Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Nem tudom kezelni a helyzetet,...

Nem tudom kezelni a helyzetet, megrekedtem, mit tehetnék?

Figyelt kérdés

Segítséget szeretnék kérni a munkámmal kapcsolatban. Olyan munkakörben dolgozom, ahol rendkívül összetett a feladat, több számítógépes programot kell ismerni és rutinszerűen használni. Ehhez természetesen kell egy háttértudás, mivel olyan munkáról beszélünk, amit 4-6-8 évig tanulnak emberek középiskolában/egyetemen. Óriási háttértudást igényel, nem lehet valakit beültetni a gép mögé, aki beesik az utcáról és odaültetni, hogy dolgozz. Még ha vannak is alapismeretei (mivel kihalóban lévő szakmáról beszélek, ez rettentő ritka) akkor is több hónap, mire a rendszert megtanulja. Jelenleg azzal a problémával küzdök, hogy egy év leforgása alatt egyedül maradtam erre a posztra. Öten voltuk, mikor három évvel ezelőtt a céghez kerültem (előtte is ebben a szakmában dolgoztam 20 évig).

Nálunk augusztustól februárig tart a legdurvább hajtás. A nyár folyamán több meetinget végigkínlódtunk, kikérték a véleményem, elmondtam, hogy az nekem nem segítség, ha most vesznek fel valakit, mert már javában benne vagyunk a sűrűjében, nincs időm oktatni/ellenőrizni. Olyan mennyiségű információt kell megtanulni, ami alsó hangon is legalább két év. A főnökeim mégis úgy gondolták, hogy hasznos segítségemre lesz egy pályakezdő, akinek teljesen a nulláról kell mindent elmagyaráznom. Nagyjából olyan, mintha felvennének egy programozót és onnan indulnának, hogy mi az a számítógép.

Most megkaptam ezt az embert, akinek a személyével semmi gondom nincsen, szimpatikus, lelkes, de csak hátráltat. Egyrészt lelassít, mert minden egyes mozzanatomat le kell lassítanom, hogy lássa, mit - miért csinálok. Közben magyarázom az alapokat, hogy értse is, miként épül fel egy folyamat. De ez egyrészt lefáraszt, másrészt értelmetlennek érzem a fent leírtak miatt.

Megvan a magam ritmusa, megtanultam az elmúlt időszakban, hogy minden pillanatot ki kell használnom, hogy haladjak a dolgommal és ez most teljesen felborult. Eddig is napi 10-11 órát dolgoztam, ez most még jobban kitolódik.


Valahogy közölni szeretném ezt a vezetőséggel, de úgy, hogy közben az új emberrel se szúrjak ki. Lehet erre bármi megoldás? Volt már valaki hasonló helyzetben?



2021. aug. 31. 11:59
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
82%

És mit vársz? Hiányszakmában honnan szedjenek elő melléd legalább 5db ugyanolyan szintű embert?

Segíteni próbálnak, ezt értékeld, mert máshol nem tennék meg..

Az átmeneti időszak nyilván nem lesz jó, de át kell lendülni és felosztani.

Mi lenne ha nem a teljes munkafolyamatot mutatnád meg neki? Add oda egy részét. Ha azt tudja, akkor jöhet még egy és nézheti a többit mikor készen van a részével.

Főnök és tanár lettél, ezt is tudni kell kezelni. Fel kell ismerni pl., hogy a kedvességen túl van-e annyi esze, hogy fel is fogja! Sokszor 4 diplomásaknak én mondom el, hogy egy excelben tényleg azt kell odaírni ami kérdés.. alias nem mindenki okos és van felfogó képessége adott dologhoz.

Semmi oktató anyag nincs?

2021. aug. 31. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Én voltam hasonló helyzetben. Én egyszerűen mindent toltam, nem végeztem határidőre bizonyos dolgokkal, megkérdeztem a főnököt, hogy pl. két feladat közül melyik fontosabb neki, elmondtam, hogy az mennyi idő lesz és a másik feladattal utána tudok foglalkozni.
2021. aug. 31. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Mi a munkád amúgy? Mi az, amit ennyire nem lehet megoldani?
2021. aug. 31. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
71%

Én az ilyet úgy szoktam kezelni, hogy naponta X órát foglalkozol az újonccal, de vannak olyan időszakok, amikor igenis első a feladat, annak meg kell lennie, addig pedig az újoncnak kell adni valami olyan munkát, amit el tud végezni, ha nincs, akkor lekötni valami kamufeladattal. Volt, hogy 20 éves kiscsajjal narancsot hámoztattam, mert nem tudtam már mit adni neki :)


De valahogy pótolni kell a kiesett ember(eke)t, ez egyértelmű, a semmiből nem fog teremni új szakember. Szerintem most mindenkinek tudomásul kell vennie, ugyanúgy a vezetőségnek mint neked, hogy egy darabig biztosan nem fog 100%-on menni a teljesítés, mert egyszerűen egy ember nem tud felépíteni egy várat egymaga, tetszik vagy sem, ez van. Most ez egy ilyen helyzet.

