.

Az iskolai rendezvényeket a diákok egy része szereti más része utálja. Teljesség igénye nélkül leírom hogy milyen rendezvények vannak egy tanévben ahol kötelező tanárként részt vennem még akkor is ha beteg a gyerekem:

Évnyitó, balesetvédelmi ojtatás, szombati futónap, gólyabál, iskolai oktoberfest, halloween party, szallagavató, központi írásbeli felügyelete, javítása és szóbeli felvételiztetése, farsang, tavaszi sulibuli, ballagás, érettségi felügyeletek, osztálykirándulások, tanévzáró (kedvencem a bizonyítványírás és törzslapok írása). Minden szombati munkanapon bent kell lenned annak ellenére hogy a diákok fele ellógja. A fenti rendezvények közül elég sok esik hétvégére ami nekem nem esik jól. Ezen kívül vannak még tanári értekezletek, ahol a főnököm és a tankerület egyik embere tart fejtágítást.

Ezzel most nem sírni akarok, hogy milyen sok dolga van egy tanárnak. Szeretném érzékeltetni, hogy nekem mint egyszerű tanárnak ezeket kellett csinálnom ebben a tanévben. Természetesen biztosan vannak más tanárok akik többet vagy kevesebbet dolgoznak.

2019. júl. 26. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Sajnos nekem nincs egyetemi végzettségem, így csak általános iskola 4-8-ig tudom csak tanítani és valószínű csak ide vennének fel.


Professzionális szinten fejlesztek szoftvereket, álmomból felkeltve tudom az informatikát. Sajnos vidéki városban nem keresnek semmilyen szoftverfejlesztéssel, gondoltam tanárnak elmegyek. Nekem nagyon nem kell készülnöm semmit.


- informatika

- matematika

- rajz (mert grafikus is vagyok) nagyon jól megy

- testnevelés (erős, izmos testalkatú vagyok, tudom milyen a kíméletlen edzés is)


Csak ez idegesít, ha valami olyan gyerek van, amilyen, akkor én biztos testileg meggondolatlanul tudok ütni, ha úgy viselkedik, elvárom a rendes viselkedést, fegyelmet. Jó lenne úgy tanítani, mint régen engem tanítottak a 80-as években.


A szoftvermegrendelések miatt 20 év után én kb. hónapra vetítve 170 nettóm van és egész évben nyomom. Most az a 30 ezer nem vág földhöz.


Most ha kezdeném a tanári pályát, akkor kezdő fizetést kapok, hiába ugye a professzionális 20 év a pályán?

2019. júl. 26. 12:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!