A napi 10-11 pedig ne legyen több, nem kell megszakadni.

2021. aug. 31. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
45%
Amúgy szerintem ez valami atomreaktoros meló, vagy valami régi, manapság már kevésbé népszerű programozási nyelvvel kell dolgozni (Fortran, ...).
2021. aug. 31. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem a világon csak te tudod ezt elvégezni, kár is melléd beültetni akárki mást....
2021. aug. 31. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a normális tanácsokat.


A főnökeim már régen tudták, hogy mivel hosszú évek óta hiány van ebben a szakmában, nem fognak találni olyan embert, akit ne kellene egész nap pesztrálni, főleg, hogy nem Budapesten vagyunk. Hónapok óta téptem a számat, hogy ha már teljesen pályakezdőt vesznek fel, tegyék meg akkor, amikor még nem kell szétszakadni a munkamennyiségtől, ergo uborkaszezonban. Akkor még talán lett volna idő arra, hogy alapdolgokra megtanítsuk.


6-os, nem kívánom, hogy ilyen helyzetbe kerülj! Természetesen nem csak én tudnám ezt a munkát elvégezni, de egyrészt az előző mondatban leírtam, hogy miért nehéz ez így, ebben a formában, másrészt elég nehéz úgy szakembert találni, hogy még Budapesten is harc megy értük és akkor még nem beszéltem arról, hogy a mi cégünk közel sem tud annyit fizetni, mint egy budapesti cég...

2021. szept. 1. 07:08
 8/14 anonim ***** válasza:

A leírásod alapján nem nagyon van ideális megoldás a helyzetre. Vagy be tudod valamennyire osztani a munkát, hogy jusson legalább valamennyi idő az újonc betanítására is, vagy hanyagolod a betanítását amíg csökken a munka teher és addig húzod egyedül az igát, vagy hanyagolod a munkákat, amíg a betanítás zajlik, vagy szétszakadsz attól, hogy a munkát is elvégzed és mellé még az újoncot is betanítod munkaidőn túl.

Tipikusan az a helyzet, ahol kénytelen vagy valamiből engedni valamennyit. Illetve eléggé olyan helyzet, amiben legalább a vezetésből ki tudsz alkudni valamit, ami ha nem is oldja meg a problémát, de legalább valamennyire megkönnyítheti a helyzeted - pl. fizetés emelés, amiért ilyen keményen dolgozol, még betanítást is végzel, stb.


Ha semmilyen megoldás nem elfogadható ebben a helyzetben, akkor meg mondj fel, menj másik munkahelyre, ahol jobban megfizetnek, normálisabb munka/teher/idő körülményeket tudnak biztosítani és a magad után hagyott problémát meg majd a cég megoldja az újonccal, ahogyan tudja/akarja. Ha ennyire nem találnak senkit, akkor téged kéne jobban megbecsülniük és hiába nem budapesti a cég, kénytelenek lesznek megfizetni a tudásodat, mert ha neked jobban megéri elmenni Budapestre (vagy akár külföldre), akkor még rosszabb helyzetben lesznek.

2021. szept. 2. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszod!


A fizetésemelés tegnap megtörtént, az új kolléga pedig belátta, hogy ez nem fog menni és önként döntött amellett, hogy felmond. Nagyon sajnáltam, mert igyekezett volna, de olyan mennyiségű információt kellett volna rövid időn belül befogadnia, ami bárkit elriasztana. Teljes mértékben megértem őt is.


A párom mindig azt mondja, hogy mondjak fel, de nagyon szeretem a munkámat és most szerencsére a főnökeim is belátták, hogy valami elég erőteljeset kell villantaniuk, hogy maradjak :-)

2021. szept. 3. 09:50
 10/14 anonim ***** válasza:
Attól ugyanannyi munkád van...vagy azzal, hogy több pénzt kapsz már bírni is fogod?:D
2021. szept. 3. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!